Māris Dambis ir vienīgais uzņēmējs, kurš šobrīd ir pieteicies uz pagaidām vēl diezgan neskaidro valdības iniciēto un kreditēto lēto īres namu būves programmu, un jau saņēmis arī pašvaldības morālu atbalstu – pilnvarojuma līgumu par nepabeigtās būves Laivinieku ielā 4 izbūvi par īres dzīvokļu māju.
Portāls irliepaja.lv lūdza uzņēmēju uz sarunu, lai iepazīstinātu lasītājus gan ar pašu, gan viņa vadīto uzņēmumu SIA "Lion Estate", vienu no retajiem, ja ne vienīgo šāda tipa uzņēmumu Liepājā.
Vairo dzīvojamo fondu ar nopērkamiem dzīvokļiem
Lai gan SIA "Lion Estate" vienīgais dalībnieks un patiesā labuma guvējs ir Māris Dambis, uzņēmumu viņš dibinājis kopā ar sievu, un pavisam noteikti sauc to par ģimenes uzņēmumu.
""Lion Estate" ir radies pirms sešiem gadiem, 2016.gadā, no vienu tūkstoti lieliem iekrājumiem, un ceļš ir bijis grūts," neslēpj Māris Dambis.
Uzņēmuma vadītājs sācis no pašas apakšas, darbodamies kopā ar pārējiem celtniekiem, taču, uzņēmumam attīstoties, celtnieka pienākumu vietā stājušies citi.
Māris Dambis: "Plāns bija vienkāršs – ņemam vienu graustu, sakārtojam, tad ņemam nākamo. Izremontējām, kaut ko pārdevām, kaut ko izīrējām, un tā radās investīcijas nākamajam objektam.
Taču, būdams liepājnieks un savas pilsētas patriots, Māris nedomā tikai par biznesu
– jau kopš uzņēmuma dibināšanas paralēli ir bijis mērķis – papildināt Liepājas dzīvojamo fondu ar sakārtotiem, nopērkamiem dzīvokļiem.
Māris Dambis: "Liepājā dzīvokļu biznesā populāra ir dzīvokļu īstermiņa izīrēšana, un daudzi nopērk dzīvokļus, lai izīrētu uz diennaktīm, nevis pastāvīgai dzīvošanai. Līdz ar to dzīvojamais fonds nerodas, ģimenes nevar dzīvokli ne nopirkt, ne ilgtermiņā noīrēt."
"Lion Estate" arī cenšas sabalansēt dzīvokļu cenas ar ieguldītajām investīcijām. Piemēram, viens no namiem Kungu ielā ir pilnībā savests kārtībā, izņemot fasādi.
Māris Dambis: "Ir jāskatās plašāk. Ja mēs restaurējam fasādi, ieguldām mežonīgus līdzekļus, tad, lai īpašumu pārdotu, ir jāceļ cena. Tāpēc mēs sakārtojam koplietošanas telpas, visas komunikācijas, nesošās konstrukcijas – visu, kas ir svarīgs, un tad varam pārdot īpašumu par sakarīgu cenu, un liepājnieki to var nopirkt. Lai nebūtu tā, ka ieguldīti miljoni, un nopirkt var, vai nu lietuvieši vai rīdzinieki.
Ģimenes, kas nopirka dzīvokļus šajā Kungu ielas mājā, ir tikušas pie sakārtota īpašuma, veido uzkrājumu un pēc pieciem gadiem sataisīs arī fasādi."
Māris Dambis stāsta, ka pats tiekas ar katra dzīvokļa īpašnieku un uzklausa viņa vēlmes.
Māris Dambis: "Nesen klients atnāca vēl tajā brīdī, kad no pagraba varēja zvaigznes redzēt. Izstaigājām kopā ar klientu, un viņš izlēma, cik lielu istabu, kādas flīzes vannasistabā gribētu. Gadās, ka šādi nodarām sev zaudējumus, bet prieks, ka klients dabū tieši to, ko vēlas. Ļaujam arī klientam piesaistīt savu būvuzraugu, būtībā klients seko līdzi visam būvniecības procesam."
Māja seko mājai
Seši gadi, kopš pastāv "Lion Estate", nav ilgs laiks, un, skatoties no šāda viedokļa, izdarīts ir daudz. Pirmais vērā ņemamais objekts bijis nams Uliha ielā 11, kurā vienlaikus ir gan "Lion Estate" ofiss, gan Dambju ģimenes dzīvesvieta. Tam sekojusi vesela virkne atjaunotu ēku, kuras pirms tam nevienam tā īsti nebija vajadzīgas, – četri nami Kungu ielā, nami Strautu ielā 10, Alejas ielā 5 un 10. Jaunākais objekts – Jaunā iela 10, iepriekš tāds pats grausts kā citi, tagad tur pabeigta ielas māja ar 12 dzīvokļiem, bet sētas pusē šogad vēl plānots uzbūvēt kotedžas tipa piecu dzīvokļu māju.
