"Vairs nav pieļaujama mierīga bibliotēkas jautājuma glabāšana "tālākajā atvilktnē"!" ar šādu prasību atklātā vēstulē pie Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Gunāra Ansiņa un domes deputātiem, kā arī Liepājas valstspilsētas pašvaldības Izpilddirekcijas, iedvesmojoties no Eiropas kultūras galvaspilsētas moto "miers/nemiers", vēršas Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas biedri, aicinot iesaistīties akcijā visu sabiedrību, ar savu parakstu apliecinot atbalstu iecerei. Līdz 9. februāra pusdienlaikam bija savākti jau vairāk nekā 150 parakstu, informēja Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas pārstāve Gunita Lagzdiņa-Skroderēna.

2027. gadā Liepāja kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu (EKG), savukārt 250. jubileju pēc trim gadiem svinēs Liepājas pilsētas bibliotēka, kura dibināta 1777. gadā pēc Svētās Annas baznīcas mācītāja Johana Andrēasa Grunta ierosinājuma un kura ir pat vecāka par daudzām pasaulslavenām grāmatu krātuvēm.

EKG iepriekšējo gadu programmās dažādās Eiropas pilsētās nozīmīgu vietu ieņēmušas bibliotēkas. Diemžēl Liepājā ne Centrālās zinātniskās bibliotēkas (CZB) ēka Zivju ielā, ne vairums no tās filiālēm neatbilst mūsdienu funkcionālajām prasībām. Iekļūšana CZB ir apgrūtināta pat miesās stipriem lasītmīļiem, nemaz nerunājot par vides pieejamību pārējiem. Un tās nav vienīgās nepilnības, uz kurām vajadzību pēc modernas ēkas pamato vēstules iniciatori.

Pilsētas vadība iepriekš paudusi, ka bibliotēkas jaunbūve būtu pārāk dārga, taču Latvijas Būvnieku asociācijas dati liecina par pretējo – publisku ēku jaunbūvju kvadrātmetra izmaksas ir krietni zemākas nekā pārbūves gadījumā. Vēstules autori piedāvā divus variantus, kur varētu atrasties jaunā kultūras iestāde: 1) centra zemesgabalā starp Latviešu biedrības namu (turpmāk – LBN) un viesnīcu "Līva", kur bibliotēka kopā ar augstskolu un LBN iezīmētu zinību un vērtību centru, turklāt tuvumā atrodas sabiedriskā transporta pieturvietas; 2) Jūras ielai paralēlajā teritorijā, kurā jau koncertzāles "Lielais dzintars" projekts paredzēja pamatapjomu kompozicionāli papildinošu zemāku būvi.

"EKG pasākumi 2027. gadā noteikti piesaistīs Liepājai papildu uzmanību, bet kas no tā paliks Liepājai un liepājniekiem, kad svētki būs galā?" vaicā rakstnieki, uzsverot, ka bibliotēka nav tikai grāmatu glabātava, bet arī vieta, kur tikties ne tikai lasītmīļiem, kur rīkot aktivitātes lieliem un maziem, izstādes, koncertus, kur varētu notikt gan grāmatu atvēršanas svētki, gan pilsētas ieceru apspriešana un citi pasākumi. Viņi piesauc daudzās Latvijas pilsētas, kurās modernas bibliotēkas jau ir tapušas – Ogrē, Tukumā, Kuldīgā, Ventspilī un citviet. "2027. gads jāsagaida vai jānoslēdz, atklājot patiesi laikmetīgu bibliotēkas ēku. Ja citādi nesanāk, EKG gadā Liepājā jābūt vismaz bibliotēkas būvlaukumam," uzsver idejas virzītāji.

Visi, kuri atbalsta šāda kultūras centra nepieciešamību, aicināti parakstīties zem atklātās vēstules, ievadot savus datus (vārdu un uzvārdu) ŠEIT.