Liepājas Lutera baznīcas "Hammond" pirmo koncertsezonu piektdien, 25. augustā, pulksten 19 noslēgs koncerts "Conversation #9", kurā pie atjaunotā instrumenta sēdīsies ērģeļu meistars Arno Kreigers (Arno Krijger) no Nīderlandes. Kopā ar šveiciešu sitaminstrumentālistu Florianu Arbencu (Florian Arbentz) un trompetistu Pērsiju Pārsglovu (Percy Pursglove) no Lielbritānijas viņš klausītājiem piedāvās jaunu džeza autorprogrammu "Targeted", kas šopavasar izskaņoja arī šāda paša nosaukuma albumā. Šogad šī būs pēdējā iespēja dzirdēt restaurētās Latvijā ražotās ērģeles koncertā un novērtēt šī instrumenta aizkustinošo skanējumu, jo turpinājumā ar Liepājas "Hammond" atkal strādās restauratori, portālam ziņo "Hammond" atjaunošanas projekta vadītāja Antra Dreģe.

"Tiek uzskatīts, ka džezs ir pats nesavtīgākais no mākslas veidiem. Džezā jūs pilnībā atdodat sevi, lai kāds cits spēlētu labāk. Jūs mēģināt kaut ko darīt, lai iedvesmotu savus skatuves partnerus. Tas ir upurēšanās jautājums," tā reiz teicis leģendārais mūziķis Dizijs Gilespijs, un tā var raksturot arī šī trio attiecības, kas dziļi sakņojas džeza tradīcijās, taču vienlaikus dodas arī jaunu mūzikas ceļu meklējumos.

Par mūziķiem

Nīderlandiešu mūziķis Arno Kreigers (Arno Krijger) ar savu raksturīgo Hammond ērģeļu spēles stilu vienlīdz labi jūtas gan plašajā džeza mūzikas stilu spektrā, gan arī fanka, popa un alternatīvās mūzikas pasaulē. Stila ziņā Kreigers ietekmējies no Lerija Janga un Lerija Goldinga, tomēr viņam piemīt savs īpašs ērģeļu skanējums, tostarp pedāļu spēles tehnika, kas ir ļoti pieprasīts un dzirdams daudzu mākslinieku albumos.

Trompetists Pērsijs Pārsglovs (Percy Pursglove) ir komponists, multiinstrumentālists un izcils improvizators. Viņa daiļrade aptver plašu žanru klāstu no avangarda mūzikas līdz kora kompozīcijai un popmūzikai. Pārsglovs ir Birmingemas Karaliskās konservatorijas un Ņujorkas universitātes absolvents, ieguvis doktora grādu mūsdienu kora kompozīcijas tehnikā. Darbojas kā brīvmākslinieks un Hamburgas NDR bigbenda dalībnieks.

Šveiciešu mūziķis Florians Arbencs (Florian Arbenz) ir viens no Eiropā atzītākajiem perkusionistiem. Studējis klasisko mūziku un džezu, mācījies Kubas Nacionālajā Mākslu skolā, savā meistarīgajā bungu un perkusiju spēlē viņš labprāt mēdz iekļaut Kubas un Āzijas mūzikas intonācijas. 2000. gadā saņēmis Eiropas Kultūras balvu par ieguldījumu džeza un klasiskās mūzikas attīstībā. Ikdienā strādā kā pedagogs un uzstājas ar visdažādākajiem mūziķu sastāviem, kuru starpā īpaši jāizceļ Trio Vein, ar kuru kopā vairākkārt muzicējis arī Latvijā.

Liepājas "Hammond" restaurācija

Liepājas "Hammond" ir unikāls VEF ražotais eksemplārs, ko 1937. gadā Liepājas Lutera baznīcai dāvājis Kārlis Ulmanis. Kā to atzīst pieredzējušais ērģeļu restaurators Ganderts de Bo, Rīgā ražotās ērģeles ir vecākas par citiem instrumentiem, uz kuriem parasti muzicē pasaulē, tādēļ tām ir īpaša vērtība. Šajā pavasarī ir noslēdzies pirmais ērģeļu restaurācijas posms, kuras laikā ir pabeigti diagnostikas darbi un veikta instrumenta skaņu sistēmu atjaunošana.

Projekta turpinājumā vēl jāparūpējas par instrumenta koka daļu restaurāciju, jāturpina atjaunot skaņu mehānismi, jāmaina ērģeļu motors, kā arī jāsagādā atbilstošs gaismas un skaņas aprīkojums pie ērģelēm, lai instrumenta lietošana būtu mūziķiem ērta un atbilstu mūsdienu tehniskajām prasībām. Vienlaikus nepieciešams risināt arī ērģeļu telpas siltuma jautājumu ziemas periodā, kas ir ļoti svarīgi, lai uzturētu kārtībā atjaunotos mehānismus. Tāpat ir uzsāktas sarunas par sadarbību ar Liepājas mūzikas koledžas džeza nodaļu un plānots, ka topošie mūziķi varēs vingrināties uz oriģinālā "Hammond" instrumenta, kā arī veidot jaunas kompozīcijas un koncertus, kuru centrā būtu VEF ražoto ērģeļu īpašā skaņa.

Novērtējot "Hammond" nozīmīgo vietu Latvijas kultūras vēsturē un apkopojot vērtīgos restaurācijas procesā iegūtos materiālus (rasējumus, instrumenta detaļas, aprakstus, fotogrāfijas), tiek domāts par to, lai pēc instrumenta restaurācijas darbu paveikšanas ērģeļu telpā varētu izveidot pastāvīgu ekspozīciju par "Hammond" ērģelēm Latvijā.

Vairāk par projektu ŠEIT.
Koncerta biļetes ŠEIT.

Koncerts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Kurzemes plānošanas reģiona Kultūras projektu konkursa, Liepājas Valstspilsētas pašvaldības Kultūras projektu līdzfinansējumu, "Grobiņas ziedi" atbalstu.