Lato Lapsa un Kristīne Bormane, sadarbībā ar kompāniju "Lursoft" speciāli "Dienas Biznesam" sagatavojuši jaunu Latvijas 100 bagātāko cilvēku apkopojumu, kas kopā ar vēl četriem dažādiem sarakstiem (lielākie pelnītāji, zaudētāji u.c.) publicēts atsevišķā izdevumā.


Portāls irliepaja.lv ieskatījās šī izdevuma lappusēs.


"Šis ir jau 25. gads, kad tiek publicēts jauns Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksts, un jau trešo gadu pēc kārtas vienā izdevumā atrodami veseli pieci Latvijas privātajai uzņēmējdarbībai ļoti būtiski saraksti – reizē ar miljonāriem vēl arī lielāko pelnītāju, lielāko dividenžu saņēmēju, lielākos zaudējumus cietušo uzņēmēju un tagad arī patieso labuma guvēju simtnieki," skaidro izdevuma autori, norādot arī, ka


"100 lielāko pelnītāju saraksts neuzrāda to, cik naudas nokļuvis kāda uzņēmēja personiskajā makā,

un tieši tāpat 100 lielāko zaudētāju saraksts neatklāj, cik no šī maka ir izzudis".


Taču saraksti rāda, kāda ir uzņēmējiem piederošo uzņēmumu peļņas vai zaudējumu daļa, kas atbilst viņu līdzdalībai konkrētajos uzņēmumos.


Autori arī norāda, ka "daudzi uzņēmumi līdz novembra vidum joprojām nebija iesnieguši 2020. gada pārskatus". Starp šiem uzņēmumiem ir arī Lipmanu ģimenei un Uldim Pīlēnam piederošie. Līdz ar to, jaunajos sarakstos pazīstamie uzņēmēji nav iekļuvuši.


"Kopumā vērtējot miljonāru TOPā iekļuvušos, jāuzsver, ka viena no veiksmes atslēgām straujākam peļņas pieaugumam cieši saistīta ar tiem uzņēmumiem, kuri darbojas eksporta tirgos – šeit redzam vairākus piemērus, kas ir kā apliecinājums tam, ka eksports ir būtisks tautsaimniecības un arī labklājības virzītājspēks," vērtējusi "Lursoft IT" valdes locekle Daiga Kiopa.


"Latvijas miljonāru Top 100" atrodami šādi ar Liepāju saistītu uzņēmēju vārdi: Aigars Kesenfelds (16.), Sergejs Govorovs (44.), Gatis Zvirbulis (49.), Jurijs Homutovs (97.) un Vladimirs Carkovs (98.).


Aigars Kesenfelds, kurš ir piecu uzņēmumu vienīgais tiešais īpašnieks, ar 30, 75 milj. eiro ieņem 16. vietu arī Latvijas 100 visbagātāko uzņēmēju sarakstā, savukārt SIA "CTB holdings" īpašnieks Gatis Zvirbulis – 49. vietu, viņa bagātība lēsta 12, 50 milj. eiro apmērā. 97. un 98. vietu šajā sarakstā ieņem SIA "Tolmets", SIA "Hidrolats" un SIA "Solo L" īpašnieki Jurijs Homutovs un Vladimirs Carkovs katrs ar 7,01 milj. eiro vērtu bagātību.


Bagātāko cilvēku TOP 100 pametuši liepājnieki Madara un Māris Mori, Uldis Pīlēns un Lipmanu ģimene.


100 lielāko pelnītāju sarakstā redzami tie paši liepājnieku uzvārdi – Gatis Zvirbulis (11,77 milj.eiro), Aigars Kesenfelds (4,4 milj. eiro), kā arī Aloizs Norkus (2 milj. eiro) un ar Liepāju saistītais Jānis Samsonovs (1 178 385 eiro), patiesā labuma guvējs "AS Coalmar Holding", kas ir jaunā "Kursas" īpašniece.


Aloizs Norkus kopā ar citiem AS "LPB" īpašniekiem iekļuvis arī 100 lielāko dividenžu saņēmēju sarakstā.

Norkus, tāpat kā cits šīs sabiedrības līdzīpašnieks, Liepājas uzņēmējs Juris Aizezers, dividendēs nopelnījis 500 000 eiro. Viens no lielākajiem dividenžu saņēmējiem ir bijis arī SEZ SIA "DG Termināls" īpašnieks Aivars Millers, kā arī jau pieminētie Hamutovs un Carkovs, kuri uzņēmumā SIA "Tolmets" katrs nopelnījuši 429 654 eiro.


Arī 100 lielāko zaudētāju topā iekļuvusi viena liepājniece – Antra Griģe, kuras uzņēmums "Bātas avots", kas nodarbojas ar avota ūdens pildīšanu pudelēs un kura vienīgā īpašniece ir Griģe. Zaudētājos Griģe nokļuvusi pirmo reizi – iespaidīgus 1, 98 miljonus eiro zaudējumus sagādājusi SIa "Gavali", kas nodarbojas ar individuālajiem pakalpojumiem un kurā viņa ir vienīgā īpašniece. Griģei simtprocentīgi pieder trīs kompānijas, visas pērn strādājušas ar zaudējumiem.