Kāds pēc rekonstrukcijas varētu izskatīties Kārļa Zāles laukums? Stāsta pašvaldības Attīstības pārvaldes Projektu ieviešanas nodaļas vadītāja Kristīne Lukošjus un projektu vadītāja Anna Rokjāne.


"Zāles laukuma rekonstrukcijai konkursa kārtībā tika izvēlēts SIA "Via Future" un SIA "Ainavists" piedāvājums. Tajā projektētāji ir fokusējušies uz Zāles laukuma krastmalas izveidi un labiekārtojumu.

Zāles laukuma rekonstrukcija sāksies ar Tirdzniecības kanāla krastmalas nostiprināšanu, kas pašreiz ir kritiskā stāvoklī. Tāpat tiks izveidota zaļā zona skvēra veidolā un rekreācijas zona – atpūtas, pastaigu laukumi. Posmā starp Tramvaja tiltu un atpūtas centru "Libava" paredzēta vieta Kārļa Zāles piemineklim (patlaban tas novietots Liepājas muzeja dārzā – irliepaja.lv). Tiks pārbūvēta laukuma braucamā daļa – tā sašaurināsies, un vairs nebūs jāskrien pāri četrām joslām, tās saglabāsies tikai nelielā posmā pie Lielās ielas, laukuma centrā viena no braukšanas joslām pārtaps zaļajā zonā ar ābeļu rindu vidū.


Starp Jauno tiltu un Tramvaja tiltu līdzās brauktuvei tiks izbūvēts gājēju un velosipēdu ceļš.


Samazināsies autostāvvietu skaits laukumā, bet autobusu pietura tiks pārcelta blakus "Nestes" degvielas uzpildes stacijai. Iezīmētas arī četras pontonu vietas, laivu pietauvošanai, taču, cik pontonu paliks, būs atkarīgs no finanšu līdzekļiem. Ja finanses atļaus, laukumā būs gan miniatūrs skeitparks, gan bērnu atrakcijas, gan strūklakas un citi vides objekti. Interesanti, ka viss aprīkojums iecerēts no rūsināta tērauda, kas krāsas ziņā pieskaņojas Lielās ielas pretējā pusē esošajai koncertzālei "Lielais dzintars". Taču, kamēr būvvalde nav uzlikusi savu zīmogu būvprojektam, kurš patlaban top, nevaram apgalvot, ka viss būs tieši tā."

Jau vēstīts, ka decembra domes sēdē deputāti apstiprināja Kārļa Zāles laukuma rekonstrukcijai nepieciešamā līdzfinansējuma piešķiršanu. Domes Attīstības pārvalde ir iesniegusi projekta pieteikumu Integrēto teritoriālo investīciju projektu iesniegumu vērtēšanas komisijai, un šobrīd tas tiek izvērtēts. Ja pieteikums tiks akceptēts un līdzekļi no ES Reģionālās attīstības fonda (ERAF) piešķirti, ilgi gaidītā laukuma rekonstrukcija varēs sākties jau šogad.

Kā zināms, projekta ietvaros būvniecības četrās kārtās plānota ne tikai Zāles laukuma pārbūve un labiekārtošana, bet arī veloceliņa savienojuma izveidošana un ūdensvada un kanalizācijas tīklu pārbūve no Jaunā tilta līdz Tramvaja tiltam un tālāk līdz Graudu ielai, kā arī Graudu ielas, Jūras ielas, Kūrmājas prospekta krustojuma pārbūve un citi darbi.

Projekta kopējās izmaksas decembra domes sēdē tika apstiprinātas astoņu miljonu eiro apmērā. Eiropas Reģionālās attīstības fonds finansēs 53, 5% izmaksu, kas ir aptuveni 4, 3 miljoni eiro. 2, 36 % (188 504 eiro) izmaksu finansēs valsts. Pārējie 44,14% jeb 3, 5 miljoni eiro paliek pašvaldības ziņā. Plānots, ka 2020. un 2022. gadā būs nepieciešami 352 592 eiro, bet 2021. gadā – 2, 8 miljoni eiro.


Tiesa, nepieciešamais pašvaldības līdzfinansējums un priekšfinansējums var mainīties pēc publiskā iepirkuma rezultātiem.