Pludmales kafejnīcas jau kļuvušas par neatņemamu jūrmalas sastāvdaļu, un to skaits ar katru gadu pieaug. Pašvaldība turpina izsolīt jaunas vietas, un uzņēmēji izmēģina laimi. Vēl tikai pāris vietas no piedāvātajām palikušas neaizņemtas.


Kā par jebkurām izmaiņām liepājnieku domas dalās arī par pludmales kafejnīcu nepieciešamību, vizuālo izskatu, ērtībām un neērtībām, ko tās rada.


Viens no portāla irliepaja.lv lasītājiem jau divas reizes šogad pievērsis uzmanību pludmales kafejnīcu tēmai, norādot uz dažādām nepilnībām un, lasītājaprāt, pieļautiem pārkāpumiem. Šajā reizē lasītājs pievērsies tieši Jūrmalas ielas galā esošajai "Liepāja Beach Cafe", izsakot vēlmi saņemt atbildes no Liepājas būvvaldes vadītāja Arvīda Vitāla.


Lai viestu skaidrību, portāls irliepaja.lv tikās gan ar Arvīdu Vitālu, gan pilsētas arhitektu Uģi Kauguru, sarunā piedalījās arī Nekustamā īpašuma pārvaldes juriste Iveta Strautmane un pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītājs Ingars Apinis.


Arvīds Vitāls: "Bijām pārsteigti, ka lasītājs atkal uzdod tādus pašus jautājumus, uz kuriem jau jūnijā sniedzām atbildes. Vienīgais jaunais pārmetums bija, kāpēc sezonāla būve, kāda ir "Liepāja Beach Cafe" Jūrmalas ielas galā, vēl nav demontēta, lai gan pludmales sezona ir beigusies. Šīs kafejnīcas īpašnieki projektu bija iesnieguši jau aprīlī, bet tur daudz kas bija jālabo, tāpēc būvvalde to ir pieņēmusi ekspluatācijā tikai 22.jūnijā. Protams, uz sezonu. Taču ir jāņem vērā nianse – būvniecības likumdošanā ēku būvnoteikumi nosaka , ka sezonāla būve var būt līdz vienam gadam. Savukārt tā otra puse ir nomas līguma attiecības – pašvaldība izsolīja šo vietu un Nekustamā īpašuma pārvalde ar uzvarētāju noslēdza līgumu, kurā ir noteikti konkrēti datumi."


Ingars Apinis: "Vasaras sezona beidzas 30.septembrī, un uzņēmējam 15 dienu laikā viss ir jādemontē. Vakar (16.oktobrī) apsekojām, un redzējām, ka viss vēl atrodas vietā. Sagatavojām vēstuli uzņēmējam ar lūgumu 15 dienu laikā kafejnīcu demontēt".


Briesmīga nelaime jau tā nav, uzskata pašvaldības amatpersonas. Turklāt, kā norādīja Iveta Strautmane, saskaņā ar noslēgto līgumu nomas maksu no uzņēmēja pašvaldība saņem visu gadu.

Vienlaikus amatpersonas atzīst, ka noteiktā kārtība ir jāievēro.


Viens no portāla lasītāja izteiktajiem pārmetumiem, runājot par kafejnīcu "Liepāja Beach Cafe", ir, ka šī "neizteiksmīgā būve" uzslieta "pašā pludmales centrā". Šajā gadījumā varētu teikt, ka būves izskats vairāk vai mazāk ir gaumes jautājums, un kas vienam liekas skaists, citam – tieši otrādi. Būvvalde, ar kuru jebkuras būves izvietošana ir jāsaskaņo, no savas puses prasa tikai to, lai saulessargi un teltis nebūtu kā milzīgas alus vai citas reklāmas. Savukārt tas, ka telts neatrodas tūlīt aiz kāpas, bet vairāk pludmalē, var būt saistīts ar kādām vides aizsardzības prasībām, jo katrs projekts ir jāsaskaņo arī Valsts vides dienestu, turklāt arī pašvaldības noteikumi paredz "ne tuvāk kā 10 m no kāpu veģetācijas", un no šāda viedokļa pat ir labāk, ja kafejnīca neatrodas kāpu tiešā tuvumā, jo vairāk tāpēc, ka vēju un smilšu ietekmē šī robeža mēdz mainīties, teic būvvaldes pārstāvji.


Būvvaldes vadītājs un pilsētas arhitekts arī norāda, ka nav pamatots apgalvojums, ka "Liepāja Beach Cafe" neatrodas vis Pludmales tematiskajā plānojumā noteiktajā zonā D5, par kuru noslēgts līgums, bet zonā D4. Pēc Kaugura teiktā, Pludmales tematiskajā plānojumā, ko SIA "CORE projekts" izstrādāja 2015.gadā, Jūrmalas ielas izejas trasējums iezīmēts vietā, kas ir nedaudz pa labi gan no dabā esošās izejas, gan arī no izejas, kas iezīmēta Jūrmalas ielas pārbūves projektā, kas gaida savu kārtu, lai tiktu realizēts. Tematiskajā plānojumā iezīmētais ceļš ved pāri kāpai, kurai pludmales pusē piebūvētas pa pusei sabrukušas kāpnes, kas šobrīd ved krūmos, un faktiski netiek lietotas. "Kāds bija iemesls tolaik darīt šādi, nevaru komentēt, taču šobrīd mēs tā vairs nedarām, tāpēc arī kafejnīcas mezgls nedaudz pārbīdās, bet principiāli jau nekas nemainās," saka Kaugurs.


Arī Arvīds Vitāls piekrīt, ka D5 un D4 robeža tematiskajā plānā ir nosacītas, un fundamentāli tas neko nemaina, jo visu saliek vietās pludmales izeju būvprojekti, un tāds ir arī Jūrmalas ielai.


Nav patiess arī apgalvojums, ka kafejnīca aizņem vairāk vietas, nekā atļauts. Kā norādīja Ingars Apinis, iznomātā teritorija ir 600 m2, no kuriem apbūvēt drīkst 350 m2. Nekustamā īpašuma pārvaldes pārstāvji jau pēc pirmās lasītāja publikācijas jūnijā, pārmērījuši un secinājuši, ka pārkāpumu nav. Arī nekādu nomas maksas parādu nav ne "Liepāja Beach Cafe", nedz arī kādai citai pludmales kafejnīcai.