Iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti iesniegšanai parlamentā nepieciešamie 10 000 iedzīvotāju parakstu, lai universitātēm neprasītu nodrošināt vismaz 4000 studentu, ziņo LETA.

Norma, kas paredz noteikt minimālo studentu skaitu universitātēs, ir iestrādāta Augstskolu likumā, kuru pašlaik skata Saeima. Iniciatīvas autori uzskata, ka šī norma esot vēršanās pret Liepājas un Daugavpils universitātēm, kas minēto studentu skaitu sasniegt nespēj.

Iniciatīvas autors, Liepājas Universitātes attīstības direktors Uldis Zupa klāstīja, ka vēlas "novērst diskriminējošo attieksmi pret augstākās izglītības un zinātnes attīstību Kurzemē un Latgalē", kā arī nepieļaut "jauniešu vēl lielāku aizplūšanu uz Rīgu", bet gan "nodrošināt Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam noteikto Latvijas policentrisko attīstību".

Iniciatīvas autors vēlas, lai no Saeimas otrajā lasījumā pieņemtajiem grozījumiem Augstskolu likumā tiktu izslēgts skaitliskais rādītājs, kas universitātēm prasīs nodrošināt ne mazāk kā 4000 studējošo.

Zupa domā, ka līdz ar šīs prasības atcelšanu tiktu noturēts vai paaugstināts investīciju apjoms zinātnei Latvijas reģionos, tiktu nodrošināta līdzvērtīgāka reģionu attīstība, tiktu nodrošināta ar universitātēm saistītā starptautiskā sadarbība, tiktu mazināta reģiona iedzīvotāju diskriminācija attiecībā uz augstākās izglītības iegūšanu universitātēs.

Tāpat Kurzemē un Latgalē netiktu apstādināta zinātniskā darbība, tiktu mazināta inteliģences aizplūšana prom no reģioniem, ir pārliecināts Zupa.

Tagad sagaidāms, ka Zupas virzītā iniciatīva tiks iesniegta Saeimā.

LETA jau ziņoja, ka Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas paredz īstenot augstskolu pārvaldības reformu. Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā šā gada 1.jūlijā.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV) pauda gandarījumu par paveikto darbu. Politiķa skatījumā, sēdēs tika uzklausītas visas puses – opozīcija, koalīcija, sociālie partneri un nozare, lai kopīgi atrastu labāko risinājumu.

Kopumā parlamentārieši divās dienās izskatīja 374 priekšlikumus. Lielākās debates Augstskolu likuma grozījumos izcēlās par studējošo skaita kritēriju zinātnes universitātēm un augstskolās ieviešamajām padomēm.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) ir paudusi nostāju, ka priekšlikumi, kas vērsti uz lielāku augstākās izglītības iestāžu izveidi, tiek virzīti, lai celtu Latvijas augstskolu konkurētspēju starptautiskā mērogā. Augstskolām tiek piedāvāts restrukturizēties un konsolidēties, lai "nākotnē sasniegtu izcilību, optimizējot vienveidīgas mācību programmas un studentiem nodrošinātu augstas kvalitātes mācību studijas".