Deinstitucionalizācijas projekta "Kurzeme visiem" ietvaros apmācības pabeiguši un šonedēļ darbu uzsākuši Liepājas pilsētas domes Sociālais dienesta piesaistītie astoņi sociālie mentori, portālu irliepaja.lv informēja Gunta Jākobsone, sabiedrisko attiecību speciāliste. Mentori sniegs atbalstu 16 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem (GRT), kuras gatavojas pāriet uz dzīvi sabiedrībā no Liepājai tuvākās apkaimes Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) institūcijām 2022. gada sākumā.

Nodibinājuma "Sociālais atbalsta un izglītības fonds" astoņi sociālie mentori kopā ar VSAC "Kurzeme" filiāļu "Iļģi" un "Aizvīķi" un Liepājas Domes Sociālā dienesta darbiniekiem divas dienas attālināti piedalījās Kurzemes plānošanas reģiona organizētajās apmācībās "Pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem sagatavošana pārejai uz dzīvi sabiedrībā".

Apmācību nodarbībās visas iesaistītās puses pārrunāja, kādas ir personu ar GRT vajadzības, komunikācijas spējas, prasmes un intereses. Pārejas periodā, kamēr tiks pabeigti grupu dzīvokļi, sociālie mentori apciemos šos cilvēkus institūcijās, vairāk iepazīstot vienam otru un veicinot viņu iekļaušanos sabiedrībā. Mentori noskaidros potenciālo grupu dzīvokļu iedzīvotāju intereses, centīsies palīdzēt apgūt dzīvei nepieciešamās prasmes, veicinot patstāvīgu iemaņu, pašaprūpes un patstāvīgu prasmju attīstību caur dažādām ikdienas aktivitātēm,  kā arī veidos izpratni par pieejamo atbalstu Liepājas pašvaldībā dažādās dzīves situācijās.

Plānots, ka 16 pilngadīgas personas ar GRT Deinstitucionalizācijas projekta "Kurzeme visiem" ietvaros varēs uzsākt patstāvīgu dzīvi grupu dzīvokļos Viršu ielā 9/11 2022. gada sākumā. Dzīvokļi pašlaik tiek remontēti ar ERAF finansiālu atbalstu. Plānots, ka grupu dzīvokļos divi cilvēki dzīvos kopā, katram dzīvoklim būs nodrošināta virtuve, dušas telpa, guļamistaba, kā arī visiem pieejama veļas telpa. Grupu dzīvokļos tiks nodrošināts arī atbalsta personāls.

Papildus Liepājā blakus jau esošajam Dienas centram personām ar garīgās attīstības traucējumiem tiek būvētas specializētās darbnīcas, kur cilvēki ar īpašām vajadzībām varēs arī apgūt dažādas vienkāršas darba iemaņas.  

Vairāk par projektu "Kurzeme visiem" ŠEIT.