Piedāvājumus kādreizējā kompleksa “Māja” pārveidei par izziņas, izstāžu un izklaides kompleksu gatavo sešas arhitektu komandas no Latvija un Lietuvas.

Kā portālu informēja viens no konkursa rīkotājiem – arhitekts Jānis Dripe, šāda divu valstu arhitektu komandu sacensība izsludināta pēc pasūtītāja – SIA „Baltijas projekts” – ierosinājuma, kuram ir “nopietni nodomi” attiecībā uz šā būvju kompkesa Vecajā ostmalā 22/23/24 izmantošanu.

Jānis Dripe: “Izveidojām programmu, kā šo seno kompleksu, kurā agrāk bijis gan labības spīķeris, gan cirks un siļķu brāķis, mūsdienīgi izmantot bērniem un pieaugušajiem. Uzaicinājām četras arhitektu komandas no Latvijas un divas no Lietuvas. Arhitekti objektu klātienē apskatīja 24.janvārī. Priekšlikumi jāiesniedz līdz 24.februārim, bet 28.februārī iecerēta piedāvāto ideju prezentācija žūrijai un Liepājas pašvaldībai.”

Pēc Dripes sacītā, no Latvijas uzaicinātie arhitekti – Andris Kronbergs (“Arhis”), Andris Kokins, Agris Padēlis-Līns un Zalāne – ir tādi, kas pazīst Liepāju un jau iepriekš projektējuši dažādus objektus, Agris Padēlis-Līns savulaik pat šo pašu kompleksu “Māja”. Savukārt birojs “Arhis” ir gan policijas ēkas, gan Vecās ostmalas promenādes projektētājs. Lietuviešu komandas pārstāv  Liepājas kaimiņpilsētu Klaipēdu un galvaspilsētu.

Kā pastāstīja Dripe, pēc pilsētas galvenā arhitekta ierosinājuma  konkursantiem jāsniedz arī priekšlikumu teritorijas starp “Māju” un “Libavu” izmantošanai, jo šobrīd tā ir neizmantota un nesavākta.

Konkursa nolikumā teikts, ka tas “tiek rīkots, lai, izmantojot vienlīdzīgu radošu sacensību, iegūtu vienu vai vairākus iespējami labākos arhitektūras un interjera dizaina risinājumus, kurus var izmantot „Izziņas izstāžu un izklaides kompleksa” izbūvei”.

Konkursa darbu iesniegšanas termiņš, kā jau teikts, ir 24.februāris līdz pulksten 16.

Darbus vērtēs žūrija, kuras sastāvā ir pasūtītāja pārstāvji, Liepājas pašvaldības un konkursa rīkotāja ieteikti pārstāvji: jurists Sergejs Trigubenko un kolekcionārs Andris Skābe pārstāv pasūtītāju “Baltijas Projekts”, Liepājas galvenais arhitekts Indulis Kalns paŗstāv pašvaldību, arhitekti Jānis Dripe; Matti Rautiola (Somija), Uldis Pīlēns, Veljo Kaasiks (Igaunija) – konkursa rīkotājus.

Konkursantiem jāpiedāvā teritorijas starp jaunizveidojamo "Izziņas, izstāžu un izklaides centru" un viesnīcu „Libava” funkcionāls zonējums un labiekārtojuma principi aktīvai publiskai izmantošanai, rekreācijai, laivu piestātnēm un peldlīdzekļu nomai kā arī pastāvošajām ziemas un vasaras zvejošanas tradīcijām. Tas pats attiecas uz teritorijas labiekārtojumu starp kompleksu un Tirdzniecības kanālu.

Teritoriju Vecajā ostmalā 23 plānots izmantot kompleksa loģistikas, funkcionalitātes un apkalpes nodrošinājumam.

Tajā paredzētas paaugstinātas arhitektoniskas kvalitātes vienstāva nojumes vasaras sezonā īrējamām laivām, katamarāniem. Te iespējamas arī ierobežota apjoma un augstuma tehniskas piebūves (virtuves bloks, noliktavas). Tāpat jāparedz ērta piekļuve kompleksa tehniskajā ieejām, katlu mājai un autostāvvietas 30 vieglajām automašīnām apmeklētājiem un personālam. Teritorijai jāparedz nožogojums atbilstošā arhitektūras kvalitātē.

Konkurss paredz daudzfunkcionālu ēku kompleksa izmantošanu, kas ietver sekojošas funkcijas – izziņas centrs (nosacīti Vecā ostmala 22), izstāžu un izklaides komplekss (nosacīti Vecā ostmala 23 un 24), kā arī ēkām piegulošās teritorijas un Liepājas Tirdzniecības kanāla krastmalas izmantošanu rekreācijai un sabiedrības publiskām aktivitātēm;

Izziņas centrs (esperimentariums – lietojamo zinātņu un piedzīvojumu muzejs) atbilstoši pasūtītāja nodomam tiek izveidots divu līmeņu ēkā Vecajā ostmalā 22.

Izziņas centra (zinātnes muzeja, ekperimentāriuma) projekta daļas labākai sapratnei konkursa dalībniekiem ieteikts digitālajā vidē vai klātienē iepazīties ar līdzīga rakstura objektiem Ziemeļeiropā un citur (Tartu, Helsinkos, Geteborgā, Amsterdamā u.c.).

Izstāžu un izklaides centrs paredzēts Vecajā ostmalā 24 un 23. Tajā iecerēts veidot izstāžu, galeriju, radošu darbnīcu un dažādu muzejisku kolekciju izvietošanas telpas, arī mākslas, antikvāru priekšmetu, suvenīru un zvejniecības lietu veikalus, kā arī bāru, bistro, restorānu, bet 5.stāvā – panorāmas kafejnīcu.

Žūrijas komisija vērtēs arhitektūras un interjera dizaina metu kvalitāti pēc vairākiem kritērijiem, piešķirot punktus. Tāpat visiem konkursa dalībniekiem būs iespēja 30 minūšu garā prezentācijā žūrijai izklāstīt sava darba ideju un īpašās kvalitātes.

Visi uzaicinātie konkursanti saņem kompensāciju 1500 eiro apmērā par darbu, kas labā profesionālā kvalitātē izpildīts atbilstoši konkursa nolikumam un iesniegts norādītajā termiņā.

Konkursa godalgu fonds ir 7 000 eiro, no kuriem pirmajai vietai paredzēts piešķirt balvu 3 000 eiro apmērā, otrajai – 2500, bet trešajai – 1500.

Uzziņa
Nams Vecajā ostmalā 24 bija viens no pirmajiem vērienīgajiem vēsturisko ēku rekonstrukcijas projektiem kopš neatkarības sākuma Liepājā un viens no pirmajiem spīķeru projektiem Latvijā, 2012.gadā rakstīja "Dienas Bizness".

Ēku, kas agrāk piederēja SIA "MIG holdings", uzņēmuma maksātnespējas procesā SEB banka nodeva izsolei. Izsole notika 2012.gada 5.jūlijā, un par 211 tūkstošiem latu to nosolīja fiziska persona, Krievijas pilsonis Aleksandrs Šļičkovs. 25.jūlijā ar tiesas lēmumu izsoles rezultāti tika apstiprināti.