Liepājas domes deputāts, ZRP valdes loceklis un AS "Liepājas papīrs" prezidents Jānis Vilnītis portālā delfi.lv dalās savās subjektīvajās politiskajās pārdomās.

Šobrīd nav daudzu veco partiju un ir izveidota tiesiskuma koalīcija, bet jautājums, vai ir kas mainījies uz labo pusi, joprojām pastāv, uzskata Vilnītis.

Nevar nepamanīt un klusēt par to, kas šobrīd tiek darīts esošās tiesiskuma koalīcijas aizvējā, norāda Vilnītis.

"Vēlētos akcentēt divas pēdējā laika nejēdzības (protams, ka vēl ir arī citas: Krājbanka, Swedbanka, AirBaltik, politiskā kultūra Saeimā utt.)," saka Vilnītis.

"Pirmā saistīta ar valsts uzņēmuma "Latvijas Valsts meži" peļņas sadali piešķirot Basketbola Savienībai un diviem politiski izredzētiem basketbola klubiem milzīgus finansējumus. Es pats esmu šā sporta veida fans, atbalstītājs un arī mecenāts, taču nevaru pieņemt, ka brīdī, kad valsts savelk jostu, veicot kārtējo konsolidāciju, atrodas pēkšņi divi lieki miljoniņi kādā no valsts budžeta konsolidācijas pasargātā valsts uzņēmumā, un šo naudu sadala vienam sporta veidam pēc politiskās piederības un "spalvainākās" rokas principa. Rezultātā naudu saņem nevis sportisti, kas nes slavu un atpazīstamību valstij, nevis sportiskās izaugsmes veicināšanai, bet atsevišķi klubi, lai maksātu algas leģionāriem un diemžēl arī atsevišķiem sabiedriskajiem medijiem, ar ko var iegūt sava veida lojalitāti un atbalstu konkrētai politiskajai partijai. Ja reiz mūsu valstī ir šāda brīva nauda, tad sadalām tiem pašiem valsts sabiedriskajiem medijiem (radio, TV u.c.) un sportam, izvirzot konkrētus kritērijus un prasības," uzskata Vilnītis.

Otra nejēdzība, uz ko norāda Vilnītis, saistīta ar "valdības neko nedarīšanu, izliekoties par "beigtiem" un faktiski pazaudējot iespēju piesaistīt Latvijai pusmiljardu EUR no ES fondu līdzekļiem uz eksportu orientētās ražošanas attīstības veicināšanai".

Vilnītis uzskata, ka, slēpjot iepriekšējās valdības neizdarības un paviršības, ļauts iztecēt Spānijas CAF piedāvājuma termiņam, kurš bija šā gada 26. decembris, un līdz ar to zaudēta iespēju attīstīt Rīgas Vagonu Rūpnīcu par spēcīgu spēlētāju Eiropas tirgū, kas valstij dotu jaunas darba vietas un patstāvīgus ienākumus nodokļu veidā.

"Šeit gan skaidrības labad jāpasaka, ka valdību kā tādu šeit vainot nevar, jo jautājums valdības sēdē netika skatīts, to "norokot" jau iepriekšējās dienas koalīcijas sēdē, kur viena partija izmantoja savas veto tiesības, lai tas nenotiktu," atklāj Vilnītis, piebilstot: "Varam visi tikai minēt, kas tie bijuši par iemesliem, lai faktiski nobremzētu plānotās ražošanas attīstību uz RVR bāzes, ļaujot to šajā situācijā attīstīt kaimiņos – Igaunijā!"

Jānis Vilnītis: "Cerēsim, ka šeit pie vainas nav mantkārība un vecās štelles ar naudas portfeļiem. Ka tā ir tikai mazdūšība un bailes par kādas partijas reitingiem vai neizdarībām, kas atklātos, ja šis līgums būtu noslēgts termiņā.

Gribu aicināt gan esošās valdības sastāvu, gan ievēlētos deputātus Saeimā abus šos jautājumus risināt valsts interesēs! Cilvēki patiesi cer, ka jūs nevis atkal pūtīsiet mums miglu acīs, vilcinoties pieņemt atbildīgus lēmumus, bet būsiet drosmīgi un rīkosieties valsts un tautas interesēs!"