Šogad daudzviet Latvijā vienlaicīgi atzīmēs 14.jūnija deportācijas 80.gadadienu un godinās ikviena izvestā iedzīvotāja piemiņu, publiski lasot 1941.gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdus un uzvārdus, informē Liepājas muzeja filiāles "Liepāja okupāciju režīmos" vadītāja Sandra Šēniņa.

Pirmdien, 14.jūnijā, pulksten 9.30 Liepājas Centrālkapos notiks ziedu nolikšana pie represēto piemiņas akmens, bet pulksten 10.30 Jāņa Čakstes laukumā sāksies centrālais piemiņas notikums "Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām", kur spēlēs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) štāba bataljona orķestris kapteiņleitnanta Gunta Kumačeva vadībā.

Plkst. 10.50 Jāņa Čakstes laukumā tiešsaistē plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, bet pulksten 11 vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi.

No Liepājas 1941. gada 14.jūnijā 553 deportēto liepājnieku vārdus lasīs Ēriks Vilsons, Emīls Dreiblats un Madara Krživeca un tiks demonstrēta filma "Skrējiens caur sarkano miglu. Lūkasa Rafaela stāsts. 11 gadi".

Tiešsaisti varēs redzēt Liepājas muzeja Facebook kontā no pulksten 10.30. Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas.

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. 14.jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu iesaistīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14.jūnija upuriem, kā arī ar latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: "Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem."

Piemiņas pasākumu "Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14.jūnija deportācijām" rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar pašvaldībām un ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" un sabiedriskajiem medijiem.

Šā gada 14.jūnijā aprit 80 gadi kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.