Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV) turpina atjaunot un modernizēt Melngaiļa mūzikas vidusskolas telpas Ausekļa ielā, kosmētisks remonts notiek Alejas ielas sētas mājā, uz kuru pēc Jaunā gada pārcelsies Bērnu mākslas skola, un sešas Mākslas vidusskolas nodaļas pirmo mēnesi apdzīvo jaunuzcelto "gudro" skolas ēku Alejas ielā.
No ārpuses to redzējuši daudzi, portāls irliepaja.lv kopā ar zinošu gidu – Koka izstrādājumu dizaina nodaļas vadītāju Ivaru Pilipu-Matisonu ielūkojās tās iekšpusē.
"Gudrā" māja
Vestibils pirmajā stāvā, ar kuru sākam apskati, vienlaikus ir patīkama audzēkņu atpūtas telpa, kur uzturēties starpbrīžos vai padzerties krāna ūdeni. Tepat blakus aiz stikla sienas un vitrīnas ar audzēkņu darbiem savā kabinetā redzama direktore Inga Auziņa, neliela telpa atvēlēta skolotāju istabai.
Pilips-Matisons jaunbūvi sauc par "gudro" – visās publiskajās zonās apgaismojums tik tiešām reaģē uz kustību, un, ja neviens nestaigā, gaiteņi kļūst krēslaini. Ar skaidu paneļiem rasti akustiskie risinājumi, ar metāla žalūzijām – aizsardzība pret saules stariem. Vēl nav, bet būšot arī elektroniskās atslēgas un mobilās aplikācijas, kas uzlabos drošību.
Katrā stāvā ir ne tikai tualetes, bet arī dušas telpas, kas jo īpaši svarīgi tiem, kuri strādā ar metālu un koku.
Savukārt, lai rastu labākos risinājumus nodaļu nodarbību telpu izveidē, liela nozīme bijusi skolas 13 nodaļu vadītāju, administrācijas, būvnieka un arhitekta sadarbībai, stāsta Pilips-Matisons.
Pirmajā un otrajā stāvā mācību telpas galvenokārt aprīkotas ar moderniem datoriem, jo visas datorklases pārceltas uz šo, skolas jauno korpusu, kur ir arī droša telpa serverim. Lielāka tehnikas dažādība vērojama Koka izstrādājumu dizaina un Metāla izstrādājumu dizaina nodaļās, kas aizņem tā saukto mīnus pirmo jeb puspagrabstāvu.
Koks un metāls
"Telpas ir speciāli projektētas, iekārtas izvietotas tā, lai būtu ērti darboties. Ir arī materiālu noliktava, kādas agrāk nav bijis. Vēl tikai trūkst dažu plauktu, kur tos salikt," stāsta nodaļas vadītājs.
Koka nodaļā ir gan moderni 3D printeri, lāzergriešanas darbagalds, CMC frēze, gan virpa no laikiem, kad vēl pastāvēja "Liepājas metalurgs". Vēl viens artefakts ir
nodaļas vadītāja "karaliskais" krēsls, skolas audzēkņa Jāņa Zuša diplomdarbs, izgatavots vēl pirmsdigitalizācijas laikmetā,
1999. gadā. Savu vietu jaunajās telpās vēl nav atradis pilsētas ģerboņa modeļa oriģināls, kas pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados taisīts Mākslas vidusskolā. Modelis izgatavots no koka un savulaik kalpojis, lai "Metalurgā" varētu izliet čuguna ģerboņus, kas redzami pie Liepājas robežas dienvidu un ziemeļu galā.
Ivars Pilips-Matisons (no kreisās) sarunā ar 3.kursa audzēkni Markusu Drāznieku pie miniatūrā 3D printera. Foto: irliepaja.lv.
Kamēr vairāki audzēkņi, ērti iekārtojušies, kavē laiku pie datora ekrāniem, neliels 3D printeris veido kādu detaļu. Par to zina pastāstīt Koka izstrādājumu dizaina nodaļas 3. kursa audzēknis Markuss Drāznieks:
"Mans uzdevums bija atrast veidu, kā vieglāk un skaistāk piestiprināt izstādes eksponātus – bez nagliņām, skrūvītēm. Šī ir detaļa, kas turēs planšeti."
Metāla izstrādājumu dizaina nodaļā sastopam tās vadītāju Andri Garokalnu.
"Vēl jau ir tikai sākums, katrai lietai jāatrod sava vieta," viņš saka, jautāts, vai nodaļa jau pilnībā pārcēlusies uz jaunajām mājām. Taču mācību process notiekot. Uz jautājumu, kā izskatās, kā te būs, Garokalns atbild: "Labi!". Lai arī telpu kvadratūra esot mazāka, visam, pat smēdei vieta ir atradusies.
"Ir pārskatāms, ir loģistika, ir ergonomika telpu zonējumā, ir atsevišķa telpa darbam ar uguni – lodēšanai, liešanai. No darba drošības, ventilācijas, ugunsdrošības viedokļa, salīdzinot ar vecajām telpām, man ir zināms miers," saka nodaļas vadītājs.
Sports un ēšana
Audzēkņu sporta nodarbības šobrīd vairāk notiek brīvā dabā, jo remonts Ausekļa ielas ēkās liedz pieeju tur esošajai vienīgajai sporta zālei. Taču audzēkņiem ir kustību mākslas stundas, kur viņi apgūst ķermeņa plastiku un improvizāciju. Pilips-Matisons uzskata, ka šādas nodarbības šīs mācību iestādes audzēkņiem ir daudz piemērotākas par skriešanu un bumbas mešanu grozā.
Skolai nav un nekad nav bijusi pašai sava ēdnīca, līdz šim izmantojuši 10. vidusskolā esošo, taču pandēmijas dēļ šobrīd tā slēgta, taču vienā no Alejas ielas ēkām ierīkota speciāla ēdamzāle, kuru audzēkņi var izmantot, lai apēstu līdzpaņemtās vai pasūtītās pusdienas.
Būs arī otrā kārta
Ir gatavs būvprojekts arī Alejas ielas jaunbūves otrajai kārtai. Šis korpuss atradīsies starp vēsturisko skolas ēku un jaunbūvi, tur, kur šobrīd redzams zaļš uzkalniņš, paredzēts arī slēgts savienojums ar vēsturisko ēku. Uzbūvējot šo korpusu, tiks radītas plašas telpas Foto dizaina nodaļai, kura patlaban atrodas agrākajā izstāžu zālē, iespējams uz turieni pārcelsies administrācija, kā arī tiks atrisināta iekšpagalma apzaļumošana, un no auto stāvlaukuma tas pārtaps atpūtas zonā ar zālienu, dārzu, soliņiem, velo statīviem, stāsta Pilips-Matisons. Tiesa, pagaidām līdzekļi būvniecībai vēl nav atrasti.
Uzziņa
Ēkas projekts izstrādāts arhitekta Andra Kokina birojā. Konkursā par LMMDV Alejas ielas būvniecību uzvarēja SIA "Firma UPTK", ēkas pamatus sāka būvēt šā gada februārī. No ERAF un valsts budžeta piešķirtais finansējums Alejas ielas jaunbūvei bija 1 749 064 eiro.
0
0