Pirmdienas, 9.jūlja, pusdienlaikā pa ostas vārtiem ienāca septiņas zviedru jahtas, kuras Liepāju atstās tikai ceturtdien.

Kā atzina Liepājas Jahtu centra vadītājs Kārlis Kints, parastais jahtu uzkavēšanās laiks Liepājā ir pusotra diena, taču šoreiz nelielās regates komandas nolēmušas pakavēties ilgāk. Zviedrijas jahtu asociācijas zviedru kreisēšanas kluba regates "Baltic South Squadron" vadītājs, biznesa konsultants Larss Karlsons irliepaja.lv pastāstīja, ka viņš personīgi Liepājā ir pirmo reizi, bet daži bijuši arī iepriekš.

"Visticamāk, ka nākamgad mēs atkal iegriezīsimies Liepājā. Ļoti skaista pilsēta, ekskursija mums paredzēta gan tikai rīt (trešdien – irliepaja.lv), bet esmu pamanījis, ka, atšķirībā no Ventspilī redzētā, liepājnieki izskatās turīgāki, naudīgāki, ir labāk ģērbti."

Zviedru jahtu eskadra vispirms apmeklējusi Ventspili, tad piestājusi Pāvilostā, kur nav aizkavējusies, jo šo mazpilsētu iespējams apskatīt īsā laikā, un tagad ciemojas Liepājā. Kā atzina Karlsons, jahtu braucēju mērķis ir apceļot dažādas pilsētas un iepazīt to kultūras piedāvājumu un atpūtas iespējas. Karlsons atzinīgi vērtēja Liepājas jahtu ostas rekonstrukcijas ieceri, tāpat arī izrādīja sapratni par tilta un Lielās ielas remontdarbiem.

Irliepaja.lv jau rakstīja, ka Jahtu centra vadītājs Kārlis Kints atzīst – sezona šogad ir izdevusies un jau ar maija pirmajām dienām jahtas ar dažādu valstu karogiem piestāj Liepājas ostā. Ja pagājušā gada maijā Liepājā iepeldēja 33 jahtas, tad šogad – 47. Savukārt pērnajā jūnijā Liepājā pabija 64 jahtas, bet šogad par 21 vairāk.

Kopumā šogad maijā un jūnijā Liepājas Jahtu ostā piestājušas 132 jahtas, tostarp arī Klaipēdas regate. Jau piekto gadu pēc kārtas Liepāju apmeklēja arī katamarāns, kas, sociālās programmas ietvaros, burā, komandā iesaistot vājredzīgus cilvēkus.

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde Liepājas jahtu ostu savā pārvaldībā pārņēma 2015. gada maijā. Vidēji sezonā Liepājas jahtu ostu apmeklē 335 jahtas. Jahtu centrs nopietni strādā, lai Baltijas jūras reģionā veidotu Liepājas Jahtu ostas atpazīstamību un piesaistītu jahtu regates, kas pārsvarā ir viena vai vairāku jahtu klubu organizēti izbraucieni.
    
Aktīvā jahtu ostas sezona ir no aprīļa līdz septembra beigām. Šobrīd sezona rit pilnā sparā un ierodas jahtas gan tepat no Lietuvas, gan no Vācijas, Francijas, Šveices, Nīderlandes, Anglijas, Zviedrijas, Dānijas, Polijas. Kāds ceļotāju pāris bijis arī no Jaunzēlandes, taču jahta peldējusi zem Anglijas karoga. "Jahtsmeņi īpaši novērtē, ka Liepājas Jahtu osta atrodas pilsētas centrā un ar kājām var viegli visu izstaigāt. Liela interese ir arī par Karostu, jo ienākot Liepājas ostā saulē spoži atspīd Sv. Nikolaja katedrāles zeltītie kupoli, kas rada interesi par šo pilsētas daļu arī tiem, kas iepriekš neko par to nav dzirdējuši," stāsta Kints.

Arī šogad jau 11 sezonu Liepājas Jahtu ostu rotā Zilais karogs, kas ir pasaules populārākais tūrisma ekosertifikāts. Tas balstīts uz 33 stingriem kritērijiem un liecina par vides izglītību un informāciju, ūdens kvalitāti, apsaimniekošanas un servisa prasību ievērošanu un drošību, informē Liepājas SEZ sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece.

Lai nākotnē piesaistītu Liepājas Jahtu ostai vēl vairāk jahtu, Liepājas SEZ pārvalde turpina īstenot INTERREG programmas "Labāks jahtu ostu tīkls" investīciju projektu ar mērķi modernizēt Liepājas jahtu ostu. No INTERREG programmas saņemts finansējumu ap 450 tūksoš eiro. Īstenošanas termiņš – līdz 2019.gada nogale. Projekta ietvaros paredzēta jahtu centra ēkas būvniecība, kurā tiks izvietots birojs, apmeklētāju dušas, tualetes un veļas mazgātava, esošās piestātnes rekonstrukcija un jaunu peldošo piestātņu (pontonu) iegāde un uzstādīšana.

Jūlija nogalē, kad Būvvaldē būs apstiprinātas Jūras administrācijas pieprasītās nepieciešamās izmaiņas būvprojektā, plānots izsludināt būvdarbu iepirkumu, pastāstīja Kints.

Jahtas Liepājas ostā
2016. gads
maijs: 40 jahtas
jūnijs – 73 jahtas

2017. gads     
maijs – 33 jahtas  
jūnijs – 64 jahtas

2018. gads     
maijs – 47 jahtas
jūnijs – 85 jahtas