Pērn zivsaimniecības un zvejniecības jomā līderis bija Liepājas uzņēmums – zvejas kuģu iznomātāja SIA "Baltreids" – ar 10,23 miljonu eiro apgrozījumu.

Par to liecina SIA "Firmas.lv" un biznesa portāla "Nozare.lv" izdotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2014", raksta LETA.

Vēl nozares uzņēmumu "Top 10" pirmajā trijniekā ir Ventspils zvejas uzņēmumi SIA "Verģi" ar 7,61 miljona eiro un SIA "BraDava" ar 5,41 miljona eiro apgrozījumu.

Tāpat "Top 10" iekļuva zvejnieku saimniecība "Irbe" ar 4,91 miljona, SIA "5B"ar 3,60 miljonu, SIA "Batterfiša" ar 2,87 miljonu, SIA "Zvejnieku kompānija Grifs" ar 1,88 miljonu, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas AS "Kursa" ar 1,81 miljona, SIA "Varita" ar 1,79 miljonu un SIA "Hanters" ar 1,33 miljonu eiro apgrozījumu.

Kā norādīts izdevumā, pērn nozares eksports nedaudz samazinājies, kas skaidrojams ar Krievijas embargo un norisēm pasaules tirgos. Pēc statistikas aplēsēm, zivju produkcijas eksporta apjoms samazinājās gan tonnās, gan naudas izteiksmē, attiecīgi par 0,9% un 1,4%. Savukārt dažādos veidos sagatavoto zivju eksports sasniedza 42 600 tonnas, naudas izteiksmē – 58,9 miljonus eiro.

Svarīgākais pērn bijis NVS valstu tirgus, lai gan līdz embargo neizdevās būtiski palielināt eksporta apjomu – pieaugums tonnās uz NVS valstīm bija tikai 0,4%. Būtiski samazinājās eksports uz Mongoliju (par 60%), Izraēlu (par 34%) un ASV (par 18%). Savukārt palielinājās eksporta apjomi uz tādām valstīm kā Apvienotie Arābu Emirāti, Japāna, Jaunzēlande, Maķedonija un Serbija.

Pē zivju sugām Latvija visvairāk eksportēja produkciju no brētliņām (77,3% no kopējā apjoma), makrelēm (8,7%), siļķēm (4,1%), lašiem (2,8%), kā arī vēžveidīgajiem un moluskiem (7,1).

Tāpat norādīts, ka zvejnieki pēdējos divos gados veiksmīgi izmantojuši Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu un aprīkojuši savus uzņēmumus ar 17 zivju pārstrādes līnijām. Savukārt šajā plānošanas periodā līdz 2020.gadam atbalsts būs ļoti ievērojams, piemēram, ES Jūrlietu un zivsaimniecības fonda pasākumā "Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde" modernizācijai un būvniecībai būs pieejams atbalsts kopumā 44 600 000 eiro apmērā. Līdz ar to zvejniekiem paveras labas perspektīvas turpināt savu saldētavu tīkla attīstību.

"Latvijas biznesa gada pārskata" kārtējā izlaidumā iekļautas veiksmīgāko uzņēmēju un nozaru ekspertu atziņas un prognozes, kā arī padziļināts biznesa vides apskats un detalizēti nozaru uzņēmumu saraksti.