No 403 Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā iesniegtajiem pieteikumiem 63 iesnieguši Liepājas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji.
Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā līdz šim ir iesniegti 403 projektu pieteikumi, kuros kopējā grantos piešķiramā summa sasniedz jau 72 miljonus eiro. 26% jeb 107 pieteikumi ir saņemti no daudzdzīvokļu namu iemītniekiem Kurzemē, kuri vēlas siltināt un labiekārtot savus mājokļus.
Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas (DME) valsts atbalsta programmu īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu. Līdz šim visaktīvāk šajā programmā projektus ir iesnieguši Rīgas un pierīgas iedzīvotāji (160), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (107), Vidzemē (66), Zemgalē (54) un Latgalē (16). Kurzemē 63 pieteikumi ir no Liepājas, 12 no Saldus, 10 no Ventspils, 7 no Rojas, pa 5 no Talsiem un Grobiņas, 2 no Aizputes, bet Kuldīgā, Nīcā un Mērsragā saņemti pa vienam pieteikumam.
Līdz šim visā Latvijā būvdarbi sekmīgi noslēgušies 24 mājās – Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Salaspilī, Olainē, Mundigciemā, Tukumā, Valmierā, Jelgavā, Valkā u.c. Pabeigtie renovācijas un siltināšanas projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas siltināšanas vidējais enerģijas patēriņš ir 165 kWh gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir plānots vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā.
Ingus Salmiņš, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs:
"Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programma ir uzņēmusi apgriezienus, jaunus projektu pieteikumus saņemam ik dienu. Saskaņā ar mūsu aplēsēm, iesniegtajos projektos grantu summa pārsniedz 70 miljonus eiro, kas ir jau gandrīz puse no kopējā grantiem paredzētā finansējuma.
Tuvākajā laikā programmas saistošajos noteikumos plānots veikt arī divas būtiskas izmaiņas. Pirmkārt, ja līdz šim uz grantu varēja pieteikties to namu iedzīvotāji, kuros ir vismaz 5 dzīvokļi, tad drīzumā tās varēs būt mājas sākot no 3 dzīvokļiem. Otrkārt, arī gadījumos, ja kredītiestāde nepiešķir nepieciešamo līdzfinansējumu un aizdevumu piešķir ALTUM, granta apjoms būs 50% līdzšinējo 35% vietā.
Veiksmīgi noslēgtie māju renovācijas projekti, tai skaitā Liepājā, Ventspilī, Tukumā un Mundigciemā, apliecina, ka mājvietas siltināšana nav tikai mazāks rēķins par siltumu un mājas apsaimniekošanu, īpašuma tirgus vērtības pieaugums vai pievilcīgāka mājas fasāde, tas ir arī nama drošības jautājums. Tāpēc aicinu iedzīvotājus iepazīties ar siltināšanas veiksmes stāstiem visā Latvijā, būt aktīviem un turpināt pieteikties programmai, lai pretendētu uz ALTUM grantu un sāktu taupīt!"
Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016. gada septembra Latvijā darbojas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš ALTUM. ALTUM sniedz daudzpusīgu atbalstu šajā programmā: piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā.
Programmai līdz 2022. gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda būs pieejami 156 miljoni eiro, savukārt, piesaistot banku finansējumu, māju renovācijai pieejamais finansējums sasniedz pat 300 miljonus eiro. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no ES līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi.