Noslēdzoties studiju pieteikumu iesniegšanas periodam, Liepājas Universitātē studētgribētāju lokā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, audzis pieprasījums pēc jauno skolotāju programmas, savukārt jauniešu interese samazinājusies par vadības programmām, aģentūrai LETA atklāja Liepājas Universitātes studiju prorektore Māra Zeltiņa.

Viņa pauda gandarījumu, ka kopējais apstiprināto pieteikumu skaits pamatstudijās ar pirmo prioritāti ir lielāks nekā pagājušajā gadā, līdz ar to ir lielāks konkurss uz budžeta vietām. Prorektore piebilda, ka reflektanti vislielāko interesi ir izrādījuši par studiju programmām "Dizains", "Jauno mediju māksla", "Informācijas tehnoloģija", "Sākumizglītības skolotājs", "Pirmsskolas skolotājs" un "Logopēdija".

Vienlaikus esot pieaugusi jauno skolotāju programmu atpazīstamība un pieprasījums pēc tām. Tās ir projektā ar sadarbības partneriem un citām universitātēm izstrādātās programmas, kurās pagājušajā vasarā uzņēma pirmo reizi, skaidroja Zeltiņa.

Viņa atzīmēja, ka par mākslas programmām vienmēr ir bijusi interese, bet šogad tā ir īpaši izteikta. Šogad saņemto pieteikumu skaits programmā "Dizains" ir 58, ar pirmo prioritāti – 37. Pagājušajā gadā šajā programmā pieteikumu skaits bija 36, bet 18 reflektanti tika apstiprināti ar pirmo prioritāti. Programmā "Jauno mediju māksla" šogad pieteikumu skaits bija 50, bet ar pirmo prioritāti – 32. Turpretim pērn pieteikumu skaits uz šo programmu bija 35, bet ar pirmo prioritāti bija apstiprināti 25.

Kā atzina Zeltiņa, šķietami mazinājusies interese par vadības programmām – šogad pieteikumu skaits šajās programmās bija 170, ar pirmo prioritāti apstiprinot 36 reflektantus. Pērn vadības programmām pieteicās 235 studētgribētāji, bet 47 tika apstiprināti ar pirmo prioritāti.

Zeltiņa norādīja, ka pieprasījumu atšķirība studiju programmās varētu būt saistīta ar mācību satura izmaiņām vispārējā izglītībā, attālināto mācību procesu un ierobežojumiem Covid–19 dēļ.

LETA jau ziņoja, ka arī šogad otro gadu pēc kārtas augstskolas ir saņēmušas augstu reflektantu pieteikumu skaitu dažādās studiju programmās.Pērn augstskolas saņēma lielāko pieteikumu skaitu pēdējo piecu gadu laikā – 10 296 pieteikumus, un arī šogad reflektantu skaits ir saglabājies gandrīz tikpat augsts – augstskolas saņēmušas 10 182 pieteikumus, no kuriem 9376 jeb 92,1% ir apstiprināti pirmajā prioritātē.

Pēc informācijas vienotās uzņemšanas vietnē portālā "Latvija.lv", šogad ir pēdējos deviņos gados augstākais to reflektantu pieteikumu skaits, kuri apstiprināti pirmajā prioritātē. Pēdējo reizi tik augsts pieteikumu skaits bijis uz 2013./2014.mācību gadu. Savukārt viens no augstākajiem rādītājiem ir bijis uz 2011./2012.mācību gadu, kad augstskolas saņēma 11 547 studiju pieteikumus, no kuriem 11 006 jeb 95,31% tika apstiprināti.

Kā katru gadu, nemainīga pieteikumu skaita līdere ir LU. Šajā augstskolā apstiprināti jau 4840 reflektantu pieteikumi, savukārt kopumā saņemti 19 086 pieteikumi visās prioritātēs. Otrajā vietā ierindojās RTU, bet trešajā Rīgas Stradiņa universitāte. No reģioniem līdere bija Daugavpils Universitāte.