Sestdien, 13.janvārī, koncertzāles "Lielais dzintars" pirmā stāva mākslas telpā "Civita Nova" sirsnīgā, pacilātā un priecīgā gaisotnē tika atklāta Ulda Brieža fotogrāfiju izstāde "Brīvam būt".


Kuplā skaitā sanākušos un sabraukušos izstādes atkāšanas viesus, kuru vidū bija desmitiem Ulda Brieža labu paziņu un pat draugu, vispirms uzrunāja koncertzāles mākslinieciskais vadītājs Orests Silabriedis, kā pirmajam vārdu dodams Uldim Briedim pašam, vai, pareizāk sakot, – liekot skanēt viņa balss ierakstam. Par brīvību, protams. Un vispirms jau iekšējo: "Galvenais ir domāt brīvi, bez aizspriedumiem un negrozāmi turēties pie savas pārliecības. Vai tādi vēji pūš, vai citādi, savos uzskatos ir jāstāv stabili."


Izstāžu zālē var sastapt arī pašu Uldi Briedi. Foto: Modris Helds.


Lai arī Uldis Briedis no mums aizgāja pērnajā pavasarī, izstādē viņš ir klātesošs ne tikai mazliet zobgalīgi smaidot uz sava divriteņa vai ar lielo zivi visā augumā izgrieztajos siluetos. Viņa personības spēks un gaišums staro no visām deviņdesmit fotogrāfijām, kas atkal atvedušas Uldi Briedi uz Liepāju, pilsētu, kas viņam bija tik svarīga, ka Talsu pusē dzimušais fotogrāfs saucis sevi par liepājnieku. Tā tēva fotoizstādes atklāšanā stāsta Ulda Brieža dēls Harijs. Tieši Harijs kopā ar dzīvesbiedri Ivetu Briedi, kā arī "Ola Foundation" īpašniekiem, liepājniekiem Ilzi un Uldi Pīlēniem ir tie, kas šo izstādi, pašam fotogrāfam asistējot, radīja un vispirms parādījā Rīgā, "Olā", un tagad ir atveduši uz Liepāju. Vēlāk izstāde ceļos arī uz Cēsīm, Rēzekni, Ventspili – pilsētām, kurās ir koncertzāles, pastāsta Ilze Pīlēna.


Vaicāta, ar ko fotoizstāde "Olā" atšķiras no Liepājā skatāmās, Ilze teic, ka vispirms jau ar apjomu – "Lielā dzintara" izstāžu telpā ir par trīsdesmit darbiem vairāk, arī, dokumenti un artefakti nākuši klāt.


"Izstādi, kurā rādām Latvijas kultūras personības, ko Uldis Briedis fotografējis laikā no 1966. līdz 2010.gadam,  papildinājām ar fotogrāfijām, kurās tverti Liepājas kultūras cilvēki."


Ilze Pīlēna pastāsta, ka sadarbība ar "Lielo dzintaru" turpināsies, un vasarā liepājnieki varēs skatīt baltu rotu izstādi "Viņas Ziemeļu sauciens", kas šobrīd eksponēta "Olā".


Izstādes "Brīvam būt" atklāšanā pie mikrofona savās atmiņās par Uldi Briedi dalījās viņa tuvi kolēģi un draugi – žurnālists un rakstnieks Ēriks Hānbergs un ceļu būvnieks un šahists Olafs Kronlaks, bet "aizkulisēs", savā starpā – katrs otrais izstādes apmeklētājs.


Liepājas mērs Gunārs Ansiņš kopā ar izstādes rīkotājiem Hariju un Ivetu Briežiem, Ilzi un Uldi Pīlēniem. Foto: Indulis Pelns, "Lielais dzintars".


Par Uldi Briedi var teikt daudz, un arī pateikts ir daudz – reportieris, stāstu stāstītājs, laika mednieks, romantiskais patiesības ceļa gājējs. Tajā pašā laikā dzīvespriecīgs, uz visādām everģēlībām gatavs un ar plašu sirdi. Taču lai nu paliek. Katram, kas viņu pazina, ir savs Uldis Briedis. Arī tiem, kuri par viņu stāsta Raimonda Ķirķa un paša Brieža sastādītajā apjomīgajā fotoalbumā "Jaunie laiki", ko izdevis apgāds "Neputns" un kuru var iegādāties "Lielā dzintara" kasē. Albumā iekļautas gan daļa no izstādē skatāmajām fotogrāfijām, gan arī citas, kas uzņemtas "jaunajos laikos" pēc Atmodas.


Jāpiebilst, ka līdzās tēva fotogrāfijām viena no "Lielā dzintara" izstāžu telpas nišām atvēlēta Harija Brieža krāsainajām lielfromāta fotogrāfijām no izstādes "Septiņi citādi ziedi" – tik atšķirīgām no melnbaltajām Ulda Brieža bildēm, bet gana talantīgām, lai pievērstu lzes Pīlēnas uzmanību un vispirms nonāktu "Olas" izstāžu telpā, bet nu – Liepājā.


Izstāde "Brīvam būt" apskatāma līdz 30.martam koncertzāles darba laikā no pirmdienas līdz piektdienai no pulksten 11 līdz 17, sestdienās un svētdienās no pulksten 10 līdz 15.