Līdz sestdienai laika prognozes viedierīcēs pēdējo nedēļu laikā gluži vai smējās par to lietotājiem – ja priekšpusdienā tika vēstīts, ka rīt būs lietus, tad pēcpusdienā jau lietus mākoņi, pērkons un zibens bija izgaisuši no laika prognozes. Un tā dienu no dienas mēneša garumā. Gaidījām lietu.


Gaisa kvalitātes novērtējums, 18.augusts. VVD dati.


Kāds portāla irliepaja.lv lasītājs pievērsis uzmanību Valsts vides dienesta (VVD) operatīvajiem datiem par gaisa kvalitāti – 18. augustā tie rādīja, ka Liepājā, Ezerlīču ielā, ir vissliktākā situācija ar gaisa kvalitāti valstī (sk. attēlu). Turpat blakus, Ganību ielā – viduvēja.


“Lūk, vai šis nav iemesls obligātai ielu laistīšanai laikā, kad gaisa temperatūra sasniedza plus 30 grādus?” – vaicā lasītājs.

Portāls irliepaja.lv e-pastā uzdeva šo jautājumu Komunālajai pārvaldei, bet pagaidām nekāda reakcija nav sekojusi.


Ietve pie veikala "Lielie logi". Foto: irliepaja.lv.


Savulaik Liepājas ielās karstās dienās ir redzētas autocisternas, kas laista pārkarsušo asfaltu. Tas noteikti uzlabotu gaisa kvalitāti – vismaz gaisā būtu mazāk veselībai kaitīgo autoriepu sadegušās (nodilušās) gumijas putekļu. Un Liepāja nav tā pilsēta, kur par ūdens trūkumu būtu jāžēlojas – re, kur


tūlīt eksportēsim dzeramo ūdeni uz Āfriku un citām slāpstošajām zemeslodes daļām

tādos apjomos, kas līdzvērtīgi tam, ko ikdienā patērē liepājnieki.


Viena no sabiedriskā transporta pieturām. Foto: irliepaja.lv.


Taču ne tikai ielas un ne tikai gaisa kvalitāte nav topošās Eiropas kultūras galvaspilsētas cienīgas. To pašu var teikt par ietvēm. Ja arī tās ir noslaucītas, tad noteikti nav... nomazgātas. Jā, Eiropas pilsētās pie sabiedriskā transporta pieturvietām, veikalu un kafejnīcu ieejām neredz sazin ar ko nolietas, noķipušas ietves, kādas agrāk mēdza saukt par "antisanitārām". Nu varbūt kaut kur nomalēs, taču ne pilsētas centrā. Liepājā gan tādas pastāvīgi var aplūkot gan Tirgoņu ielā, gan Kuršu laukumā un daudzkur citur.


Pie saldējuma kafejnīcas ieejas. Foto: irliepaja.lv.


Acīmredzot veikalu un kafejnīcu īpašnieki arī visas cerības liek uz lietu. Bet tad tam noteikti vajadzētu būt ļoti spēcīgam un ilgstošam gāzienam, nevis tikai tādam slapinātājam. Taču, ja tā labi padomā, kāds spainis ūdens, mazliet ziepju un lupata noteikti nemaksā tik dārgi, lai vajadzētu vēl paaugstināt ēdienu un dzērienu cenas, un esmu droša, ka ikviens liepājnieks to noteikti novērtēs. Un arī tūristiem, kuri šovasar Liepājā esot četras reizes vairāk nekā gadu iepriekš, pilsēta ar tīrām ietvēm noteikti patiks vēl labāk!


Viens no Liepājas centra netīrajiem stūriem. Foto: irliepaja.lv.


Papildināts. Portāls irliepaja.lv pirmdien, 22. augustā, saņēma šādu Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālista Aigara Štāla skaidrojumu:


"Ielu putekļi – tas ir slikti, un ielu laistīšana varbūt ir ļoti gribēta no kādas daļas liepājnieku puses... Finanšu trūkums, nepieciešamība taupīt dabas resursus, arī ūdeni, mainīgi laikapstākļi - šie ir argumenti, kāpēc ielu laistīšana ar ūdeni nenotiek un nav plānota.


Grants ielu apstrāde ar īpašu maisījumu ir pārbaudīta, lietderīga un no finanšu viedokļa pieejama putekļu mazināšanas metode. Tas šogad ir darīts maijā un jūlija sākumā. Šobrīd trešā apstrāde netiek plānota, jo jātaupa līdzekļi un ir jau nolijis lietus.


Parasti vasarā ir plānotas divas reizes garants seguma apstrāde. Tā ir efektīvāka, nekā laistīšana tikai ar ūdeni – gan no izmaksu, gan iedarbības ilguma.

Ar ūdeni mēs laistām jaunos kociņos, puķu un dekoratīvo krūmu dobes, no jauna iesētos zālienus, puķu piramīdas un kastes".