Liepājnieks Ainis Pujēns pēc septiņarpus gadiem beidzot īstenojis savu bērnu dienu sapni uzbūvēt jahtu, īstu "A" klases laivu, ar kuru, ja vien ir atbilstoša kapteiņa licence, var šķērsot pat pasaules okeānus. Tiesa, kādu laiku šis sapnis esot izkritis no prāta, taču īstajā brīdī atgriezies.


"Skolas gados izlasīju brošūru krievu valodā "Kak postroiķ jahtu*", un kaut kur manos failos tas bija palicis, lai arī vēlāk par to aizmirsu. Reiz ar savu klasesbiedru Raitu Piķeli runājāmie, un viņš man jautāja: "Kā varētu uzbūvēt jahtu?" Teicu – jānodibina uzņēmums, kas nes peļņu, un jāsāk būvēt."


Par tādu uzņēmumu kļuva "AR Module Factory", kas ražo precīzus un kvalitatīvus liešanas modeļus (arī izstrādā pašu liešanas tehnoloģiju), veidņus, formas un palīgierīces no dažādiem materiāliem – plastikāta, koka, alumīnija utt.


9,5 metrus garā jahta "Laudate" drīkst šķērsot pat okeānu. Kristīnes Liepas foto.


Jahtas būvniecība sākās 2013. gadā, sestdien, 2021. gada 21. augustā, Liepājas jahtu ostā jahtu ar skanīgo vārdu "Laudate" iesvētīja, un, kā svinīgajā brīdī sacīja jahtas krustmāte Baiba Rubesa, jahtas īpašnieka vārdiem runājot, "sieviete ar pasaules elpu": "Šodienas svētki patiesībā nav par jahtu pašu, bet par visu cilvēku līdzdalību "Laudate" radīšanā".


Arī sieva Ieva Tālberga ir "Laudate" komandā. Kristīnes Liepas foto.


Vairāki no tiem, kuri palīdzēja jahtai tapt, bija klāt arī iesvētībās. Viens no viņiem – jūrmalnieks Kristaps Remess, jahtsmenis trešajā paaudzē, kurš ne vien ar padomiem un konsultācijām, bet arī praktiski pieliekot roku, palīdzējis Ainim visus septiņus jahtas būvniecības gadus. Savukārt viens no pēdējiem, bet visnotaļ būtiskiem atbalstītājiem, lai jahtas būve neievilktos vēl par pāris gadiem, ir kompānija "UPB" un personīgi Oskars Mors (Baiba Rubesa: ""UPB" ar "Laudati" nepārprotami vieno vēlme pēc izcilības savā jomā, kvalitātē un stilā"). Nekur tālu ar jahtas būvēšanu nebūtu ticis arī bez ģimenes – sievas Ievas Tālbergas, meitu un dēla – atbalsta, atzīst Ainis Pujēns.


Ainis Pujēns ar daļu no komandas – meitām Magoni (no kreisās) un Maranu. Kristīnes Liepas foto.


Palīgi ir ļoti svarīgi, taču, lai būvētu laivu, ir vajadzīgs projekts. Kā ar to?


Ainis Pujēns: "Tehniskais projekts ir ļoti nopietns dokuments, kas jāsaskaņo ar Latvijas Jūras administrāciju, citādi jahta netiks reģistrēta valsts Kuģu reģistrā. Iesaistīta ir arī VAS "Elektroniskie sakari", kur jāsaņem licence jahtas radio un elektroniskajām ierīcēm."


Projektu savai 950. klases jahtai (tas nozīmē, ka jahta ir 9,5 metrus gara) Ainis iegādājies no dienvidafrikāņu jahtsmeņa un jahtu konstruktora Dadlija Diksa (Dudley Dix).

Uz jautājumu, kas ir svarīgākais, kas jāatceras, būvējot jahtu, Ainis saka: "Svarīgākais ir to darīt katru dienu, kaut vai vienu skrūvi dienā pieskrūvēt."


Bet, vai tāda jahtai, kas nav būvēta rūpnīcā, var uzticēties?


Ainis Pujēns: "Es uzticos. Zinu taču katru skrūvīti... Un, ja tehniskais projekts nebūtu drošs, Jūras administrācija to nesaskaņotu."


Ar jahtas krustmāti Baibu Rubesu. Kristīnes Liepas foto.


