„Liepāja ir pilsēta, kura var lepoties ar izciliem māksliniekiem un ražotājiem, mums tas tikai jāparāda pasaulei,” saka Tatjana Jaremčuka.

30.augustā Liepājā norisināsies vērienīgs pasākums „Liepājas modes svētki 2014”. Grandiozā pasākuma organizētāja ir „Liepājas modes un mākslas studija” un tās valdes priekšsēdētāja Tatjana Jaremčuka.

„Liepājas modes un mākslas studijas” telpās virmo sievišķīga un pozitīva gaisotne, ko veicina sārtās sienas, baltie dīvāni, saldumu trauki un, protams, pati Tatjana – smaidīga, sārti rožainā kleitā.

„Esmu „Liepājas modes un mākslas studijas” vadītāja ar 17 gadu pieredzi modes industrijā, taču pēdējos 12 gadus vairāk esmu saistīta ar dažādu pasākumu organizēšanu,” viņa iepazīstina ar sevi.

Pēc izglītības esot vīriešu virsdrēbju meistare, bet dzīve Tatjanas ceļu vienmēr pagriezusi atpakaļ modes industrijas virzienā.

„Vairākus gadus mēģināju aiziet no modes biznesa ar domu, ka šī profesija nav pārāk nopietna un man jādara tas, kas ir stabils, proti, drēbnieces darbs, bet dzīve apmeta loku un aizveda mani atpakaļ pie modes, pasākumiem un bērniem.”

Modes un mākslas studija ir estētikas skola bērniem no piecu gadu vecuma. „Pirmajā semestrī vairāk koncentrējamies uz aktiermākslu un psiholoģiju, uz lietām, kas ir svarīgas, lai bērns justos skaists un īpašs. Otrajā semestrī mūsu darbs vairāk balstīts uz skatuves mākslu. Mūsu mērķis ir bērnos atrast viņu īpašo talantu un attīstīt to, lai aizejot no šīs skolas, viņš ir pašpārliecināts un zina, ko dzīvē vēlas.

Ar katru mācību gadu sarežģītības līmenis pieaug,” teica Jaremčuka.

Tatjana Jaremčuka arī pati kādreiz pabeigusi līdzīgu skolu „Laumas” klubā, kas gan vairāk bijusi kā modeļu skola: „No šī skolas ieguvu ļoti daudz, varētu teikt, ka tā apgrieza manu dzīvi kājām gaisā, un es sāku domāt ko patiesībā savā dzīvē vēlos sasniegt. Visu, ko esmu ieguvusi savā dzīvē un šajā skolā, nododu saviem audzēkņiem, ielieku savā studijā.”

Tatjana Jaremčuka savā skolā mācot bērniem būt daudzšķautņainiem kā briljants: „Piemēram, šogad programmā iekļāvām jaunu nodarbību – tautas dejas, kas patiesi bija brīnišķīgi.”

Arī pati pirms kāda laika iemīlējusies tautas dejās, jo uzskata, ka šo deju būtība ir daudz dziļāka nekā citu.

„Mūsu mērķis ir, lai bērni, kuri iziet no šīs studijas, prot mīlēt un strādāt. Vēlamies, lai pēc 9.klases beigšanas mūsu audzēkņi zina, ko viņi šajā dzīvē vēlās sasniegt.”

Jaremčuka portālam atzina, ka darbs ir visa viņas dzīve, to pat nevarot nosaukt par biznesu. „Esmu laimīga, ka man dzīvē ir dāvāta iespēja būt saistītai ar cilvēkiem, bērniem un modi. Zinu, ka ar šo darbu esmu darījusi labas lietas, un piemērs tam ir mana meita Alvīna.”

Alvīna cienot mammas darbu, iesaistoties visos projektos un jau tagad zinot, ka nākotnē vēlas darīt ko līdzīgu. „Varu būt laimīga, ka meita mani prot novērtēt, tas ir galvenais, ko dzīvē esmu centusies panākt.”

Līdzas modes un mākslas studijai nozīmīgs projekts ir arī Liepājas Modes svētki.

„Sākumā nebiju pārliecināta, ka šogad vēlos tos organizēt,” šaubas neslēpj Tatjana. „Decembrī apsēdos un pati sev pajautāju, vai man tas ir vajadzīgs? Sapratu, ka tieši tas mani dara laimīgu un lepnu, un tā arī bija atbilde.”

