Ieviešot ekonomiskās sankcijas pret Baltkrieviju, ievērojami cietīs Latvijas eksports, aģentūrai LETA atzina uzņēmējs Jānis Vilnītis.

Viņa vadītās kompānijas AS "Liepājas papīrs" meitasuzņēmums "NTS Poligrāfija" veiksmīgi sācis darbu Baltkrievijā.

Ja Eiropas Savienībai (ES) kopumā ekonomiskā sadarbība ar Baltkrieviju nav īpaši plaša, tad Latvijai attiecības ar Baltkrieviju ir ļoti nozīmīgas, jo šī kaimiņvalsts ir vērā ņemams noieta tirgus Latvijas precēm, norādīja uzņēmējs.

"No vienas puses, es saprotu iemeslus, kāpēc grib ieviest ekonomiskās sankcijas, no otras puses, Baltkrievija ir neatkarīga valsts. Politika šajā gadījumā ir tā, kas traucē uzņēmējdarbību. Sankcijas tiešā veidā atsauksies arī uz mūsu uzņēmumu. Kaut arī Latvija un Slovēnija sākotnēji bija pret sanckijām, tomēr citas valstis, tostarp Lietuva un Polija, bija "par". Divām valstīm nav veto tiesību. Latvijai nevajadzētu pievienoties sankcijām, taču jāsaprot arī, ka tas mūsu zemniekiem draud ar tiešmaksājumu, kas jau tā ir zemākie ES, apcirpšanu, tāpat tas var nelabvēlīgi atsaukties uz Kohēzijas fonda līdzekļu sadali Latvijai. Es izprotu situāciju un atbalstu, ka Latvijas Ārlietu ministrija un valdība līdz pēdējam vilcinās, lai sankcijām piekristu pēdējie. Baltkrievija to redz un saprot," norādīja Vilnītis.

Tomēr ar šādām ekonomiskām sankcijām neko nav iespējams panākt, uzskata uzņēmējs: "Baltkrievijai ir pietiekami stipra vienotā muitas ūnija ar Krieviju un Kazahstānu, lai ar tādām sankcijām no ES puses kaut ko panāktu". Drīzāk no tā cietīs Latvijas eksports, uzskata uzņēmējs.

Sankcijas pret Baltkrieviju negatīvi atsauksies arī uz "Liepājas papīra" meitasuzņēmuma "NTS Poligrāfija" darbu, uzsvēra Vilnītis. Uzņēmums, kas vienādās daļās pieder "Liepājas papīram" un Baltkrievijas kompānijai "NTS", pērn sāka etiķešu ražošanu Rečicas pilsētā Gomeļas apgabalā Baltkrievijā. Uz kaimiņvalsti "Liepājas papīrs" pārcēlis standarta uzlīmju ražošanu, bet Liepājā turpmāk tiks ražota produkcija ar augstāku pievienoto vērtību.

Uzņēmums Baltkrievijā darbu sācis ļoti veiksmīgi - tajā strādā 25 darbinieki. Apgrozījums nemitīgi turpina pieaugt - ja pērn decembrī tas vēl nebija sasniedzis 100 000 eiro (70 280 latus) mēnesī, tad šī gada janvārī uzņēmums strādāja ar 110 000 (77 300 latu) eiro apgrozījumu, bet februārī apgrozījums sasniedzis 140 000 eiro (98 400 latus) . "Uzņēmumam ir daudz jaunu klientu, plānu un nākotnes ieceru, bet jautājums, kā to visu ietekmēs ekonomiskās sankcijas," atzina Vilnītis.

Jau ziņots, ka 27.februārī ES paplašināja sankcijas pret Minsku, tās vēršot vēl pret 21 Baltkrievijas policijas un tieslietu struktūru amatpersonu, kas ir atbildīga par varasiestāžu represijām pret opozīciju.

Savukārt lēmums par ekonomiskajām sankcijām pret Baltkrieviju varētu tikt pieņemts mēneša laikā. ES piemērotās sankcijas varētu būt liegums atsevišķiem Baltkrievijas uzņēmējiem iebraukt ES teritorijā un sakaru pārtraukšana ar uzņēmumiem, kuriem ES ir nozīmīgs tirgus.