Trešdien, 13. aprīlī, tiesnesis Renars Jūrmalis Kurzemes rajona tiesā turpināja skatīt krimināllietu, kurā apsūdzēts uzņēmējs, SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētājs Guntis Šalts.


Šalts apsūdzēts pēc Krimināllikuma 99. panta "Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana" otrās daļas par "atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums dabas videi, cilvēku veselībai, mantiskajām vai saimnieciskajām interesēm".


Trešdien tiesā bija ieradies apsūdzētais Guntis Šalts, viņa advokāts Ēriks Štālbergs un divi Štālberga pieaicinātie liecinieki – bijušais SIA "Eko osta" projektu vadītājs un Iepirkumu daļas vadītājs (tagad atkritumu dedzināšanas uzņēmuma SIA "Entalpija" līdzīpašnieks) Askolds Jarutis un bijušais AS "Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolar"" jurists Jēkabs Leiškalns, kurš iepriekšējā sēdē nevarēja piedalīties "Covid-19" infekcijas dēļ. Attālināti sēdē piedalījās Balvu novada pašvaldības pārstāve. Aizstāvība liecināt bija aicinājusi arī SIA "Liepājas enerģija" valdes priekšsēdētāju Jāni Jansonu, kurš bija atnācis līdz tiesas nama durvīm, taču pēc sarunas ar apsūdzēto devās prom un sēdē nepiedalījās. Sēdes beigās Štālbergs lūdza tiesu svītrot Jansonu no liecinieku saraksta.


Leiškalns liecināja par "Biolar" īslaicīgo sadarbību ar "Ekovalis Latvija" atkritumu savākšanā un nogādāšanā uz Rīgas attīrīšanas iekārtām, kā arī šo darbību uzskaiti un kontroli no "Biolar" puses.


Jarutis liecināja par SIA "Eko osta" sadarbību ar SIA "Ekovalis Latvija" no 2016. gadam līdz 2018. gada rudenim, kad Liepājas uzņēmums piegādājis "Eko ostai" naftas produktus saturošus ūdeņus un citus gan bīstamos, gan sadzīves atkritumus. Kopumā uzņēmums šajā laikā piegādājis SIA "Eko osta" vairāk nekā 5000 t dažādu atkritumu. Tomēr lielākoties stāstot, kā arī atbildot uz aizstāvības advokāta, tiesneša un prokurora jautājumiem Jarutis centās pārliecināt tiesu par to, cik nesakārtota ir bijusi un joprojām ir atkritumu, tostarp bīstamo atkritumu, uzskaites un apsaimniekošanas sistēma Latvijā.


Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja Balvu novada domes Nekustamā īpašuma pārvaldes vadītāja Gunta Raibekaze, Balvu pašvaldību ar šo tiesas procesu saista notikums 2019. gada 31. maijā, kad no Valsts vides dienesta (VVD) pienākusi ziņa, ka Balvu novada Bērzkalnes pagasta Rubeņu ciemā uz ceļa un grāvī izgāzta nezināmas izcelsmes atkritumu krava. Uz notikuma vietu devušies pašvaldības, VVD, valsts un municipālās policijas, kā arī citu dienestu pārstāvji.


"Sajutām izteikti kodīgu, asu smaku, kas nāca no balti pelēkas kristāliskas vielas,

kas bija izbērta gan uz ceļa, gan grāvī," pastāstīja Raibekaze.


Speciālisti izgāztajā vielā atpazinuši naftalīnu, kas pieskaitāms bīstamajiem atkritumiem.


"Izgāztās vielas daudzums bija lielas kravas mašīnas tilpuma apmērā."


VVD sazinājies ar bīstamo atkritumu savācējiem, SIA "Eko osta", un tie savākuši gan izgāzto kravu, gan piesārņoto grunti. Lai savestu kārtībā ceļu, pašvaldībai nācies atvest un izbērt granti.


"Tas viss kopā mums izmaksāja 9492, 81 eiro," atzina Raibekaze.


Pēc viņas teiktā, vēlāk veicot izmeklēšanu, Valsts policija nonākusi pie atbildīgā par šo noziegumu – SIA "Ekovalis Latvija".


Jau rakstījām, ka prokurors Roberts Stivriņš, skaidrojot pret SIA "Ekovalis Latvija" izvirzītās apsūdzības būtību, portālam irliepaja.lv sacīja, ka "ir savākti atkritumi, bet nav zināms, kur viņi nokļūst". Prokurors arī norādīja, ka "atkritumi ņemti no ļoti daudziem, ap divdesmit uzņēmumiem".


30. marta sēdē klāt bija arī Liepājas uzņēmuma SIA "Horizonts 2" pārstāvis Arturs Auziņš, kurš portālam irliepaja.lv pastāstīja, ka "cienījamais apsūdzētā kungs uz viņam iznomāto teritoriju atveda un izgāza atkritumus, kas pēc tam izrādījās bīstamas vielas, piemēram, naftalīns". Arī SIA "Horizonts 2" šos atkritumus bijis spiests utilizēt par saviem līdzekļiem, un tas uzņēmumam izmaksājis 6000 eiro.


Tiesnesis Renars Jūrmalis turpinās lietu skatīt 28. aprīlī. Uz tiesas sēdi pēc prokurora Roberta Stivriņa lūguma atkārtoti tiks uzaicināts 30. marta sēdē liecinājušais SIA "Rīgas ūdens" bioloģiskās attīrīšanas stacijas "Daugavgrīva" vadītājs Māris Zviedris, jo, kā izteicās prokurors, viņa sniegtajā liecībā par kādreizējo sadarbību ar SIA "Ekovalis Latvija" ir pretrunas ar prokuroram sniegto VVD informāciju.