Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā (EKPL) organizētajā diskusija "Latvietis Eiropas Savienībā" mēģina rast skaidrību, cik nozīmīgs Eiropai ir katrs latvietis.

Diskusiju, kas otrdien, 27.septembrī, neformālā gaisotnē pie kafijas un uzkodām notika viesnīcas "Līva" konferenču zālē "Liedags", vadīja filozofijas profesors Igors Šuvajevs. Tajā piedalījās politikas centra "EuroCivitas" direktors Viktors Makarovs, SKDS Sociāli politisko pētījumu projektu direktore Ieva Strode un mūziķis Igo, kā arī dažāda gadagājuma liepājnieki.

Sanākušie kopā ar ekspertiem tika aicināti diskutēt par mūsu tautas un vienotas valsts iespējām Eiropas Savienībā (ES), par paveikto un, tieši pretēji, neizdarīto, lai Latvija ne tikai tuvinātos ES vidējam līmenim, bet arī veidotu un noturētu pati savu unikālu pozīciju pārējo ES valstu vidū.

Ieva Strode atdzina: „Lai definētu, kas ir latvietis Latvijā un ES, mums katram pašam ir jāsāk ar sevis apzināšanos, un tad jāskatās plašāk. Cilvēki zina, kas jādara, bet baidās no likuma, baidās no līdzcilvēku nosodījuma, baidās būt līderi!” Viktors Makarovs uzvēra, ka: „ES pilsoņi esam mēs visi. ES ir daļa no mums, mūsu politiskās attieksmes, daļa no Latvijas procesa, un mums tas jāpieņem.”

Būt ES pilsonim nozīmē arī interesēties un uzzināt, uzsvēra Makarovs. Igo savukārt nāca klajā ar atdzinumu, ka „ ES pilsonim, kā arī valstij ir jābūt atpazīstamiem. Taču „kriminālā savienība” un masu mediji ikdienā turpinot uzturēt interesi galvenokārt par negatīvām lietām. Igo arī uzsvēra, ka pie visa negatīvā, kas notiek Latvijā, esam vainojami mēs paši. „Tā ir mūsu vaina, ka nav mūsu pretreakcijas, protesta akcijas. Mums ir tiesības piekrist lēmumiem un mums ir arī tiesības diskutēt un nepiekrist, bet jautājums ir par to, vai mēs to darām. Ir jāzina par savām iespējām, tiesībām un jāmāk tās izmantot.”

Diskusijā izvirzījās jautājums par to, kas tad īsti ir latvietis un latvietība. Izskanēja viedoklis, ka Latvijā vēl aizvien ir „nemācēšana” samierināties ar cittautiešu klātbūtni, kā tas ir citās ES dalībvalstīs. Lai arī valsts pamats ir ģimene, latviešiem nevajadzētu uztraukties vienīgi par to un bērniem, neinteresējoties neparko citu.

Aktīvs Liepājas pensionārs pauda viedokli, ka labāk bijis padomju laikos, jo tad bijušas daudzreiz realizējamās stikla burciņas, bet ES atnesusi PET pudeles un plastmasas maisiņus.

Eiroskeptiķe no Durbes uzdeva jautājumu, kā lai panāk, ka EP deputāts runātu ar ikvienu no mums.

Diskusiju noslēdza Igors Šuvajevs, citējot Igo: „Nedrīkst zaudēt interesi par dzīvi šeit, Latvijā. Galvenais ir būt tajā iekšā.”