Viens no lielākajiem Vecās ostmalas biznesa parka (VOBP) pēdējo divu gadu laikā piesaistītajiem uzņēmumiem ir dāņu dizaina krēslu ražotājs "Kvist Industries", kas darbu Liepājā sāka 2021.gada pavasarī. No VOBP uzņēmums nomā ražošanas un noliktavu telpas nepilnu 2000 m2 platībā.


Dāņu kompānijas "Kvist Industries" pamatbāze Latvijā jau kopš 2011.gada atrodas Mālpilī, un tur savu karjeru sācis arī Liepājas struktūrvienības vadītājs Ingus Palapis, kurš laipni piekrita iepazīstināt žurnālistus ar savu uzņēmumu.


No papīra auklas top krēsla sēdeklis. Liepājas domes foto.


Liepājas ražotne ir ekskluzīvo dizaina krēslu izgatavošanas noslēdzošais posms – izmantojot ļoti stipru papīra auklu, tiek izpīti krēslu sēdekļi. Tas pamatā ir smags roku darbs, turklāt strādnieces ir sievietes, jo, kā atzīst vadītājs – sievietes ir stiprākas. Vīrieši, kas pamēģinājuši šo darbu, ilgi neesot noturējušies.


Ražotnes vadītājs Ingus Palapis skolojies "Kvist Industries" galvenajā bāzē Latvijā, kas atrodas Mālpilī. Foto: irliepaja.lv.


Šobrīd Liepājā strādā 36, savukārt Mālpilī – 700 darbinieki. Mālpilī, kur strādā arī vīrieši, top krēslu pārējā daļa.


Ingus Palapis: "Process ir tāds, ka ražotnē ienāk kokskaida, kuru mēs paši sākam veidot jau kā finierējumu. Pārējās operācijas – prese, līmēšana, CNC apstrāde, slīpēšana, montāža – tas viss notiek Mālpilī. Liepājā saņemam gandrīz gatavu krēslu, kuram mūsu darbinieki pieliek pēdējos posmu.


Meitenes pārbauda arī krēslu kvalitāti, sapako un izsūta klientiem Skandināvijā un citur."

Žurnālistu viesošanās reizē "Kvist" darbinieču lielākā daļa krēslu sēdekļus izpin no papīra auklām, kas ir skandināvu dizaina krēslu pamatmateriāls, taču ir bijuši arī citi materiāli, stāsta Palapis, piemēram, jūraszāļu auklas. Dažkārt skandināvu klienti vēloties arī izmēģināt pavisam jaunus materiālus.


Ražotnes vienā daļā dažas strādnieces "tamborē" arī cita veida sēdekļus no auduma sloksnēm – trīs veidu krēsliem "Betija" (Betty), kas savu nosaukumu ieguvuši, pateicoties populārai dāņu aktrisei Betijai Nansenai.


Tiek pakoti dizaina krēsli "Betty". Foto: irliepaja.lv.


Gada laikā "Kvist" Liepājā saražo aptuveni 36 000 vairāk nekā desmit dažādu modeļu krēslu. Vidēji dienā strādniece var izpīt 6 – 7 krēslus, rekords esot bijis 11, pastāsta viena no vecākajām darbiniecēm Dina Žvagiņa.


"Manas darba gaitas sākās Mālpilī tad, kad šeit vēl pilnīgi nekā nebija. Nebija ne pieredzes, ne zināšanu, biju pirmā, kas sāka mācīties pīt šos krēslus. Tas nav ne dienas, ne divu, un pat ne nedēļu jautājums, kamēr saproti, kā darīt labāk, kas tiek darīts nepareizi, – iemaņas tiek trenētas vairākus mēnešus," stāsta pinēja.


Darbs, kas organizēts divās maiņās, nav viegls, tāpēc bez pusdienlaika ik pēc divām stundām ir vēl pa atpūtas pauzei.


"Sākumā ļoti sāpēja rokas, pat nevarēju zobu birsti noturēt," atceras Dina Žvagiņa.

Tomēr, lai cik smagi arī jāstrādā šeit, pinēja ir pārliecināta, ka to darīt tomēr ir vieglāk, nekā visu dienu sēdēt piemēram, pie kases aparāta. Arī garlaicīgi neesot, jo krēslu modeļi mainās, un katram ir savs knifiņš, sava specifika.


Šobrīd strādnieces čakli sien krēslu sēdekļus, bet ik pēc divām stundām ir pārtraukums, lai atpūstos. Foto: irliepaja.lv.


"Kvist Industries" ir savi attīstības plāni arī Liepājai, un, kā saka Ingus Palapis "mēs gribam spert arī nākamos soļus", taču par to varēšot stāstīt nākamajā reizē.