16. martā mūžībā devusies grāmatas "Liepājnieku biogrāfiskā vārdnīca" līdzautore, liepājniece Zigrīda Tooma (dzimusi Mackare). Atvadīšanās no Zigrīdas Toomas notiks 19. martā pulksten 11 Līvas kapos, portālu irliepaja.lv informēja ģimene.


Zigrīda Tooma liepājnieku atmiņā paliks vispirms jau kā grāmatas "Liepājnieku biogrāfiskā vārdnīca" līdzautore, bez kuras neatlaidības un uzņēmības šis krājums, kurā ietvertas vairāk nekā pusotra tūkstoša liepājnieku biogrāfijas, nebūtu ieraudzījis dienasgaismu.


Taču, arī neņemot vērā šo lielo darbu, Zigrīda Tooma nodzīvojusi bagātu, krāšņu mūžu. Dzimusi Liepājā 1935. gada 11. martā, pēc Liepājas māsu skolas beigšanas visu turpmāko darba mūžu Zigrīda nostrādāja par medmāsu. Kopā ar savu dzīvesbiedru Oļģertu Piķeli aizrautīgi nodevās dzimtās Latvijas apceļošanai un, vīram nodibinot dabas un kultūrvēsturisko vietu kopēju biedrību "Optimistu pulks", gadiem ilgi pulcēja ļaudis kopīgam darbam, lai no brikšņiem atbrīvotu Latvijas dižkokus, sakoptu senos pilskalnus un kulta vietas, iestātos par vides sargāšanu.


2002. gadā, kad Zigrīdas otrais dzīvesbiedrs Viljars Tooms aizsāka vākt materiālus "Liepājnieku biogrāfiskajai vārdnīcai", viņa aktīvi iesaistījās šajā darbā, kļūstot par neaizstājamu palīgu. Pēc desmit gadus ilga darba un ar mecenātu atbalstu grāmata beidzot ieraudzīja dienasgaismu. Grāmatas autorus galvenokārt vadīja divi motīvi: lai neizgaist to liepājnieku piemiņa, kuru vārds nav atrodams citos rakstu darbos, un – lai "Liepājas skartie" neaizmirstu savu saistību ar Liepāju.


Zigrīda Tooma bija arī aktīva ceļotāja, kopā ar Viljaru Toomu automašīnā izbraukāta Eiropa, pēc tam ceļojumu iespaidus aprakstot grāmatā. Zigrīda arī daudzus gadus strādājusi Liepājas Ekskursiju birojā par ekskursiju vadītāju, iepazīstinot tūristus ar Liepāju un tās vēsturi.


Zigrīda Tooma izaudzinājusi dēlu un meitu, sešus mazbērnus un mazmazbērnu pulku.