Portāla lasītājs Jānis, kurš uzskata, ka ceļu uzturētāji "nevienu gadu ziemai nav bijuši gatavi" jautā, vai Komunālā pārvalde pati nevarētu iegādāties ziemas tehniku un uzturēt kārtībā Liepājas ielas?

Lasītājs raksta: "Būtu interesanti caur Jūsu portālu noskaidrot, ko Liepājas Komunālās pārvaldes Ziemas dienests dara (kādi pienākumi) citos gadalaikos (vasarā, pavasarī un rudenī)?

Un vai Komunālā pārvalde sen jau pati nevarēja iegādāties ziemas tehniku un pati arī uzturēt kārtībā Liepājas ceļus ziemā? Tā vietā katru gadu tiek tērētas milzu summas konkursos par "labāko" ceļu uzturētāju, kas tā arī nevienu gadu ziemai nav bijuši gatavi. Kāds tad īsti ir tās Komunālās pārvaldes Ziemas dienesta uzdevums?"

Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls portālam atbildēja, ka "citos gadalaikos Ziemas dienests nestrādā".

Štāls: "Ziemas dienesta funkcijas veic Komunālās pārvaldes darbinieki, kopskaitā pieci cilvēki, ieskaitot vadītāju.Tā nav atsevišķa struktūrvienība, bet ziemas sezonā cilvēkiem ir noteikti citi darba pienākumi. Ziemas sezonā, piemēram, ielu remontdarbi nenotiek, taču ir nepieciešams operatīvi nodrošināt ielu kopšanu mainīgos klimatiskajos apstākļos.

Atbilstoši grafikam, ielu uzturēšanas noteikumiem, ielu klasēm, meteoroloģiskajiem apstākļiem Ziemas dienesta diennakts dežurants seko situācijai pilsētā, uzdod uzsākt tīrīšanu vai kaisīšanu, kontrolē darbu kvalitāti, termiņus, maršrutus, sagatavo pārskatus utt.

Šķiet, jautājuma autors ierosina pašvaldībai sākt nodarboties ar uzņēmējdarbību, neracionāli tērēt pilsētas budžeta līdzekļus, palielināt štatus un izmantot vēl citas neefektīvas saimniekošanas metodes.

Vajadzētu izrēķināt, kaut vai to, cik lieli ieguldījumi būtu nepieciešami, lai iepirktu nepieciešamo tehniku un aprīkojumu. Tad – kur to glabāt, apkalpot, kā šī tehnika tiktu izmantota citos gadalaikos?

Lai arī iepirkumi ne vienmēr nodrošina vēlamo rezultātu, tie tomēr ir labāks risinājums nekā piedāvātā saimniekošanas metode."

Redakcijas piebilde. Jāņa jautājums, iespējams, saistīts ar to, ka arī šī ziemas sezona, tāpat kā iepriekšējās nesākās tik gludi, kā gribētos. Pirmo reizi ziemas uzturēšanas darbus Liepājā veic Rīgā reģistrētais uzņēmums "Clean R", kurš  iepirkumā ieguva tiesības šos darbus veikt turpmākās četras ziemas sezonas un pilsētas galveno ielu un brauktuvju tīrīšanu un kaisīšanu uzsāka pirms mēneša – 4.novembrī (ziemas sezona sākas 25. oktobrī). Komunālā pārvalde, vērtējot jaunpienācēju, atzina, ka nav pilnībā apmierināta ar tā darbību un "vēl nepieciešams uzlabot darbu organizāciju un personāla iemaņas".

"Lai gan uzņēmumam "Clean R" ir attiecīgā pieredze ielu uzturēšanā ziemas periodā, jo tā darbinieki līdz šim ir strādājuši citās Latvijas pilsētās, šobrīd Liepājā vēl nepieciešams uzlabot darbu organizāciju un personāla iemaņas. Par šiem jautājumiem mēs sadarbojamies, jo mūsu kopīgais mērķis ir neatkārtot kļūdas un sasniegt savstarpējā līgumā atrunāto ziemas darbu efektivitāti un kvalitāti paredzētajos termiņos," iepriekš izteicās Komunālās pārvaldes Ziemas dienesta vadītājs Normunds Kairis.

Taču arī Komunālās pārvaldes Ziemas dienests ne vienmēr ir bijis uzdevumu augstumos – kaut vai aizvadītās piektdienas rītā, kad dežurantu maiņas dēļ "Clean R" novēloti saņēma darba uzdevumu un tikai pēc 9 rītā uzsāka ielu kaisīšanu, kad jau bija notikuši vairāki satiksmes negadījumi.

Komunālās pārvaldes vadītājs Jānis Neimanis, runājot par Ziemas dienestu, iepriekš izteicās, ka "visi darbinieki ir instruēti, grafiki sastādīti, [..] nodrošinātas Komunālās pārvaldes personāla diennakts dežūras."

Atbilstoši Liepājas domes 2009. gadā izdotajiem noteikumiem par ielu ikdienas uzturēšanas prasībām un to izpildes kontroli, "tiks veikta ielu braucamās daļas, laukumu un sabiedriskā transporta pieturvietu iebrauktuvju slīdamības novēršana, izkaisot smilti un sāli, to attīrīšanu no sniega un apledojuma likvidēšanu atsevišķos posmos".

Ziemas sezonā iesaistītās kaisāmās mašīnas, sniega tīrāmās mašīnas, autogreideri un frontālie iekrāvēji, pēc Neimaņa sacītā, aprīkoti ar maršruta kontroles sistēmu, kas nodrošina transportlīdzekļu atrašanās vietas reģistrēšanu un attēlošanu kartē reālajā laikā.

"Tiks fiksēti maršruti un laiki, kuros katrs transportlīdzeklis darbam izmantojis kaisītāja iekārtu un sniega tīrāmo lāpstu".

Pilsētas ielu uzturēšana Liepājā šajā ziemas sezonā (tā beigsies 10.aprīlī) izmaksās 477 822 eiro bez PVN.

Uzziņa
Ar Ziemas dienestu var sazināties un informēt par ielu stāvokli pa diennakts mobilo telefonu: 22011963; pa epastu: info@kpliepaja.lv; izmantojot twitter kontu: @kpliepaja.