Jaunais Latvijas miljonāru TOP 100, kas publicēts biznesa žurnāla "Kapitāls" decembra numurā, vēsta, ka arī Liepājai ir savi miljonāri. Šogad viņu ir pavisam pieci.

Jau otro gadu pēc kārtas Latvijas miljonāru TOP 100 iekļuvušo uzņēmēju kopējā biznesa vērtība turpina samazināties, turklāt arī valsts bagātāko cilvēku pirmajā desmitā ir ievērojamas pārmaiņas – to rāda jaunais Latvijas miljonāru TOP 100, kas publicēts biznesa žurnāla Kapitāls decembra numurā. Pietiek.com publicējis gan Latvijas visbagātāko cilvēku pirmo desmitnieku, gan arī detalizētu aprakstu, kā tieši jau divdesmito gadu tiek aprēķināta šo cilvēku īpašumu vērtība.

Pirmajā desmitniekā diemžēl liepājnieku nav. Tomēr Top 100 pieci ar Liepāju saistīti uzņēmēji ir atrodami, un tie ir Uldis Pīlēns (AS "UPB"), ostas uzņēmējs Sergejs Govorovs (SIA "Liepaja Bulk Terminal", "Transwide Service" u.c.), ceļinieks Gatis Zvirbulis (SIA "Ceļu, tiltu būvnieks"), kā arī Oskars Mors (AS "UPB") un Jurijs Homutovs ("Tolmets" u.c.).

Uldis Pīlēns šajā sarakstā ir visaugstāk, un dala 11. un 12.vietu, kas ir par vienu augstāk, nekā pērn (12. –13.). Par vienu vietu augstāk pakāpies arī Sergejs Govorovs, kurš dala 26. – 27.vietu (pērn – 27. – 29.). 35. – 37. vietu dala Gatis Zvirbulis, kurš sarakstā ir jaunpienācējs. Aiz Zvirbuļa sarakstā figurē arī Oskars Mors, kurš dala 38. – 41.vietu (iepriekš 41. – 42.) un Jurijs Homutovs, kurš šogad ieņem 49. – 55. (pērn: 46. – 50.).

Ulda Pīlēna īpašumu kopvērtība ir 40 miljoni eiro, kas ir par diviem miljoniem eiro vairāk, nekā pirms gada. Govorova īpašumu kopvērtība ir 22 miljoni eiro, kas ir par diviem mazāk, nekā pirms gada. Saraksta jaunpienācēja Zvirbuļa īpašumu kopvērtība ir 18 miljoni eiro. Mora īpašumu kopvērtība ir 16 miljoni eiro (par vienu vairāk, nekā pērn), bet Homutova īpašumu kopvērtība ir 12 miljoni eiro, kas ir par vienu miljonu mazāk, nekā gadu iepriekš.

Miljonāru TOP 100 jau tradicionāli top sadarbībā ar Lursoft datubāzēm un korporatīvo finanšu kompāniju Laika stars. "Topa pirmā desmitnieka īpašumu kopējā vērtība joprojām turpina pieaugt (1,74 miljardi eiro šogad pret 1,41 miljardu eiro pirms gada), taču tālākā TOP 100 daļa šo pieaugumu līdzsvaro ar vērtības kritumu," konstatē viens no topa veidotājiem Lato Lapsa. "2015. gads, kura dati ir pamatā jaunajam miljonāru topam, ir nesis personāliju izmaiņas arī tā pirmajā desmitā."

"Lielai daļai uzņēmēju dinamika šogad ir ar mīnusa zīmi, jo iepriekšējā gada finanšu datos izteikti atspoguļojās ģeopolitiskās situācijas ietekme, un arī 2016. gads nav uzskatāms par izaugsmes gadu," atzīst Laika stara valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko, piebilstot, ka, piemēram, banku vērtība ir atkarīga ne tikai no to finanšu rezultātiem, bet arī no situācijas reģionā, kas šoreiz lika būt piesardzīgākiem vērtējumā.

Tam piekrīt SIA Lursoft IT valdes locekle Daiga Kiopa: "Iespējams, banku sektorā peļņas pieaugums turpmākajos gados varētu vairs nebūt tik straujš, taču ir nozīmīgi, ka reizē ar finanšu pakalpojumu sfēru miljonāru TOP 100 plaši pārstāvētas ir azartspēles, vairumtirdzniecība, degvielas mazumtirdzniecība, mežizstrāde, būvniecība un loģistika."

Savukārt Lato Lapsa norāda, ka kopumā dati tomēr liecina par vēl vienu stabilitātes gadu: "Latvija joprojām ir stabilitātes saliņa (tiesa gan, maziņa)." Tomēr – kaut gan t. s. savādo miljonāru un bagātāko ģimeņu sarakstā pārmaiņu personālijās nav, pēdējā no tiem ir konstatēts gandrīz visu turīgāko ģimeņu biznesa vērtības kritums.
 
Latvijas bagātāko cilvēku TOP 10
1.(vieta iepriekšējā sarakstā – 1.) Oļegs Fiļs – 310 miljonu eiro (salīdzinājumā ar pagājušo gadu: – 4 miljoni eiro),
2.(2.) Ernests Bernis – 307 miljoni eiro (– 4 miljoni eiro),
3.(3.) Leonīds Esterkins – 250 miljonu eiro (– 16 miljonu eiro),
4.(5.) Arnis Riekstiņš – 150 miljonu eiro (+ 65 miljoni eiro),
5.(4.) Arkādijs Suharenko – 128 miljoni eiro (– 8 miljoni eiro),
6.(6.) Justs Nikolajs Karlsons – 80 miljonu eiro (+ 3 miljoni eiro),
7.(7.) Jānis Zuzāns – 69 miljoni eiro (+ 4 miljoni eiro),
8.(10.) Valērijs Maligins – 52 miljoni eiro (+ 7 miljoni eiro),
9.(8.) Mārcis Martinsons – 50 miljonu eiro (– 11 miljonu eiro),
10.(9.) Uldis Asars – 45 miljoni eiro (– 3 miljoni eiro).