Salīdzinot ar citām lielākajām Latvijas pilsētām, Liepājā ir mazāka AIDS izplatība. Šogad vēl nav reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi.

To apliecina Slimību profilakses un kontroles centra publiskotā informācija.

Visā, vairāk nekā 20 gadu ilgajā uzskaites periodā, Latvijā reģistrēti 5552 HIV gadījumi, no kuriem absolūtais vairums – 4077 – Rīgā. Liepājā tādā pašā periodā reģistrēto HIV gadījumu skaits ir relatīvi neliels – 100. Salīdzinoši vairāk šādu gadījumu ir Ventspilī – 217, Jūrmalā – 206, Jelgavā – 108, savukārt Daugavpilī šādu gadījumu ir tikai 47, bet Valmierā – 11.

2012.gadā Rīgā tika reģistrēti 224 jauni HIV gadījumi, bet vēl gadu iepriekš – 207. Liepājā šādu gadījumu skaits tajoā pašā periodā attiecīgi 4 un 7.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvija ir 2.vietā jauno HIV infekcijas gadījumu un 1.vietā – AIDS pacientu skaita ziņā ES.

Statistika liecina, ka no kopējā ar HIV inficēto cilvēku skaita Latvijā 21% cilvēku infekcija nonākusi AIDS stadijā. Tikmēr Igaunijā saslimstība ar HIV ir krietni augstāka, un kopā valstī bijuši jau aptuveni 9000 inficētu cilvēku, tomēr tikai 4% slimība bijusi AIDS stadijā. Savukārt Lietuvā no 1700 pacientiem – 9% slimība progresējusi līdz AIDS stadijai.

HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987.gada. Pirmie HIV gadījumi Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, tika atklāti starp homoseksuālistiem, kuri to bija ieguvuši pederastijas rezultātā.

1990.gadā atklāja pirmo gadījumu, kad heteroseksuālu dzimumkontaktu ceļā bija inficējusies sieviete. Līdz deviņdesmito gadu vidum bezatbildīga un izlaidīga dzimumdzīve bija faktiski vienīgais infekcijas izplatības ceļš.

1997.gads iezīmēja jaunu pavērsienu – HIV infekcija iekļuva injicējamo narkotiku lietotāju vidē, un kopīgu narkotiku injicēšanas piederumu lietošanas rezultātā ļoti strauji izplatījās šajā populācijā.

Statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu. Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks.