Valdība šodien nolēma atcelt prasību lietot sejas maskas ārstniecības un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs, ziņo LETA.

Prasība lietot sejas maskas tika ieviesta "Covid-19" pandēmijas dēļ, bet tagad "Covid-19" epidemioloģiskā situācija gan Latvijā, gan pasaulē kopumā ir uzlabojusies, tāpēc secināts, ka no šādas prasības var atteikties.

Pēdējā laikā vairs nav novērojami uzliesmojumi ar ļoti lielu "Covid-19" inficēto skaitu, kā arī "Covid-19" saslimšana vairumā gadījumu norit vieglā formā un slimnīcās nonāk mazāks skaits pacientu ar pamatdiagnozi "Covid-19". Tādēļ, Veselības ministrijas (VM) vērtējumā, "Covid-19" vairs nerada tik augstu risku veselības aprūpes sistēmai kā tas bija agrāk un šobrīd "Covid-19" ir pielīdzināma citām cirkulējošām respiratorām infekcijām, piemēram, sezonālajai gripai.

VM norāda, ka "Covid-19" epidemioloģiskās drošības pasākumi ir jāpielīdzina citiem respiratoro infekciju ierobežojošiem pasākumiem, tai skaitā regulējums sejas masku lietošanai. Līdz ar to grozījumi paredz, ka sejas maskas var nelietot ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes centros.

Vienlaikus tiek paredzētas tiesības ārstniecības iestādēm un sociālās aprūpes centriem, noteikt nepieciešamību lietot sejas maskas gan darbiniekiem, gan pacientiem, gan apmeklētājiem, izvērtējot riskus atbilstoši reģionālajai epidemioloģiskajai situācijai. Šāda situācijas varētu būt, piemēram, uzliesmojumu gadījumā konkrētajā iestādē.

Šobrīd par valsts budžeta līdzekļiem institūcijās var testēt ar "Covid-19" antigēna testiem darbiniekus ar augšējo elpceļu infekcijas pazīmēm un var testēt klientus ar "Covid-19" skrīninga testiem. Grozījumi paredz, ka šīs normas ir piemērojamas līdz 2023.gada 30.jūnijam. Minētās normas pārejas periodā ir plānots saglabāt, jo valsts sociālās aprūpes centru rīcībā vēl ir palikuši gan "Covid-19" antigēna testi darbiniekiem, gan "Covid-19" skrīninga testi klientiem.

Gadījumos, ja darbiniekam ir negatīvs "Covid-19" tests, bet ir augšējo elpceļu infekcijas slimību pazīmes, darbinieks nedrīkst apmeklēt darbu klātienē, jo tas var izraisīt respiratoro vīrusu izplatību darbavietā.