Rucavas novada slava tālu izskanējusi ar tā bagāto tradicionālās kultūras mantojumu – krāšņo tautastērpu, rakstaino cimdu pūru, Rucavas balto sviestu, zvejas tradīciju atstātajām liecībām.


Ja ir vēlme izrauties no ikdienas skrējiena, tevi sagaidīs neskartās dabas krāšņums un miers jūras piekrastē, Papes dabas parkā, purvu ainās Nidas un Dunikas tīreļos. Rucavā apskati jau šobrīd ziedošo rododendru kolekciju un plašo skatu uz Sventājas upi Rucavas muižas kalnā.


Piejūras kultūras liecības
Lai izvējotos ārpus pilsētas, apmeklē ainavu pērli – "Papes Ķoņu ciemu". Kopš 1998. gada daļa Papes Ķoņu ciema teritorijas noteikta par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Te saglabājušās tautas celtniecības tradīcijas, kas reti kur vairs apskatāmas dabiskajā vidē. Te var apskatīt Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja zvejnieku sētu "Vītolnieki", kurā glabājas vēsturiska vienkoču laiva, sadzīves priekšmeti un izvietoti dažādi zvejas rīki. Par muzeja apmeklējumu zvanīt +371 29262283. Savukārt


"Mikjāņu sētas" saimnieka vadībā var doties ekskursijā apskatīt ne tikai Papes Ķoņu ciemu, bet arī vēsturisko zivju pieņemšanas un pārstrādes ēku "Dzintarvēji",


kas pēc restaurācijas ir pārvērtusies par vietu, kur iepazīties ar zvejniecības vēsturi Papes ciemā. Noteikti jāapskata arī Papes bāka. Ja vēlies iepazīt vēsturi gida pavadībā, ekskursiju var pieteikt zvanot Mārim Muiteniekam +371 26759199.  Šeit var vienoties par laivu un velosipēdu nomu, aktīvai atpūtai dabā.


Papes ciems ir iekļauts Papes dabas parka teritorijā. Šeit ir iespēja iepazīt savvaļas zirgus, doties garākā vai īsākā pārgājienā. Piemēram, izejot dabas procesu taku, nokļūsi vietā, kur Nidas purvs tiekas ar jūru. Šis skats ir unikāls!


Vairāk par dabas parka takām un apskates objektiem ŠEIT, ŠEIT un ŠEIT.

Rucavas garša
Rucavas garša visspilgtāk izbaudāma tradīciju namā "Zvanītāji". Saimes istaba saglabāta senajā izskatā (māja celta 1888. gadā), ar tam laikam raksturīgo iedzīvi, etnogrāfiskajiem priekšmetiem.


Rucavas viesiem te tiek piedāvāta tradicionālās kultūras programma "Rucavas goda mielasts",


tās dalībniekiem ir iespēja iejusties tradicionālajā Rucavas kultūrvidē, iepazīt Rucavas kultūras mantojumu, nobaudīt īstu lauku rupjmaizi ar medu vai arī kādu no kurzemnieku iecienītajiem ēdieniem un kopīgi to visu izdziedāt Rucavas dziesmās. Ir iespējamas meistardarbnīcas tradicionālo Rucavas ēdienu gatavošanā. Apmeklējums jāpiesaka, zvanot +371 26814051.

Ja kārdina svaigi ceptas maizes smarža un ir vēlme izgaršot dažādus tās veidus, tāda iespēja tiek sniegta maizes ceptuvē "Alejas". Te iespējams darboties arī pašu rokām, saimnieces Gunitas Pričinas vadībā izcepot savu maizes kukulīti un atpūšoties tuvu cilvēku kompānijā. Sazināties iespējams, zvanot +371 29383994.


Bet, ja vienkārši vēlies pēc pastaigas svaigā gaisā sasildīties, ienāc Radošajā darbnīcā "Ligate", kur var ne tikai paēst un baudīt siltu dzērienu, bet arī iegādāties vietējos rokdarbus un suvenīrus. Šī vieta atrodas pašā Rucavas centrā.


Rucavas arborētums
Kopš 1996. gada Rucavā aizsākta arborētuma izveide. Par piemērotākajām vietām toreiz izraudzījās Muižas kalnu un pamatskolai piegulošo mežu. Turpmākajos gados apstādījumi veidoti arī Rucavas centrā. Arborētuma izveides mērķis ir pētīt un vērtēt augu saimniecisko nozīmi, dekorativitāti, piemērotību vietējiem apstākļiem un aklimatizēšanās spēju šajā reģionā. Stādījumi pastāvīgi tiek papildināti ar jauniem un eksotiskiem augu eksemplāriem no visas pasaules.


Rucavas centrā ik gadu no aprīļa gaidām magnoliju ziedēšanu apstādījumos pie Rucavas Evaņģēliski luteriskās baznīcas.


Šobrīd jau ziedēšanu ir sākuši rododendri pie Rucavas pamatskolas. Lielākā arborētuma daļa izvietota Rucavas Muižas kalnā. Šobrīd pa jaunizveidoto laipu nonāksiet uz skatu platformas, no kuras paveras plašs skats uz arborētumu un Lietuvu. Pastaigu var turpināt, dodoties lejup no Muižas kalna līdz Sventājai, kur ierīkota pastaigu taka ar atpūtas vietu, pašā upes krastā.

Dunikas purvs un senatnes elpa senlietu krātuvē "Lauksargi"
Maģiska un pārsteidzoša vieta Dunikas pagastā ir Dunikas purva dabas taka, kas atrodas dabas liegumā "Dunika". Takas garums ir vairāk nekā pieci kilometri. Aplūko mazās, neparasta izskata priedītes, kas patiesībā ir vairākus simtus gadu vecas, purva ezeriņus un augus. Dunikas purvā aug dažādas aizsargājamo augu sugas, migrācijas laikā apmetas putni.


Baudi klusumu un putnu balsis apsēžoties kādā no purva atpūtas vietām.


Viens takas gals sāka, ejot cauri Luknes skābaržu audzei. Latvijā šī ir vienīgā vieta, kur 11 ha platībā parastais skābardis aug tīraudzē. Luknē tas sasniedzis savas izplatības galējo ziemeļrietumu robežu. Ar taku var iepazīties ŠEIT.


Senlietu krātuvē "Lauksargi" Sikšņu centrā vienmēr mīļi sagaida Ausma Padalka. Viņa zina stāstīt par Dunikas pagasta dzīvi cauri laiku laikiem.  Kolekcijā aplūkojami dažādi novadpētniecības materiāli – sadzīves priekšmeti, mēbeles, tekstilizstrādājumi un grāmatas (literatūra), kā arī lauku apstrādes darbarīki. Apmeklējumu vēlams  pieteikt, zvanot +371 29896681.

Tūrisma pārgājiens kopā ar biedrību "Nūjo ar vēju"
Tūrisma pārgājiens kopā ar biedrību "Nūjo ar vēju" noritēs 14. martā. Dosimies izvējoties Rucavas novada piekrastē. Pārgājiens plānots maršrutā Nida – Pape. Noiesim daļu no Jūrtakas posma ar finišu vēsturiskajā zivju pārstrādes punktā "Dzintarvēji". Par iespaidiem varēsim parunāt pie karstas tējas. Pieteikšanās līdz 11. martam, kā arī papildu informācija, zvanot pa tālruni +371 29134903, rakstot uz e-pastu tic@rucava.lv.


Vairāk informācijas par Rucavas novada sniegtajām iespējām ŠEIT.