Ceturtdien, 5.oktobrī, Rīgā norisinājās diskusijā par īres namu attīstību Latvijā, kurā piedalījās vairāku iesaistīto pušu pārstāvji, tai skaitā Liepājas pašvaldības izpilddireltora vietnieks īpašumu jautājumos Mārtiņš Tīdens.


Runājo par to, kas bremzē jaunu īres namu attīstību Latvijā un kādas ir šī segmenta neizmantotās iespējas, nekustamo īpašumu aģentūras "Latio" darījumu vadītāja Elīna Dūce norādīja, ka lielākā daļa mājokļu attīstītāju Ekonomikas ministrijas (EM) un AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" zemas īres maksas mājokļu būvniecības programmā nevēlas iesaistīties, informē aģentūra LETA.


EM Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders stāstīja, ka patlaban programmā apstiprināts viens projekts, bet sākuma stadijā – 12 projekti. Tostarp vienu projektu iesniedzis publiskais mājokļu attīstītājs, bet pārējos privātie.


Dūce atzīmēja, ka lielākā daļa attīstītāju pieņem lēmumu neiesaistīties programmā, jo tiem nav izdevīgi programmas noteiktie termiņi.


EM pārstāvji norādīja, ka, lai gan programmas nosacījumi patlaban var neizskatīties pievilcīgi, pēc pirmā veiksmīgā pilotprojekta interese varētu kāpt.


Mārtiņš Tīdens pastāstīja, ka


Liepājas pašvaldība noslēgusi divus pilnvarojuma līgumus mājokļu būvei.

Patlaban pašvaldībā gatavojas zemes gabalu izsolei.


Tīdens norādīja, ka attīstītāji, piedaloties programmā, saskata vairākus riskus. Tostarp attīstītājiem pievienotās vērtības nodoklis nav pieskaitāms pie attiecināmajām izmaksām, kā arī īres namu būvei jāpērk konkrētais zemes gabals.


Viņš skaidroja, ka, pērkot no pašvaldības, pašvaldība pārdod ar nosacījumiem un pieprasa drošības naudu, lai garantētu, ka uz zemes gabala notiks apbūve, bet attīstītājam tādējādi samazinās naudas plūsma. Savukārt, pērkot privātajā sektorā, attīstītājiem ir jāsaprot, kad pirkt zemes gabalu – nopirkt pirms došanās pie "Altum", nezinot rezultātu, vai iet pie "Altum" un teikt, ka zemes gabalu pirks pēc tam.


Tāpat viņš uzsvēra, ka attīstītajiem aktuāls ir jautājums par pašvaldības atbalstu.


Tīdena ieskatā, ja runa iet par apjomīgu projektu, kas Liepājas gadījumā ir 120 dzīvokļi un izmaksās vismaz 10 miljonus eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), tad pašvaldībai vajadzētu palīdzēt līdz konkrētajam zemes gabalam. Pievilkt komunikācijas, sagatavot infrastruktūru, apgaismojumu un ielas.


Papildināts. Kā Tīdens pastāstīja portālam irliepaja.lv, tad šobrīd pilnvarojumu līgumus noslēguši divi komersanti "ReBalt Investments" un SIA "MDM House", bet vēl trīs izrādījuši interesi. Kā zināms,  SIA "MDM House" sākotnēji bija iecerējusi ķerties pie Laivenieku 4 pārbūves, taču šī iecera neguva atbalstu. Tas gan nenozīmē, ka uzņēmums nevar pretendēt uz zemas īres dzīvokļu nama būvi citā vietā. Pašvaldība šādam mērķim šobrīd gatavo izsolei divus zemesgabalus Klaipēdas ielā 138 (teritorijas ziemeļdaļā) un gaida piesakāmies komersantus, pastāstīja Tīdens.


Jau ziņots, ka programmas mērķis ir dzīvojamo īres māju būvniecības nolūkā veicināt būvniecības standartiem un energoefektivitātes prasībām atbilstošu zemas īres maksas mājokļu pieejamību mājsaimniecībām, kas nevar atļauties mājokli uz tirgus nosacījumiem.


Programmas ietvaros atbalstu nekustamā īpašuma attīstītājiem īres mājokļu būvniecībai sniedz "Altum" ilgtermiņa aizdevuma līdz 30 gadiem un kapitāla atlaides līdz 30% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām veidā. Atbalsta programma neierobežo nekustamo īpašumu attīstītāju loku un atbalsts pieejams gan komercsabiedrībām, gan kooperatīvajām sabiedrībām, publiskas personas kontrolētām kapitālsabiedrībām vai publiski privātām kapitālsabiedrībām.