Lai gan likums aizliedz smēķēt pie veselības aprūpes iestādēm un sabiedriskā transporta pieturās, pie Liepājas reģionālās slimnīcas tas notiek pastāvīgi.

Turklāt smēķē ne jau tikai slimnīcas pacienti vai viņu tuvinieki, to dara arī cilvēki baltos uzsvārčos. Kāda slimnīcas darbiniece, kura atzina, ka šāda situācija "ļoti traucē", portālam neslēpa, ka lieli pīpētāji ir, piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas personāls, kas nav tieši pakļauts slimnīcai.

Nesen liepājniece Līvija "Kurzemes Vārdā" ievietojusi pateicību Liepājas slimnīcai par ārstēšanu, garšīgo ēdienu, taču nobeigumā viņa raksta: "Man būtu viens lūgums – pie slimnīcas ierīkot kādu soliņu nesmēķētājiem"...

Liepājniece Zigrīda Tooma, kas pati bijusi medicīnas darbiniece, jau gadiem "karo" pret smēķēšanas netikumu un iecietību pret tā piekopējiem pie slimnīcas. Nesen viņa atkal vērsās pie portāla irliepaja.lv: "Sarunā ar Striku (Liepājas slimnīcas vadītājs, pilsētas domes deputāts Edvīns Striks – irliepaja.lv) 2013.gadā teicu, ka man rūp Liepāja un ir nepatīkami redzēt, ka slimnieks, pēc skata Narkoloģiskās nodaļas pacients, pie slimnīcas ieejas lasa ārā no spļaujamtraukiem izsmēķus – tiešām to pati redzēju! Sekoja atbilde: "Tie jau jūsu mīļie liepājnieki!", kā arī tika teikts, ka viņš tiešām ir tiesīgs nomainīt urnas, bet to nedarīšot, jo tad visur mētāsies izsmēķi. Tā arī no 2013.gada nemaina. Noņēma vienīgi ceturto urnu, kas atradās nepilnus 10 metrus no ieejas, bet pie trim soliņiem joprojām ir smēķētāju urnas! Slimnīcas galvenajam ir svarīgi, lai tikai izskatītos labi – nemētājas izsmēķi, bet par cilvēkiem gan nav nekādas rūpes. Slimnīcā ir gan bērnu, gan dzemdniecības, gan plaušu tbc nodaļas... Rīgā pie Stradiņa slimnīcas, kur bieži esmu bijusi, ir ļoti daudz soliņu, ne pie viena nav smēķētāju urnas! Arī visā slimnīcas teritorijā nevienu urnu neredzēju.

Pēc vizītes pie Strika runāju gan ar slimnīcas sabiedrisko attiecību speciālisti Grasi – zvanīju vēl šogad, jautāju, vai atceras mani, jautāju, vai kas mainījies. Atbildēja – nē. Arī vairāki slimnīcas darbinieki apspirināja, ka urnas nav mainītas. 2015.gadā deputāts Hadarovičs man "atrakstījās", ka "grūti atrast vietu", ka "tiks darīts" utt. Pašvaldības policijā man atbildēja, ka viņiem apnikuši izsaukumi, turklāt ir nianse – policijai neesot brīv sodīt, ja smēķē pie smēķētāju urnām! Arī es aizrādīju vienam smēķētājam, un saņēmu atbildi: "Kāpēc es nedrīkstu smēķēt, ja šeit speciāli noliktas urnas?!"

Tooma ne reizi vien gan zvanījusi, gan rakstījusi medijiem, Saeimas deputātam Valdim Skujiņam, pašam slimnīcas vadītājam, Ārstu biedrības prezidentam Pēterim Apinim. Atbildes viņa vairs nesaņem. Apiņa kungs liepājnieces vēstuli pārsūtījis Liepājas slimnīcas vadītājam, deputāts Skujiņš līdz slimnīcai aizbrauca pēc tam, kad portāls viņam lūdza atbildēt, ko darījis, lai novērstu šo nelikumību (smēķēšanu pie ārstniecības iestādēm, tāpat kā sabiedriskā transporta pieturās aizliedz likums), un arī Strika kungs atbildi sniedza portālam, nevis Toomai.

Lūk, viņa sacītais:
"To, ka jāaizliedz smēķēšana pie slimnīcas, Tooma ierosināja jau sen. Tieši pēc šīs kundzes ierisinājuma noņēmām pīpētāju miskastes, bet rezultātā dabūjām novietot atpakaļ, jo jau pirmajā nedēļā bija aizdedzinātas divas no tām, cigarešu gali tika spiesti pret sienām un krēsliem – visas sienas dabūjām pārkrāsot. Slimnīca no savas puses ir izdarījusi visu, sākot ar norādēm, ka to nedrīkst darīt, beidzot ar to, ka pēcpusdienās, no pulksten 17 līdz nākamās dienas pulksten 8, kā arī brīvdienās 24 stundas pie mums dežūrē pašvaldības policija, un viens no viņu pienākumiem ir ne tikai sekot līdzi kārtībai slimnīcā, bet veikt arī regulārus reidus tās apkārtnē. Dienas laikā vairākkārt esam griezušies policijā ar iesniegumu tieši, lai vērstos pret smēķētājiem. Iespēju robežās policijas ekipāžas arī brauc. Nav viegli izskaust pīpētājus, jo slimnīcas klienti diemžēl regulāri mainās. Cik zinu, ir ļoti daudz protokolu noformēts. Arī esošā likumdošana paredz, ka veselības iestāžu teritorijās smēķēt ir aizliegts, un es uzskatu, ka slimnīca nebūtu tā vieta, kur jāierīko smēķētava, kā ir izskanējis..."

Pie slimnīcas ieejas, kurai pretī ir sabiedriskā transporta pietura, redzami trīs soliņi, kas aprīkoti ar īpašām smēķētājiem paredzētām atkritumu urnām. Iepriekš tādas bijušas četras, tātad – atbalsts smēķētājiem samazinājies par 25%...

Pirms gadiem pieciem Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis (tas pats, kurš Toomas vēstuli pārsūtīja Strikam) "Dienā" publicētajā komentārā "Aiziesim uzsmēķēt uz slimnīcu!" rakstīja: "Smēķētājs ir pirmais rindā uz vēzi, pirmais rindā uz insultu un paralīzi, pirmais rindā uz infarktu, nemaz nerunājot par plaušu slimībām. Diemžēl mūsu smēķētājs ir pamanījies tiktāl sklerotizēt savus smadzeņu asinsvadus, ka pieklājību un cieņu pret citiem cilvēkiem nesaprot, vēl vairāk – cenšas darīt visu (piespiest citus smēķēt izelpotos dūmus), lai arī citi tiktu pie sava vēža vai insulta. Es neredzu citu risinājumu, kā lielajās slimnīcās ieviest pašvaldības policijas posteni. Smēķēšanu slimnīcā pārvērst par maksas pakalpojumu (sods 50 latu)."

Pērn Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens" atzina: lai arī Latvijā noteikti vairāki smēķēšanas ierobežojumi un atbildīgajā Veselības ministrijā top vēl jauni, ar to ievērošanu un kontroli īpaši gan nesokas.