Gandrīz jau par portāla irliepaja.lv tradīciju kļuvis reizi gadā pievērst uzmanību Liepājas rātskunga un birģermeistara (no 1818. līdz 1833. gadam) Kristiana Gotliba Ungera (1762. – 1838.) nama Avotu ielā 10 atjaunošanas gaitai, jo, atšķirībā no daudzām citām vēsturiskā centra ēkām, kas pēdējā laikā atjaunotas vai tūlīt tādas būs, Ungera nama liktenis izskatās skumjš.

"Avotu ielā 10 joprojām notiek būvdarbi, precīzāk – ēkas fasāžu, jumta un nesošo konstrukciju restaurācija," uzskata Būvvalde.

Patiesībā tur nenotiek nekas, un viss izskatās apmēram tāpat kā pirms gada, varbūt pat sliktāk. Plastikāta plēves, ar kurām pārsegts jumts, lai ūdens netek iekšā, vējš jau šur tur paguvis atraut un pluinī kā buras stiprā vējā, un diez vai logi bez rūtīm, jo arī tādi ir redzami, ēku pasargās no lietus un sniega.


Viens no ēkas pirmā stāva logiem. Foto: irliepaja.lv.


Mājas īpašnieks Māris Dambis sarunā ar portālu irliepaja.lv saka – objekts "ir iekonservēts, jumts ir nosegts". Jautāts, vai pagūs līdz 2022. gada oktobrim tikt galā ar jumta un nesošo konstrukciju restaurāciju, jo šādiem darbiem Dambja uzņēmumam SIA "Lion Estate" ir piešķirts pašvaldības līdzfinansējums, viņš atbild tikpat nenoteikti kā gadu iepriekš – nezinu, nav ne jausmas, redzēs, kad kovidlaikmets beigsies, varbūt vasarā... Dambja pozīcija – "jānogaida, jāskatās".

Īpašnieks neslēpj, ka savulaik, kad ēku iegādājies un pasūtījis būvprojektu, lai to restaurētu, nav apzinājies, ka darba apjoms būs daudz lielāks, nekā sākotnēji domāts.

"Uzņēmāmies mazliet par daudz," atzīst Māris Dambis.

Pēc Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālista Aigara Štāla sacītā portālam irliepaja.lv, "projekts sadalīts kārtās, atsevišķa kārta ir jumta un nesošo konstrukciju restaurācija. Šai kārtai, kā arī autoruzraudzībai 2018. gadā ir piešķirts pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanas programmā 21 875 eiro. Pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanas līgums ir pagarināts līdz 2022. gada oktobrim".
 
Būvdarbu galīgais pabeigšanas termiņš ir 2027. gada 27. augusts.


Cik ilgi vējā plīvojošās plēves spēs pasargāt ēku no mitruma? Foto: irliepaja.lv.


Ēkai 2016. gadā veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte (tās autors Juris Zviedrāns ēku nosaucis par "pilsētas pili"), izstrādāts arī fasāžu un jumta restaurācijas būvprojekts, kura autore – arhitekte Ilze Mekša. Arī šos darbus līdzfinansēja pašvaldība, piešķirot 2000 eiro.

Būvvalde apstiprina, ka savulaik lepnais birģermeistara nams Avotu (agrāk – Ungera) ielā 10 "joprojām ir graustu uzskaitē un Vidi degradējošu, sagruvušu, cilvēku drošību apdraudošu būvju komisijas redzeslokā.


Skats no pagalma puses, redzams arī no Graudu ielas. Foto: irliepaja.lv.


"Būvvalde zina, ka objekts ir sarežģīts, tāpēc pašvaldība ir sniegusi iespējamo atbalstu, Būvvalde novēl un cer, ka darbi sekmēsies veiksmīgāk, nekā līdz šim," portālam irliepaja.lv sacīja Štāls.

Jau gandrīz pirms četriem gadiem, 2018. gada janvārī, Štāls portālam irliepaja.lv izteicās līdzīgi – "jācer, ka drīzumā sāksies fasāžu, jumta un nesošo rekonstrukciju restaurācija".


Daļa no ēkas pagalma puses fasādes. Foto: irliepaja.lv.