Fonda "Ziedot.lv" un "Latvijas valsts mežu" finansētā projekta ietvaros no aprīļa līdz 31.oktobrim Liepājas Neredzīgo biedrībā tika organizētas divas interešu aktivitātes – dārza darbu nodarbības un keramika.

Tajās piedalīties bija aicināts ikviens cilvēks ar dažāda veida invaliditāti un seniori ar funkcionāla rakstura traucējumiem. Nodarbības notika sešu mēnešu garumā un tās ļāva ar prieku ikvienam interesentam mērķtiecīgi pavadīt savu brīvo laiku, piepildot to ar jēgpilnām nodarbēm, jaunu prasmju apguvi un pozitīvu komunikāciju, informē sabiedrisko attiecību speciāliste Amanda Anna Millere.

Dārza darbu nodarbības, kuras beidzās jau septembra beigās, visa pavasara un vasaras garumā notika sociālās rehabilitācijas un izziņas centrā "Dvēseles Veldzes dārzs",  Ziemupē.  Šo mēnešu laikā nodarbībās piedalījās kopumā 60 cilvēki, kuri gan uzlaboja savas esošās iemaņas, gan ieguva jaunas.

Atskatoties uz paveikto šo nodarbību laikā, var secināt, ka cilvēki varēja veikt teritorijas labiekārtošanas darbus,  pateicoties ārkārtīgi karstajai vasarai, veikt dažāda veida dārza darbus. Papildus tam cilvēki ieguva iemaņas augsnes sagatavošanā, augu mēslošanā, zaru izzāģēšanā, stādīšanā, sēšanā, augu iepazīšanā, klūgu audzēšanā u.c. darbos.

Vasaras garumā ravēja, veidoja dekoratīvos un kultūraugu stādījumus (zemenes, avenes, augļu dārzs, dārzeņi, klūgas), rūpējās par iesēto ražu to  rūpīgi laistot un novācot, kā arī ieziemojot vajadzīgos dārzeņus. Novāktā raža tika izmantota kopīgu ēdienreižu gatavošanā un izlietota cilvēku ar invaliditāti un senioru vajadzībām.

Nodarbību pasniedzēja Diāna Pečule atzina: "Man patīk darboties dārzā, būt svaigā gaisā, kustēties un, cik labi, ja tāds var būt darbs, un savas zināšanas var dot citiem. Projektā šajā sezonā piedalījušies vismaz 60 cilvēku un tas sniedza viņiem iespēju izkļūt no ierastās vides. Lauku vide ir patīkama, domāju, ka to var teikt katrs, kurš bijis "Dvēseles Veldzes dārzā". Pilsēta cilvēku izsmeļ un iztukšo, bet daba mūs atjauno. Pateicoties šīm nodarbībām, katrs pēc savām spējām un varēšanas iesaistījās un piedalījās kādos dārza darbos. Apguva jaunas iemaņas un zināšanas, sākot no augu sēšanas, vēlāk kopšanas un beidzot ar novākšanu un sagatavošanu glabāšanai pagrabā. Cilvēki iepazina jaunus augus, puķes, arī dārzeņus. Tāpat kopīgi esam mācījušies no savām kļūdām."

Sākoties maijam aizsākās arī keramikas nodarbības, kas sešu mēnešu garumā notika uz vietas Liepājas Neredzīgo biedrībā, Liepājā. Keramikas nodarbības bija pavisam jauns piedāvājums, kas piemērots arī pilnīgi neredzīgiem cilvēkiem, jo viss tiek paveikts, izmantojot tausti. Sākotnējā iecere paredzēja, ka nodarbības notiks divās grupās kurās katrā piedalīsies 12 cilvēki. Redzot cilvēku interesi, abās grupās cilvēku skaits bija nedaudz lielāks kā sākotnēji tika paredzēts. Nodarbību laikā darbs ar mālu lieliski attīstīja roku muskulatūru, vienlaikus sniedzot relaksāciju, attīstīja radošās prasmes, stiprinot gribu un pacietību. Nodarbību vajadzībām tika iegādāta speciāla keramikas apdedzināšanas krāsns un citi tām nepieciešamie darba rīki. Keramikas nodarbību pasniedzēja Vineta Trumpeniece, kura jau iepriekš ir strādājusi ar cilvēkiem ar invaliditāti, par nodarbībām saka: "Keramikā var izdarīt dažādas lietas un veidot dažādus darbus,  ko mēs arī pamēģinājām. Izmantojot veidošanu no rokas, protams, ka uzmanīgi jāizpēta katra spējas un individuālo talantu, jo, līdzīgi kā citiem cilvēkiem, arī neredzīgiem cilvēkiem kādam sanāk labāk, bet kādam jāpieliek lielākas pūles."

Nodarbības ir bijušas noderīgas, jo tajās katrs varēja ne tikai apgūt jaunas iemaņas, bet arī veidot saskarsmi savā starpā, kas cilvēkiem ar invaliditāti nereti ir tikpat nepieciešama kā jaunu prasmju apguve.

Projektu finansē A/S "Latvijas valsts meži" Sociālās palīdzības programma, ko administrē "Fonds "Ziedot.lv".