Šogad plānots uzsākt arī daudzdzīvokļu nama Grīzupes ielā 15A atjaunošanu, pilnīgi no jauna uzbūvēt divas dzīvojamās mājas Pupu ielā 5/9, kā arī pārbūvēt par dzīvokļu māju bijušo darbnīcu Vaļņu ielā, iespējams, arī pamesto daudzdzīvokļu māju Kalpaka ielā 72, kuru "Lion Estate" gada laikā pamazām atpirka no vairākiem īpašniekiem.
Māris Dambis: "Visi šie stāsti nav tik vienkārši, ne jau velti ēkas ir stāvējušās kā grausti."
Uzņēmējs lēš, ka kopumā jau ir vai drīzumā būs atjaunotas 17 ēkas.
Māris Dambis: "Protams, viens no lielākajiem panākumu noslēpumiem ir sapulcināt kolosālu komandu, jo mūsdienās savākt profesionālus cilvēkus nemaz nav vienkārši. Bet komanda ar katru gadu paliek aizvien spēcīgāka."
Ungera nams
Īpašs stāsts ir par namu Avotu ielā 10, par kuru portāls irliepaja.lv rakstījis vairākkārt. Šobrīd tas ir iekonservēts, jau saskaņotie fasādes un jumta restaurācijas darbi pārtraukti, taču no nodoma ēku atjaunot, Māris Dambis atteicies vēl nav. Tomēr, izjūtot apkārtējo spiedienu, izlicis īpašumu pārdošanā. Tiesa, cenu tam esot uzlicis pietiekami augstu – 95 000 eiro, jo vēl neesot gatavs atteikties no ēkas.
Māris Dambis: "Nodoms, iegādājoties šo namu, bija to restaurēt. Pretējā gadījumā jau mēs nebūtu pasūtījuši būvprojektu un nesāktu arī investēt. Skatījāmies uz šo namu pat kā uz iespējamu ģimenei paliekošu īpašumu, kurā veidot mākslas galeriju vai ko citu interesantu. Taču tas prasa naudu, un šajā gadījumā īpašums sevi neatpelna. Tā kā dzīvojam no projekta uz projektu, cik varam, tik atlicinām Avotu ielai 10".
Arī no Jaunās ielas 10 dzīvokļu pārdošanas iegūtos līdzekļus daļēji esot bijis plānots ieguldīt Avotu 10 restaurācijā, taču karš plānotos ienākumus samazinājis par 40%, stāsta Māris.
Māris Dambis: "Un atkal Avotu iela būs iestrēgusi..."
Avotu ielas 10.nams nav vienīgais neienesīgais projekts, dārgi izmaksājusi arī ēkas Strautu ielā 10 atjaunošana.
Māris Dambis: "Strādājām pusotru gadu, tas bija absolūts, nojaucams koka grausts.
Bet mēs ēku saglābām, uztaisījām sešus skaistus dzīvokļus."
Lai nodalītu dažādās biznesa jomas, pirms trim gadiem Māris Dambis dibinājis vēl vienu uzņēmumu – SIA "MDM House", kura darbības veids ir nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana, un pērn dibināts SIA "Lion Estate Group". Šis uzņēmums radīts, lai piedāvātu visa veida būvniecības pakalpojumus – "sākot no izlietnes pielikšanas līdz visa veida būvniecībai".
Lētais īres nams Laivinieku ielā
Projektu iecerētajam īres dzīvokļu namam Laivinieku ielā 4 šobrīd jau izstrādā arhitekte Agita Lieģe, un tas ievērojami atšķirsies no "Lion Estate" mājaslapā redzamās arhitektes Ilzes Mekšas versijas.
"Ilzes Mekšas projekts palika nerealizēts, jo mums neizdevās pārliecināt banku, lai piešķir kredītu," atklāj uzņēmējs.
Turpretī tagad, lai valstī radītu dzīvojamo fondu, īres dzīvokļu nama projektam kredītu garantē valdība. Nosacījumi gan ir diezgan interesanti – pēc tam, kad nomaksāts saņemtais kredīts, ienākumi no dzīvokļu īres neierobežotu laiku jādala ar valsti, 50% iemaksājot speciālā īres budžetā.
Tomēr Māris Dambis ir gatavs uzņemties risku, tāpat kā savulaik bija gatavs ķerties klāt Liepājas graustiem, lai tos atjaunotu. Jo kādam jau tas ir jādara.
15
3