Vai Reformu partijas (RP) degsme nav apsīkusi? Vai jau sākusies gatavošanā pašvaldību vēlēšanām? Par to sarunā ar RP valdes locekli Jāni Vilnīti.

Tikai no malas izskatās, ka pēc Reformu partijas nākšanas pie varas iestājās klusuma periods, patiesībā tas nozīmē reālu darbu, teic Jānis Vilnītis – RP valdes loceklis, Kurzemes reģiona nodaļas vadītājs.

"Ir jāsaprot, ka Reformu partijas situācija joprojām ir unikāla – pēc sešu demarša Saeimā mūsu ir tikai sešpadsmit. Un man drusku kremt, ka Siliņa, Olšteins, Junkurs – nevienam nepazīstami jauni cilvēki, kas nekad nebūtu ievēlēti, nebijis Zatlera vārda, pie pirmajām grūtībām, kādas jaunai partijai var būt un arī bija, ar vieglu roku visu pameta un aizgāja. Vieglākais ceļš, protams, ir nevis risināt problēmas, bet pateikt – es aizeju."

Ministri – RP nākotnes veiksmes stāsts
Vilnītis ir pārliecināts, ka, neraugoties uz situāciju Saeimā, partijai ir arī savs "veiksmes stāsts" – partijas programma un pieci ministri, kas šo programmu izmanto kā pamatu savai darbībai. "Runa, pirmkārt, ir par izglītību, ekonomiku un reģionālo attīstību. Ne tik spēcīgas varbūt ir iekšlietu un ārlietu sadaļas."

Visās, bet jo sevišķi trīs pirmajās jomās, RP ir panākumi, ko uzrādīt, teic Vilnītis. "Cilvēkus varbūt samulsināja tas, ka neviena reforma nav gala lēmums, bet atvērts jautājums diskusijām. Visspilgtāk tas redzams Roberta Ķīļa gadījumā, kad ierosme mainīt mācību gada garumu saņēma milzīgu pretreakciju, jo to uztvēra jau kā notikušu."
 
Savukārt tas, ka kopš janvāra ministram bijušas divas nopietnas operācijas, parāda to milzīgo spriedzi, ar kādu šajā darbā ministram nākas sastapties, spriež Vilnītis.

"Ķīlis nav nācis, lai kaut ko nogremdētu, sapostītu, viņš tomēr vadīja stratēģiskās analīzes komisiju pie Prezidenta un, manuprāt, ir viens no Latvijas gaišajiem prātiem."

Pēc Vilnīša teiktā, gan Izglītības un zinātnes ministrijā, gan Ekonomikas ministrijā, gan Vides un reģionālās attīstības ministrijā, mazāk – Iekšlietu ministrijā, un vēl mazāk – Ārlietu ministrijā, kurai ir tradīcijas, ko tik ātri nevar izmainīt, notiek iekšējā pārstrukturizācija. "Tādi augstākā līmeņa ierēdņi kā Gruškevics un Gaigals, ar kuriem saistās lobēšana un naudas izšķērdēšana, ministrijā vairs nestrādās."

Lielā mērā ministri šobrīd pilda savu "mājasdarbu" – gan samazinot ierēdņu skaitu, gan atbrīvojoties no vecās sistēmas – "šteļļu bīdītājiem", saka Vilnītis. "Par to, ka šo gadiem ilgi atstrādāto sistēmu salauzt nav viegli, liecina kaut vai šāds piemērs: mums ir ļoti laba informācijas apmaiņa ar ministriem, bet tiklīdz viena jautājuma risināšanā iesaistījās ministra birojs, pirmais Liepājas domē par to uzzināja mans kolēģis no citas partijas..."

Attīrīšanās nepieciešama arī pašvaldībās
RP redzeslokā šobrīd ir trīs pašvaldības –  Jūrmalas, Ventspils un Jelgavas – kuru darbs ir izteikti neapmierinošs, atzīst Vilnītis. "Problēma ir ļoti dziļa. Informācija par pārkāpumiem šajās pašvaldības zināma jau sen – četrus piecus mēnešus. Taču ministrs nevar uzreiz atlaist domi – vispirms jāveic audits, jādod iespēja pierādīt savu taisnību."

Jūrmalas dome gan savu taisnību līdz šim pierādīt nav varējusi, toties vīzdegunīgi paziņojusi, ka ministrs neorientējas pašvaldības darbā.

Vilnītis prognozē, ka attiecībā uz Jūrmalu, kur finansiālus pārkāpumus atklājusi gan Valsts kontrole, gan ministrijas audits, lēmumi būs radikāli. "Visticamāk, ka vadība tiks noņemta un līdz sasaukuma beigām pašvaldība strādās ministrijas iecelta ierēdņa pārraudzībā."

Konkrēti pārkāpumi atklāti arī Ventspilī un Jelgavā. Runājot par Liepāju, Vilnītis atzīst: viņu mulsina tas, ka te nav iespējams iegūt informāciju par pašvaldības kapitālsabiedrību darbu. "Ministrs prasa, bet ierēdņi kā ar nazi nogriež: komercnoslēpums."

Vienīgā izeja – vērt vaļā likumu un mainīt normas – tā uzskatot arī RP ministri, jo "ir jābūt pārraudzībai, nevar katrs darīt, ko grib".

Jaunas vēsmas partijas iekšienē
Sanākot kopā Lielās talkas dienā, RP izdarīja to, ko bija plānojusi jau iepriekš – nomainīja partijas nosaukumu, atsakoties no Zatlera vārda tajā, nomainīja logotipu, kas tagad vairs neizraisa asociācijas ar Sarkanā Krusta emblēmu, un izveidoja domi.

"Ja tu dzīvo reģionā un esi ierindas biedrs, lai cik bieži tiktu rīkotas sapulces, liekas, tevi neņem vērā. Tāpēc izveidojām domi, kurā ir ministri, Saeimas deputāti, valde un, atbilstoši nodaļu biedru skaitam, reģionu pārstāvji. Tas ir liels spēks, kas atspoguļo visu Latviju, ne tikai Rīgu."

Pamazām nostabilizējas arī partijas biedru sastāvs – tie, kuri kaut kādu iemeslu dēļ vīlušies, aiziet, bet klāt nāk jauni biedri. "Kurzemē vislielākā interese ir no bijušo – LC/LPP un Tautas partijas, kā arī reģionālo partiju biedriem."

Kandidātu saraksts top
Jānis Vilnītis neslēpj, ka RP Liepājas nodaļa jau sākusi veidot sarakstu nākamjām pašvaldību vēlēšanām. "Valdē par to esam runājuši vairākkārt. Strādājam divos virzienos – viens ir veidot savu komandu, lai esam gatavi, kad atskanēs starta šāviens, otrs – mobilizējam savus ministrus un Saeimas deputātus, lai viņi ir gatavi iesaistīties un atbalstīt tos lēmumus, kas mums vajadzīgi."

Drīz paredzēta RP Liepājas nodaļas sapulce, kurā Vilnītis iecerējis paziņot, lai katrs izlemj par sevi un arī dara zināmu, ar ko kopā gatavs startēt. "Atsaucība jau tagad ir diezgan liela, un saraksts ir garāks, nekā vajag. Bet tas ir labi, jo parāda, ka būs no kā izvēlēties."

Vilnītis arī atzīst, ka RP Liepājā jau saņēmusi pirmos priekšvēlēšanu cīņas triecienus, proti, vairākiem cilvēkiem, kurus partija uzrunājusi kā potenciālos kandidātus, pēkšņi piedāvāti gan izdevīgi darījumi, gan amati.