Savulaik lepnais pilsētas birģermeistara Kristiana Gotlība Ungera nams Avotu ielā 10, ko ēkas arhitektoniskās izpētes autors Juris Zviedrāns nosaucis par "pilsētas pili", šobrīd drīzāk līdzinās graustam.


Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls gan portālam irliepaja.lv sacīja, ka šobrīd uz ēku jāskatās kā uz "būvlaukumu", jo tur notiek būvdarbi, precīzāk – ēkas fasāžu, jumta un nesošo konstrukciju restaurācija. SIA "Lion Estate" un ēkas Avotu ielā 10 īpašniekam – Mārim Dambim – darbu pabeigšanai atvēlēts laiks līdz 2027. gada 27. augustam. Tiesa, būvvaldes sniegtā informācija, ka darbu veicējs ir SIA "UPTK", gan neatbilst patiesībai, jo, kā portālam irliepaja.lv apliecināja Dambis, "darīsim paši saviem spēkiem". Turklāt šobrīd būvdarbi ir pārtraukti. Dambis arī nevarēja pateikt, cik ilgs laiks būs vajadzīgs, lai ēku atjaunotu – "nav ne mazākās nojausmas", godīgi atzina īpašnieks.

"Lēnām cīnāmies, ir paveikts milzīgs darbs, lai gan vizuāli to nevar redzēt – stiprinājām nesošās konstrukcijas ēkā, visas bija nopuvušas," pastāsta Dambis.

Dambis atzīst, ka šis ir ļoti grūts objekts. Plāns esot māju saglābt, bet "bizness tas nebūs", jo ēka izrādījusies ļoti sliktā stāvoklī.

Acīmredzot tāpēc neveiksmīgi bijuši arī mēģinājumi to pārdot. Pirms pusotra gada īpašuma cena bija 149 000 eiro, pērn ēka tika tirgota jau vairs tikai par 97 000 eiro,

bet tagad, kā atzina Dambis, "to neviens par velti neņem".

Iepriekš Dambis portālam irliepaja.lv atklāja, ka ēkas jumta tāme vien ir 160 000 eiro, bet kopumā objektā jāiegulda 600 – 800 tūkstoši eiro.

Jau vēstīts, ka īpašumam Avotu ielā 10 ir veikta vēsturiskā izpēte, izstrādāts fasādes un jumta atjaunošanas būvprojekts (autore – arhitekte Ilze Mekša), ko 2016. gadā pašvaldība līdzfinansēja, piešķirot 20 000 eiro.

Projekts ir sadalīts kārtās, atsevišķa kārta ir jumta un nesošo konstrukciju restaurācija. Šai kārtai, kā arī autoruzraudzībai 2018. gadā ir piešķirts pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanas programmā 21 875 eiro. Pašvaldības līdzfinansējums tiks izmaksāts pēc būvdarbu pieņemšanas ekspluatācijā.

Namu Avotu ielā 10 vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš raksturo kā "izcilu Liepājas vēsturiskā centra vecās apbūves objektu", senāk ēkas aizmugurē bijis arī skaists angļu dārzs.

Nama vēsture saistās ar turīgu un ietekmīgu Liepājas vācu pilsoņu saviesīgo biedrību "Musse", ko pārspīlējot bieži apzīmēja kā vietējās aristokrātijas masonu ložu. 19. gadsimta sākumā namā darbojies mājas teātris ar skatuvi, ko joprojām norobežo četras apaļas koka kolonas.

Mājas pirmais īpašnieks bijis Kristians Gotlībs Ungers (1762. – 1838.), Liepājas rātskungs un birģermeistars no 1818. līdz 1833. gadam.

Arī iela no 1797. gada nesusi lepnākā šīs ielas nama īpašnieka Ungera vārdu.