Kādreiz skaistā, 18. gadsimta beigās celtā trīs stāvu mūra ēka Avotu ielā 10, kas piederēja Liepājas rātskungam un birģermeistaram Kristianam Gotlibam Ungeram (1762. – 1838.), skaista nav jau sen, un lai gan tās īpašniece SIA "Lion Estate" Māra Dambja personā drīz pēc īpašuma iegādāšanās visai sparīgi uzsāka gatavoties nama atjaunošanai, tālāk par arhitektoniski māksliniecisko izpēti (veikta 2016. gadā) un Būvvaldē saskaņotu fasāžu un jumta restaurācijas būvprojektu (izstrādājusi arhitekte Ilze Mekša) nekādi netiek. Bet laiks iet, un līdz šā gada oktobrim īpašniekam vajadzētu tikt galā ar jumta un nesošo konstrukciju restaurāciju, jo šiem darbiem šajā termiņā SIA "Lion Estate" jau 2018. gadā ir piešķirts pašvaldības līdzfinansējums, un līgums jau vienreiz pagarināts. Būvatļauja izdota jau 2017. gadā, būvdarbu uzsākšanas nosacījumi izpildīti 2019. gada 27. augustā. Būvdarbu – jumta, fasāžu un nesošo konstrukciju restaurācija – galīgais pabeigšanas termiņš ir 2027. gada 27. augusts.


"Lion Estate" mājaslapā par Avotu 10 (ēkas kopējā platība 900 m2, zemes – 1292 m2) var izlasīt, ka tajā "paredzēti 7 dzīvokļu īpašumi ar platību 40 m2 – 130 m2.  Zemes kopīpašums ar sētas māju, ar vietu automašīnu novietnei slēgtā pagalmā. Dzīvokļi būs pieejami ar pilnu apdari."


Izrādot Liepāju Eiropas kultūras galvaspilsētas žūrijai 3.maijā, no šī Graudu ielas posma vajadzēs izvairīties. Foto: irliepaja.lv.


Dambis portālam irliepaja.lv apliecina, ka turot "roku uz pulsa" un par termiņiem neesot aizmirsis, taču reāli neko pasācis nav, un ēka joprojām ir graustu uzskaitē. Tāpat īpašums joprojām ir izlikts pārdošanā par 340 000 eiro (2017. gadā cena bija 149 000 eiro).


Iespējams, labāks liktenis gaida blakus esošo divstāvu ēku (ēkas kopējā platība 373 m2, zemes – 400 m2) ar tādu pašu adresi – Avotu 10, ko, saskaņā ar ierakstu zemesgrāmatā, 2020. gada augusta nogalē no SIA "Western Express" iegādājusies kravu pārvadāšanas SIA "Una-L" (labuma guvējs Edgars Lagzdiņš). Ēkai ir būvvaldē saskaņots projekts "Tirdzniecības ēkas pārbūve par triju dzīvokļu māju", ir izpildīti būvprojektēšanas nosacījumi un pērn stājusies spēkā būvatļauja, taču vēl nav izpildīti būvdarbu uzsākšanas nosacījumi.


Arī šī nama adrese ir Avotu iela 10. Īpašnieks to iecerējis pārbūvēt par dzīvokļu ēku. Foto no westate.lv.


Saskaņā ar Apstādījumu uzraudzības komisijas lēmumu pie ēkas nozāģēti koki, kuri atzīti par bīstamiem un bojātiem.