Nīcas novads vilina visos gadalaikos – arī rudenī, dienām paliekot īsākām, var baudīt izzinošas brīvdienas tepat, netālu.
Uz Nīcu jābrauc, lai baudītu ne tikai daudzveidīgo dabu, rudenīgu mieru, saelpotos jūras gaisu, izbaudītu elpu aizraujošus skatus no augstākās kāpas Latvijā, bet arī lai izzinātu novada kultūrvēsturiskās vērtības, senas tradīcijas un, protams, vienu no Latvijā pazīstamākajiem tautastērpiem.
Lai iepazītu Nīcas novada vēsturi un bagātīgo kultūras mantojuma pūru, noteikti jāapmeklē Nīcas senlietu krātuve. Šeit būs iespējams aplūkot Nīcas tautastērpu un tā daļas – ņieburu, vamzi un austenes, kā arī koši sarkanos brunčus. Brunčus varēs arī paturēt rokās, lai sajustu to smagumu, kas pārsteidz ne vienu vien apmeklētāju. Dažas no krātuvē glabātajām tautas tērpu daļām ir vairāk nekā gadsimtu senas! Šeit apskatāms ne tikai krāšņais Nīcas tautastērps un zīļu vainags, bet arī Pērkones tērps un tā izcilākais un krāšņākais piederums – līgavas vizuļu vainags.
Senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga novadīs aizraujošu ekskursiju ar stāstiem, kuri neatstāj vienaldzīgu. Jāatbrauc arī, lai uzzinātu, kas ir burste, prūsine, dvālektīte, krīčoles, caurlielenes un daudzi citi.
Īpaši ir ekspozīcijā izvietotie zeķu pāri, kas ir kopijas zeķēm, ko, viesojoties Nīcā, dāvanā no nīceniekiem ir saņēmuši mūsu Valsts prezidenti – Vaira Vīķe-Freiberga 2006. gadā un Valdis Zatlers 2010. gadā.
Krātuvē glabājas arī Nīcas novada senās pūralādes, kuru saturs vēsta par senām, jo senām tradīcijām rokdarbu darināšanā. Apskatāmi dažādi seni priekšmeti, darbarīki, fotogrāfijas un grāmatas. Senlietu krātuves vadītājai ir stāsts par ikkatru no šīm lietām, un viņa tajos ar lielāko prieku dalīsies ar mūsu novada viesiem.
Foto: Kārlis Volkovskis.
Savukārt Rogu ģimenes privātkolekcijas ļauj aplūkot padomju laika auto un motociklus, ugunsdzēsībai un lauksaimniecībai veltītu ekspozīciju, kā arī ap 600 prezentācijas pildspalvu.
Pieteikties iepriekš pa tālruni +371 29358190.
Foto: Ilgonis Feldbergs.
Pēc tam var nodoties nesteidzīgai pastaigai senajā Nīcas muižas parkā un baudīt maltīti kādā no kafejnīcām vai restorānā "Nīcava", kas šajā rudens sezonā sagaida apmeklētājus ar jaunumiem.
Foto: Nīcas novada dome.
Seno zirglietu šķūnī jeb ratnīcā Otaņķos gides – Nīcas tautumeitas pavadībā – apskatāmas dažādas unikālas senās lietas. Tautumeita jūs aizvedīs ar darba ratiem caur kalēja smēdi līdz pieguļai. Ikviena lieta šeit ir sen, darbā lietota un ar stāstu. Uzzināsiet to pielietojumu un Otaņķu puses zirgu kopšanas paražas. Piemēram, par šajā pusē raksturīgo iejūga daļu – saku polsteri jeb silksi – no doņiem, kas aug gan pie Liepājas ezera, gan Bārtas upmalā. Varēsiet apskatīt, aptaustīt un pat pamēģināt! Šeit interesanti būs gan maziem, gan lieliem.
Apmeklējumu pieteikt zvanot +371 26323014
Foto: Otaņķu senlietu krātuve.
Otaņķos jāapmeklē arī audējas Agras Vaitkus darbnīca, kur iepazīsit aušanas procesu. Audēja ar vairāk kā 40 gadu pieredzi darina košus izstrādājumus – vilnas segas, plecu lakatus, pirts dvielīšus un citus. Darinājumus var iegādāties uz vietas darbnīcā vai arī Nīcas tūrisma informācijas centrā.
Otaņķu pagastā atradīsiet arī Prenclavu dzirnavas – vienas no lielākajām vējdzirnavām Latvijā. Gan pašas dzirnavas, gan to mehānismi saglabāti agrākajā izskatā (no 1885.g.), tās ir arī valsts nozīmes piemineklis. Dzirnavās iespējama ekskursija ar vietējā ražojuma konditorejas gardumu un lauku maizes degustāciju.
Apmeklējumu pieteikt iepriekš, zvanot pa tālruni: +371 26051129.
Foto: Kārlis Volkovskis.
Bernātu dabas parka skaistums – pludmale un priežu mežs – spēs apburt ikvienu. Miers, svaigs gaiss viļņu šalkoņa un pārsteidzošie saulrieti vilina apmeklētājus visu cauru gadu.
Izstaigāt dažādas takas un ceļā aplūkot vairākus objektus, piemēram, pieminekli par godu Latvijas Republikas pirmajam Valsts prezidentam Jānim Čakstem, kurš 1924. gada 27. septembrī šeit teica zīmīgos vārdus: "Te jābūt kūrortam!". Jāaplūko arī robežzīme "Zaļais stars", kas ir Latvijas galējais rietumu punkts.
Bernātu dabas parks nebeidz pilnveidoties – šobrīd tiek īstenots projekts "Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem", kura ietvaros izveidotas septiņas (!) izziņu takas ar dažādiem labiekārtojuma elementiem, akmens skulptūrām un masīvkoka vārtiem katras takas sākumā, tāpat izveidots arī skatu tornis laivas formā un citi objekti, kas priecēs atpūtniekus.
Foto: Kārlis Volkovskis.
Noteikti jānofotografējas arī kādā no jaunajiem ainavu foto rāmjiem.
Foto: Kārlis Volkovskis.
Bernātu dabas parkā jūras ainavu var baudīt ikviens apmeklētājs, arī pastaigājoties pa jaunizveidoto laipu un skatu platformu, kas pieejama arī māmiņām ar bērnu ratiņiem, kā arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.