Rīgas apgabaltiesai (RAT) jāizlemj, vai apmierināt Sergeja Zaharjina pārstāves iesniegto pieteikumu par prasības nodrošinājuma atcelšanu apķīlātajām AS "Liepājas metalurgs" akcijām.

Šā gada 15.martā RAT pēc uzņēmēja Kirova Lipmana prasības saņemšanas pret Zaharjinu par īpašumtiesībām uz aptuveni 11,5% "Liepājas metalurgs" akciju 1,95 miljonu latu vērtībā, pieņēma lēmumu par prasības nodrošinājumu, apķīlājot Zaharnijam piederošās akcijas tādā apmērā, kas skar iesniegtās prasības apjomu.

Patlaban tiesā saņemts Zaharnija pārstāves Sintijas Radionovas pieteikums par prasības nodrošinājuma atcelšanu. Tiesa šodien uzklausīja lietas dalībnieku viedokļus par šo pieteikumu. Lipmana pārstāvis advokāts Pāvels Rebenoks uzsvēra, ka prasības nodrošinājumam ir juridisks pamats, kamēr nav stājies spēkā likumīgs spriedums šajā lietā. Ja akcijām apķīlājums tiktu noņemts, Zaharjina akcijas varētu pārdot, un šādā gadījumā minētajai lietai vairs nebūtu iznākuma. Apķīlājums pašlaik ir nepieciešams, jo, ja tās nonāktu citas personas valdījumā, lietas turpmāka iztiesāšana un sprieduma izpilde, ja Lipmana prasība tiktu apmierināta, nebūtu iespējama, norādīja Rebenoks.

Turpretim atbildētāja pārstāve Iveta Pazare vērsa tiesas uzmanību uz to, ka tiesas lēmums par prasības nodrošinājumu neesot bijis atbilstošs likumdošanai, tādēļ arī pieteikums iesniegts. Tāpat viņa atgādināja, ka 2003.gada 24.septembrī Lipmans pārskaitījis uz Zaharjina vērstpapīru kontu šīs akcijas, un saskaņā ar likumdošanu, īpašumtiesības uz akcijām ir tam, kura kontā tās glabājas.

Tiesa šodien pabeidza izskatīt šo pieteikumu, taču tiesa vēl nav aizgājusi par to apspriesties. Lietā izsludināts pārtraukums līdz 14.septembra plkst.14.

Šodien tiesa izskatīja Radionovas pieteikumu par pierādījumu izprasīšanu, lūdzot iepazīties ar Limpana ikgadējām amatpersonu deklarācijām, sākot no 2003.gada nolūkā pārbaudīt, vai Lipmans tajās norādījis darījumu ar Zaharjinu. Tiesa šo pieteikumu noraidīja, jo Valsts ieņēmumu dienesta Pārdaugavas filiāle atbildējusi, ka tās rīcībā nav šīs deklarācijas. Ja atbildētājs vēlas, var pašu spēkiem tiesai palīdzēt deklarācijas iegūt un tad pieteikums varētu tikt skatīts atkārtoti.

Lietā kā trešā persona ir iestājies "Liepājas metalurgs".

Rebenoks žurnālistiem iepriekš skaidroja, ka Lipmans, ceļot prasību tiesā, vēlas atgūt no Zaharjina 11,5% "Liepājas metalurga" akciju, kuras prasītājs atbildētāja valdījumā uz laiku esot nodevis 2003.gadā. Tā kā "Liepājas metalurgam" tolaik bijuši lieli modernizācijas plāni, bet akcionāru sastāvs - ļoti sadrumstalots, Lipmans vienojies, ka nodos uz laiku savas akcijas Zaharjinam, lai viņš varētu tikties ar sadarbības partneriem un kontrolēt visus uzņēmuma attīstības projektus. Tomēr vēlāk Zaharjins atteicies atdot Lipmanam akcijas.

Uz aģentūras LETA jautājumu, kādu vienošanos Lipmans bija slēdzis ar Zaharjinu, Rebenoks atbildēja, ka mutvārdu. Vaicāts, kā tagad tiesā plāno pierādīt, ka teju pirms desmit gadiem šāda mutvārdu vienošanās patiešām bijusi, advokāts sacīja, ka tas ir noprotams no dažādiem "blakus dokumentiem". Tāpat šajā sakarā tiesā tikšot uzklausīti vairāki liecinieki.

Kā ziņots, Zaharjins intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" iepriekš norādīja, ka šī tiesvedība viņam esot pārsteigums, tomēr vienlaikus Zaharjins to atbalsta. "Varbūt pat labi, ka tiesa izšķir šo lietu un pieņem juridiski pamatotu lēmumu," sacīja Zaharjins, norādot, ka patlaban akciju cena ir daudz augstāka nekā 2003.gadā.

Prasības lietā atbildētāja statusā nonākušais akcionārs laikrakstam skaidroja, ka Lipmans ap 2000.gadu izvēlējies attīstīt farmācijas biznesu un kļuvis par "Liepājas metalurga" pasīvo akcionāru, aizejot malā no aktīvās koncerna darbības. "Vienojāmies arī par akciju paketes sadali, un mūsu ceļi šķīrās," sacīja Zaharjins.

Jau ziņots, ka maija sākumā "Liepājas metalurga" akcionāri nolēma pagājušā gada 2,47 miljonu latu peļņu novirzīt ilgtermiņa kredīta segšanai, liecina uzņēmuma paziņojums "NASDAQ OMX Riga".

Uzņēmuma akcionārs Lipmans bija ierosinājis akcionāru sapulcei "Liepājas metalurga" saimnieciskās darbības pārskata gada peļņu novirzīt izmaksai akcionāriem, taču akcionāru sapulce nolēma atbalstīt valdes priekšlikumu peļņu novirzīt ilgtermiņa kredīta segšanai.

Lipmans biznesa portālam "Nozare.lv" pauda pārliecību, ka "uzņēmumu izzog", jo daudzus gadus "Liepājas metalurgs" strādājis ar peļņu, bet dividendes nav maksātas. Viņš arī neesot pārliecināts, vai uzņēmumam tiešām bijušas nepieciešamas valsts garantijas un kredīti modernizācijai.

"Liepājas metalurga" padomē darbojas Sergejs Zaharjins, Aleksejs Zaharjins, Lipmans, Māris Pomerancis, Andris Deniņš un Guntis Vilnītis.

Jau ziņots, ka "Liepājas metalurga" konsolidētā neauditētā peļņa 2011.gadā bija 2,3 miljoni latu, liecina biržā "NASDAQ OMX Riga" publicētais neauditētais 2011.gada pārskats.

2010.gadā kompānija bija strādājusi ar septiņu miljonu latu zaudējumiem.

"Liepājas metalurga" grupā ir vairāki uzņēmumi, tostarp AS "Liepājas osta LM", SIA "Sporta klubs Liepājas metalurgs", SIA "Ledus halle "Liepājas metalurgs"" un SIA "Rūķis LM".