Latviešu strēlnieku apvienības (LSA) Liepājas nodaļas aktīvisti kopā ar Nīcas un Otaņķu pašvaldību, kā arī "Latvijas Valsts mežu" pārstāvjiem 20. maijā devās ekspedīcijā pa Kurzemes cietokšņa kauju vietām pie Bārtas upes, portālu irliepaja.lv informēja LSA Liepājas nodaļas vadītāja Ildze Lagzdiņa. 


Laika posmā no 1944. gada oktobra līdz 1945. gada maijam šajā teritorijā, kas ieguva nosaukumu Kurzemes katls jeb cietoksnis, norisinājās kara darbība. Šeit tika veidotas aizsardzības līnijas. Pateicoties mežu apsaimniekotājiem, šīs tranšejas ir saglabājušās labā stāvoklī.


Ekspedīcija, kurā piedalījās apvienības aktīvie biedri, norisinājās LSA Liepājas nodaļas projekta "Brīvie vēji" ietvaros.

Projekta ideja pieder nodaļas biedram Kārlim Ļubīnam, sadarbībā ar vēstures mantojuma glabātāju, Dunikas patriotu Gunti Roli, to atbalstīja arī Liepājas dome, NVO konkursā piešķirot līdzfinansējumu 1200 eiro apmērā. Projekta mērķis ir saglabāt nākamajām paaudzēm Otrā pasaules kara laika atstātās liecības gar Bārtas upes krastu.


Apvienība lūgusi "Latvijas Valsts mežus", saglabāt Bārtas upei pieguļošo valsts mežu teritoriju no Otaņķiem līdz Bārtai un kopīgiem spēkiem iztīrīt pamežu, lai pavērtu skatu uz Kurzemes katla cīņu vietām – ierakumiem un tranšejām. Šajā darbā plānots iesaistīt arī jaunsargus un skolu jaunatni, bet ar "Latvijas Valsts mežiem" plānots noslēgt sadarbības līgumu. LSA arī uzrunājusi Nīcas, Otaņķu un Grobiņas pašvaldības, aicinot iesaistīties projektā, piemēram, nākotnē izveidojot tūrisma takas un laipas pār Vēršupīti un Puļķupīti, kā arī atpūtas vietas.


Ekspedīcija noslēdzās neformālā atmosfērā atpūtas bāzē "Ods" pie kafijas tases.