Modes svētku mērķis ir panākt, lai mode kļūst par vērā ņemamu nozari Liepājā, bet Liepājas vārds zināms ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās, saka Tatjana.

„Mums jāparāda visiem, ka Liepājā un Latvijā darbojas izcili apģērbu mākslinieki, piemēram, mūsu pašu Liepājas Dizaina mākslas vidusskolas audzēkņi, kas modes sfērā ir ļoti augstā līmenī.

Ar šo pasākumu gribam likt cilvēkiem iemīlēt Liepāju, iemīlēt šo vidi, lai viņi brauc ciemos pie mums, bet mums nekur nav jābrauc, lai pierādītu, cik izcili esam,” teic Tatjana Jaremčuka.

Šogad „Liepājas modes svētkiem” būs trīs novirzieni. Viens no tiem – izstāde pārdošana „Atklājums”, kas norisināsies 30.augustā no pulksten 10 līdz 17, Vecajā ostmalā 24. Vairākos stāvos būs iespēja apskatīt gan dažādu tērpu kolekciju izstādi, apmeklēt kosmetologu, fotografēties un, iespējams, atrast sev jaunu stilu.

Otrs pasākums, kurš norisināsies modes svētku ietvaros būs lekciju cikls „Izglītība un pieredze”.

„Tās būs lekcijas par modes industriju, par izaicinājumiem, grūtībām un iespējām kaut ko sasniegt. Lekcijas vadīs cilvēki praktiķi, ne cilvēki teorētiķi.”

Jaremčuka atklāj tikai to, ka šie cilvēki būs modes mākslinieki, kuri jau ilgu laiku veiksmīgi strādā šajā profesijā. Lekciju cikls norisināsies Liepājas Dizaina mākslas vidusskolas zālē, Alejas ielā 18/20, 30.augustā no pulksten 11līdz 15.

Savukārt modes svētku izskaņā būs iespēja izbaudīt modes izrādi „Skaistuma simpozijs”. Modes izrāde šogad norisināsies Liepājas teātrī. „Šī ir ļoti īpaša vieta, varam to uzskatīt par visas Liepājas kultūras centru,” saka Tatjana Jaremčuka. „Esmu jau agrāk piedalījusies modes skatē uz teātra skatuves un varu godīgi atzīties – šī skatuve rada neaizmirstamas vibrācijas un glabā tik

„Skaistuma simpozijam” vienotas tematikas nebūs un nevar būt, jo tad daudzas no plānotajām kolekcijām nevarētu parādīt. „Mums ir svarīgi parādīt dažādību, parādīt, ko jaunu.”

Tatjanas Jaremčukas modes skates neesot tādas, „kā pieņemts”.„Mēs, protams, turamies pie kaut kādiem pasaules modes standartiem, bet mums ir savs rokraksts.”

Līdz Modes svētku programmas pilnīgai izstrādei atlikušas aptuveni divas nedēļas, tādēļ pagaidām to rīkotāja nevēlas atklāt  mākslinieku vārdus, bet sola, ka tie būs dažādu skolu dizaina mākslas studenti, Latvijā pieredzējuši dizaineri un ražotāji, kā arī divi dizaineri no ārvalstīm.

Kādēļ cilvēki apmeklē šos svētkus? „Emociju dēļ. Cilvēki nāk pēc emocijām, tie, kuri, redzējuši „Skaistuma simpoziju”, vienā, balsī apgalvo, ka tas ir fantastiski.”

„Reiz pēc šova pie manis pienāca Aleksandrs Pavlovs, kuram ir milzīga pieredze modes industrijā, un viņš man teica: „Tatjana, esmu savā dzīvē redzējis daudz ko, bet nekad neesmu redzējis ko tādu”, satceras Jaremčuka.

Tatjanas Jaremčukas sapnis ir, lai „Liepājas modes svētki” kļūtu par neatņemamu pilsētas kultūras dzīves sastāvdaļu, un tas nebūtu vienreizējs pasākums.

„Esmu priecīga, ka 30.augustā būs tik daudz notikumu Liepājā – rallijs, „Lielā Dzintara” spāru svētki, Modes svētki un vēl citi pasākumi. Mēs visi kopā liepājniekiem un Liepājas visiem sagādāsim brīnišķīgas pēdējās vasaras dienas, tādus kā vasaras beigu svētkus,” saka Tatjana Jaremčuka.