Nesenajā decembra domes sēdē viens no lēmumiem bija par pašvaldības morālu atbalstu uzņēmējam Mārim Dambim, SIA "Lion Estate" un SIA "MDM House" valdes loceklim, kurš izlēmis startēt programmā "Finansēšanas fonda izveide zemas īres mājokļu būvniecībai".


Lai zemas īres mājokļa būvniecības attīstītājs varētu saņemt valsts atbalstu un uzsākt projekta īstenošanu, vispirms viņam nepieciešams noslēgt ar pašvaldību pilnvarojuma līgums "par vispārējas tautsaimnieciskas nozīmes pakalpojuma sniegšanu". Tikai pēc tam uzņēmējs var pretendēt uz attīstības finanšu institūcijas "Altum" kūrētās programmas atbalstu.

Dambis īres mājokļa projekta attīstīšanai izraudzījies vienu no savā īpašumā esošajiem nekustamajiem īpašumiem – nepabeigtu trīs (plānoti četri) stāvu jaunbūvi Laivinieku ielā 4.
 
Kā domes sēdē izteicās uzņēmējs, Laivenieku 4, nepabeigta jaunbūve, kuras būvniecība uzsākta pirms 1991.gada, "atbilst visiem Ministru kabineta un "Altum" nosacījumiem, tāpēc pieņēmām lēmumu startēt šajā programmā."

Dambis plāno namā izbūvēt 41 dzīvokli ar platību no 25 m2 – 130 m2.


Iecerētā īres nam vizualizācija no "Lion Estate" mājaslapas.


Domei savukārt līdz ar jaunā Pašvaldību likuma stāšanos spēkā (ar šā gada 1.janvāri)  uzlikts par pienākumu "veicināt dzīvojamā fonda veidošanu, uzturēšanu un modernizēšanu". Ministru kabineta noteikumi ļauj atbalstīt līdz 120 dzīvokļu attīstīšanu, bet šobrīd neviens cits uzņēmējs bez Māra Dambja nav vērsies pašvaldībā ar līdzīgu lūgumu, tad nu Dambja gadījumam ir visas iespējas kļūt par sava veida pilotprojektu.  

Uzņēmējs domes sēdē norādīja, ka ir guvis ievērojamu pieredzi, atjaunojot kādus piecpadsmit vecos Liepājas namus un radot 150 dzīvokļus. Tiesa, vienlaikus uzņēmējs izteicās visai piesardzīgi, solot, ka ir gatavs sākt projektu attīstīt jau februārī, taču, "ja viss sanāks".


Vizualizācija no "Lion Estate" mājaslapas.


Pagaidām, kā Dambis atzina portālam irliepaja.lv, turpinoties dienišķā komunikācija ar "Altum" un tās pieprasīto "papīru" pārsūtīšana.

"Lion Estate" īpašumā ir vairāki nekustamie īpašumi, tostarp arī bēdīgi slavenais jau ilgu laiku pārdošanā esošais vēsturiskais Ungera nams Avotu ielā 10, kura atjaunošana uzņēmumam nu galīgi nevedas. Kā portālam skaidroja Liepājas būvvaldē, tad namā Avotu 10 "pēc īpašnieku iesnieguma un būvvaldes pieprasīto konservācijas darbu veikšanas ir pārtraukti būvdarbi".


Tāpat, pēc būvvaldes sacītā, ir saskaņots konservācijas darbu veikšanas projekts, un, vadoties no tā, "ēkai ir aizdarītas vaļējās ailas, nokalts bīstamais fasādes apmetums, noņemtas bojātās lietus ūdens novadīšanas teknes un notekas, nogriezti liekie vadi, jumta daļai uzlikts jauns plēves pārsegs".


Īpašums Avotu ielā 10 joprojām ir iekļauts vidi degradējošu būvju reģistrā un atrodas būvvaldes uzraudzībā. Foto: irliepaja.lv.


Portāls irliepaja.lv jau vēstīja, ka par īpašumu Laivinieku ielā 4 sludinājumos 2015. gadā tika prasīti 85 000 eiro, taču drīz vien cena samazinājās uz pusi, līdz 43 000 eiro, bet 2017.gadā pašreizējais īpašnieks to iegādājās par 27 000 eiro.


Laivinieku 4 ir nepabeigta trīsstāvu daudzdzīvokļu  ēka ar kopējo platību 2535 m2 un zemes platību 2084 m2. Tā atrodas saimnieciski izdevīga vietā – tuvu centram un Jūrmalas parkam..


Ēka tika iekļauta vidi degradējušo, sagruvušo, cilvēku drošību apdraudošo ēku reģistrā, un tai piešķirta klasifikācijas grupa C (vidi degradējoša būve) ar piezīmi, ka tā ir terminētā sakārtošanas procesā.


Celtni Laivinieku ielā 4 kā sabiedrisku ēku sāka būvēt vēl padomju laikos, taču to nepabeidza, un šādā stāvoklī tā atrodas joprojām.