Liepājas Lutera evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Raitis Šēners un draudzes darbinieki viesojās Kuldīgā, kur  notika seminārs "Ceļā uz atvērtu baznīcu".

Semināru organizēja Latvijas evaņģeliski lurteriskā baznīca (LELB) kopā ar starptautisko luterāņu organizāciju “Luterāņu stunda”, Kuldīgas Sv.Annas draudzi un tās mācītāju Mārtiņu Burke-Burkevicu.

Uz šo semināru bija aicināti un atsaucās Kuldīgas, Grobiņas un Piltenes prāvestu iecirkņu draudžu mācītāji un draudžu darbinieki.

Semināra ietvaros notika diskusija par to, kāda nozīme ir viesmīlībai draudzes dzīvē un kādas sekas ir draudžu norobežošanās un iekapsulēšanās politikai, un kas notiek, ja draudze ir neviesmīlīga.

Semināra dalībnieki dalījās savā pieredzē par viesmīlības un atvērtības priekšstatiem savās draudzēs.

“Luterāņu stundas” pārstāvis Artis Puriņš uzsvēra, ka atvērtas baznīcas koncepcija ir sekojoša: slēgta baznīca neaug, tā atmirst, bet atvērta baznīca aug gan skaitliski, gan arī pieaug ticībā, sadraudzībā un viesmīlībā.

Par to, cik šī tēma ir aktuāla, semināra dalībniekus pārliecināja Ērika Laimes-Babra stāstītais par kristīgās baznīcas tendencēm Rietumeiropā. Priekšlasījumā "Slēgta baznīca Eiropā un Latvijā" viņš  iepazīstināja ar empīriskiem datiem par kristīgās baznīcas situāciju pēdējos gados. Skaitļi nav iepriecinoši, piemēram, Vācijā kopš 2000.gada ir slēgtas 400 katoļu un 100 luterāņu baznīcas. Baznīcas tiek pārdotas un pārvērstas par mošejām, kazino, veikaliem, bāriem, bibliotēkām, utt.

Kristīgā baznīca rietumu pasaulē zaudē savas  draudzes. Piemēram, Lielbritānijā kopš 1960.gada ir slēgtas 10 000 baznīcas.  ASV ik gadu slēdz ap 3000 baznīcu. Holandē situācija ir tik traģiska, ka paredzams, ka līdz 2050.gadam kristīgā baznīca šajā zemē izzudīs.

Salīdzinot ar Rietumeiropu, šodienas situācija Latvijā ir labāka. Mana paaudze atceras, cik daudz postījumi notika padomju laikos, kad līdzīgi kā šodien Rietumeiropā, Latvijas baznīcas pārtapa par klubiem, noliktavām, kaltēm vai vienkārši tika izdemolētas un izlaupītas. Sistēma veicināja arī mērķtiecīgu draudžu iznīdēšanu. Šie apstākļi lika Latvijas draudzēm noslēgties un norobežoties no sekulārās pasaules.

Laikiem mainoties, draudzes sākotnēji kļuva atvērtākas, bet tendence iekapsulēties un norobežoties no pasaules palika.

Bīskaps Pāvils Brūveris uzsvēra, ka šodien ir nepieciešams atvērties pasaulei un palīdzēt cilvēkiem atrast ceļu pie Kristus. Kristus dibināja savu baznīcu pasaulei – ne ēkas, bet garīgā izpratnē. Šis nams ir dibināts uz Svēto rakstu pamatiem, un tā stūrakmens ir pats Kristus. Tajā laikā tauta mīlēja šos cilvēkus – apustuļus, un Dievs ikdienu piepulcēja savai Baznīcai jaunus locekļus.

Iespējams, ka Baznīca joprojām ir diezgan noslēgta institūcija un reģistrētais 40 000 kristiešu skaits faktiski nemainās. Tāpēc mūsu, kristiešu,  darbs ir "iet un darīt par Kristus mācekļiem" atkal un atkal jaunus cilvēkus. Atvērtas baznīcas princips, pirmkārt, ir pašam apslāpēt savu egoismu un iet uz baznīcu ar domu, ko es varu darīt, lai iepriecinātu un iedrošinātu citus, nevis, ko es tur saņemšu.

Kādi uzdevumi ir veicami, lai cilvēki ne tikai iegrieztos, bet gribētu  atkal un atkal atgriezties baznīcā? Vispirms mums pašiem ir garīgi jāpieaug. Tas nozīmē ik dienu lasīt Svētos rakstus, lūgt un kalpot, kā arī izglītoties, pieaugt intelektuāli.

Mums, Liepājas Lutera draudzei, ir laime ne tikai apmeklēt Dievkalpojumus, bet arī ikdienā darboties draudzē un baznīcā. Lai izglītotos, mēs katru piektdienas vakaru varam piedalīties Bībeles studijās draudzē, kā arī apmeklēt LELB organizētos kursus un seminārus. Mums ir brīnišķīga mājas lapa, kuru Laura Andersone ar īpašu Dieva svētību ir izveidojusi par garīgas un praktiskas informācijas resursu: http://liepajasluteradraudze.lv/