Jautāts, vai jahtu uzbūvējis, jo grasās apceļot pasauli, Ainis to noliedz, lai gan "Laudate" atbilst okeāna jahtas prasībām. Iemeslu esot trīs, kāpēc jahta būvēta:


"Vispirms gribēju iedrošināt cilvēkus ko tādu darīt.


Nav jābūt miljonāram, lai uzbūvētu jahtu, galvenais – nebaidīties.

Otrkārt, gribu vairāk piedalīties regatēs. Treškārt, vēlos ieinteresēt bērnus, dot viņiem iespēju praktiski apgūt burāšanu."


Ainis Pujēns kā komandas loceklis regatēs piedalījies vairākkārt, bet ar "Laudate" pagaidām tikai vienās vietēja mēroga sacensībās, ko augusta sākumā rīkoja Engures jahtklubs. "Laudates" komandā kopā ar Aini burājuši Usmas burātāji kapteiņa Staņislava Backāna vadībā.


Jahtas īpašniekam ir jahtas kapteiņa tiesības, nobrauktas arī nepieciešamās 500 jūdzes Baltijas jūrā, bet, lai kuģotu okeānā, ar to nepietiek, – ir jānobrauc 2000 jūdzes, turklāt nevis Baltijas jūrā, bet okeānā vai Vidusjūrā.


Kāpēc "Laudate"?


"Nosaukums pats atnāca. Latīņu valodā tas nozīmē "slavēt", arī "godāt". Slavējam to Kungu, kas mums dod tik daudz iespēju un ļauj tās piepildīt."


Kristīnes Liepas foto.


No jahtas "Laudate" krustmātes Baibas Rubesas uzrunas jahtas iesvētībās:
""Burājot" pa periodika.lv un meklējot informāciju par jahtu būvēšanas un burāšanas sporta vēsturi Latvijā, uzzināju, ka esam bijuši teicami piegādātāji cara ģimenei Pēterburgā, nozīmīgi jahtu un kuģu būvētāji tepat Liepājā. Tiesa, galvenokārt ar Latvijas baltvāciešu uzņēmību.  


Bet, kad nesen sēdēju nežēlīgā korķī Krišjāņa Valdemāra ielā, man kāds paziņa atgādināja par Krišjāņa Valdemāra lomu jūrniecības skolu un mūsdienās teiktu biznesa jomas izveidošanā, ko mēs atpazīstam ar slaveno teicienu "Latvji, brauciet jūriņā, krājiet zeltu pūriņā!". Valdemāra uzņēmība 19./20.gs. mijā panāca to, ka daudzi puiši varēja izcelties no nabadzības, būvējot kuģus un braucot jūriņā.  Viņu panākumi arī bruģēja labklājību jaunizveidotajai Latvijas valstij.


Burāšana, kā zināms, tomēr ir dārgs sports. Es ar izbrīnu lasīju, cik daudz Latvijas un Baltijas jahtu klubi tika dibināti 20.gs. sākumā, kas patiesībā ir liecība par salīdzinoši lielu turīgu iedzīvotāju slāni tanī laikā. Latvijas viszināmākais burātājs bija Kurts Klāsens, kurš 1928. gada olimpiskajās spēlēs Amsterdamā burāšanā ieņēma 5. vietu.


Pirms pāris dienām Trīs Zvaigžņu ordeņa pasniegšanas ceremonijā Rīgas pilī aiz mums sēdēja pazīstamais sporta žurnālists Dainis Caune. Kad es viņu iztaujāju par latviešiem un jahtu būvēšanu vai bura sportu, viņš tūdaļ stāstīja par jahtu būvniecības tradīcijām pie Usmas ezera un mūsu izgudrotājiem ūdens sportā, īpaši izceļot Alda Eglāja ieguldījumu katamarānu attīstībā.


Kā ir ar jahtu būvniecību šodien?  Ainim palīdzēja vīri ar jahtu būvēšanas pieredzi no Usmas, Engures un Rīgas, un viņi varētu ievērojami labāk nekā es aprakstīt, ko tas nozīmē radīt "Laudate" un ar viņu aiziet jūriņā. Pēc pēdējo nedēļu pieredzes meklējot informāciju, es klātesošiem teiktu, ka būtu vērts kaut kur formalizēt jūsu zināšanas un pieredzes stāstu par jahtu būvi un jahtu būves vēsturi, jo tā nemaz nav tik viegli atrodama un šķiet tīri aizraujoša!"


*Kā uzbūvēt jahtu (kr.val.)