Sociālā mentora pakalpojums, ko kā atbalstu jauniešiem vecumā no 10 līdz 25 gadiem kopš 2022. gada  piedāvā Liepājas Sociālais dienests sadarbībā ar vairākām pilsētas nevalstiskajām organizācijām, kļūst arvien vairāk pieprasīts, īpaši jaunā mācību gada sākumā, informē Gunta Jākobsone, Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste.

Ja 2023.gadā sociālā mentora pakalpojumu saņēma 121 jaunieši, tad šogad līdz augusta beigām šo pakalpojumu jau izmantojuši 124 jaunieši. Liepāja ir viena no pirmajām Latvijas pašvaldībām, kur kopš 2022. gada uzkrāta pieredze mentora pakalpojuma sniegšanā – tas ir jaunākais sociālais pakalpojums, kuru labprāt izmanto ģimenes ar bērniem. Visvairāk mentora atbalsts bijis nepieciešams jauniešiem vecumā no 15 līdz 16 gadiem, lai savlaicīgi kopā ar mentoru risinātu problēmas un kopīgi veiktu preventīvo darbu.

Liepājā mentora pakalpojumu jauniešiem Sociālais dienests nodrošina sadarbībā ar vairākām nevalstiskajām organizācijām. Šogad biedribā "Attīstības platforma YOU+" pakalpojumu saņēmuši 74 jaunieši, biedrībā "House of Hope" - 18 jaunieši, nodibinājumā "Sociālā atbalsta un izglītības fonds" - 30 jaunieši, biedrībā "Patvērums ģimenei", kuri sociālā mentora pakalpojumu sāka sniegt no šā gada 1. jūlija  - 2 jaunieši. Kā atzīst paši jaunieši, mentora pakalpojums bijis ļoti noderīgs dažādās dzīves grūtībās.

Marija (21 gads) ir viena no jaunietēm, kura ieguva sociālā mentora atbalstu, ir jaunā māmiņa un pieteicās programmā ar mērķi iegūt atbalstu un palīdzību ikdienā ar mazuli, jo pašai pietrūcis pieaugušo atbalsts. No mentora  viņa guvusi praktisku un emocionālu atbalstu ikdienišķās situācijās, un viņa noteikti ieteiktu šo atbalsta programmu arī saviem vienaudžiem.

Savukārt Annu (16 gadi) mentora pakalpojumam pieteica viņas mamma. Anna stāsta, ka mentore viņai bijusi kā uzticamības persona, kas palīdzējusi un sniegusi padomu grūtos brīžos, arī pēc programmas beigām. Mentore daudz palīdzējusi skolas mācību priekšmetos un līdz ar to būtiski uzlabojušās sekmes, tādos kā matemātika un vācu valoda. Anna atklāj, ka mentore arī iepazīstinājusi ar reliģiju un Dievu, kas arī uzlabojusi viņas dzīves kvalitāti.

Vineta Jaunzeme pati ir mentore un mentoru raksturo kā padomdevēju un empātisku draugu, kurš var palīdzēt ar draudzīgu aicinājumu nokļūt uz pareizā ceļa. Viņasprāt, jaunietis no mentora iegūst drošības sajūtu, ka kāds vienmēr ir blakus un pasniedz roku, lai pieceltos grūtos brīžos.

Mentora pakalpojumu  var saņemt jaunieši vecumā no 10 līdz 25 gadiem (ieskaitot), kuriem konstatētas sociālās problēmas, kas ir šķērslis veiksmīgai sociālai integrācijai. Mentora pakalpojumu nodrošina līdz 20 stundām mēnesī trīs mēnešu periodā. Pēc trīs mēnešu perioda, veicot sadarbības izvērtēšanu, nepieciešamības gadījumā mentora pakalpojumu var pagarināt vēl uz diviem mēnešiem.

Mentors nav skolotājs, sociālais darbinieks vai ģimenes loceklis -jauniešiem, kuri nonākuši grūtībās vai nesaņem atbalstu ģimenē, ir svarīgi, lai būtu kāds, kas viņos ieklausītos, sniegtu draudzīgu atbalstu, un, kopīgi pavadot laiku, iepazīstinātu ar ikdienas dzīvē nepieciešamajām zināšanām un prasmēm. Mentori sniedz atbalstu mācību procesa apguvē, uzvedības traucējumu mazināšanā, sociālo funkciju atjaunošanā, mentālās veselības izaicinājumos, atkarību risku mazināšanā, organizējot pilnvērtīgu brīvā laika pavadīšanu u.c.

Jauniešus, kuriem nepieciešams mentora atbalsts, iesaka skolas, sociālie darbinieki, bet daļa jauniešu paši vēršas Sociālajā dienestā, uzzinot par esošo pakalpojumu no vienaudžiem.

Mentora pakalpojumu iespējams pieprasīt arī klātienē – jaunietim pašam (no 15 gadiem) vai bērna likumiskajiem pārstāvjiem vēršoties Sociālajā dienestā, E. Veidenbauma ielā 3 Sociālo pakalpojumu daļas 220. kabinetā, kur jāizpilda iesniegums ar vēlmi nodrošināt mentora pakalpojumu.

Lai iedrošinātu jauniešus, kuriem vajadzīgs mentora atbalsts, papildus iespējai pieteikties klātienē ieviesta arī anketa pieteikumu sistēmā ŠEIT.  Pēc anketas saņemšanas Sociālā dienesta darbinieks sazināsies ar jaunieti vai vecākiem, kuri pieteikušies, un vienosies par nākamajiem soļiem šī pakalpojuma saņemšanai. Papildus informācija, zvanot pa tālruni: 63 489 674.

Sociālo mentoru pakalpojumam un jauniešu atbalstam šogad pašvaldības budžetā atvēlēts finansējums 55 000 eiro apmērā, no kura šobrīd izlietoti 54%.