Vēl līdz šī gada beigām ir plānots izsludināt iepirkuma konkursu par Liepājas jaunā cietuma būvniecību, šodien žurnālistiem atklāja Tiesu namu aģentūras valdes locekle Santa Sausiņa.

Patlaban jau ir izveidota iepirkuma komisija, kurā darbosies pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Ieslodzījuma vietu pārvaldes, kā arī Latvijas Būvinženieru savienības eksperti, projekta autori un eksperti no advokātu biroja "Sorainen". Tāpat ir izstrādāts detalizēts iepirkuma konkurss, kas patlaban tiek saskaņots un vēl līdz šī gada beigām to paredzēts izsludināt.

Sausiņa informēja, ka konkurss būs starptautisks un būvniekiem viena no galvenajām prasībām būs industriālās drošības sertifikāta esamība.

Tiesu namu aģentūras uzdevums Liepājas cietuma projekta īstenošanā būs būvniecības projekta novadīšana līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā, kā arī būvuzraudzības un autoruzraudzības darbu vadīšana.

Jaunā cietuma būvniecību cer sākt nākamā gada vasaras-rudens periodā un tā maksimālais būvniecības laiks būšot trīs gadi.

Jaunā cietuma būvniecībā tiks ņemtas vērā drošības prasības, kā arī dažādas priekšrocības ieslodzījuma uzraudzībā, drošībā un izmaksu samazināšanas ziņā, stāstīja Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs. Tāpat ir domāts par to, lai cietuma turpmākās uzturēšanas izmaksas nebūtu ļoti lielas.

Domājot par jaunā cietuma būvniecību, sākotnēji tikusi apsvērta doma par cietuma būvniecību Pierīgā, taču izmaksas sadārdzinātu nepieciešamo zemes gabalu iegāde, savukārt Daugavpils variants izslēgts, jo nolūkotā vieta ir applūstošā teritorijā. Līdz ar to izvēlēta Liepāja, kur Tieslietu ministrijai jau bijis zemesgabals, kas iemainīts pret vēlamo Alsungas ielā.

Cietuma būvniecībai paredzētās izmaksas ir vairāk nekā 74 miljoni eiro, pavēstīja Kronbergs.

Cietuma kompleksā būs astoņas ēkas un projektējot tās, ņemta vērā Igaunijas kolēģu pieredze, ieviešot būtiskus uzlabojumus, salīdzinājumā ar Tallinas cietumu, uzsvēra kompānijas "Rem Pro" direktors Mihails Rjabakovs. Šajās ēkās atradīsies gan ieslodzīto dzīves telpas, gan kafejnīca apmeklētājiem, pastiprinātā režīma telpas, garīgās aprūpes centrs ar kristāmo baseinu, telpas sporta nodarbībām, kā arī nodarbinātības centrs, galdnieka un metālapstrādes darbnīcas, ēdināšanas bloks un dažādas citas saimniecības telpas.

Jaunajā cietumā tiks nodrošināta krietni labāka redzamība, nekā tas ir Tallinas cietuma projektā, kā arī pazemes tuneļi tiks aizstāti ar otrā stāva līmenī izveidotām galerijām, kas būs gan īsākas, gan arī labāk pārredzamas un finansiāli lietderīgākas. Rjabokons atklāja, ka katrs korpuss būs savā krāsā un arī no ārpuses personālam būs vieglāk orientēties, nosakot kameras numuru no ārpuses. Tāpat drošāka sistēma būs kāpņu telpām, kas vedīs uz pastaigu laukumu un ieslodzīto pastaigu gaiteņos tiks mazināta iespēja savstarpējiem kontaktiem.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure stāstīja, ka jaunais cietums tiks aizpildīts pakāpeniski, izvietojot cietumniekus no visas Latvijas. Tur plānots arī izvietot uz mūžu notiesātos.

Domājot par jaunā cietuma būvniecību, ir analizēti vecās cietumu sistēmas dati - gan par aizliegto priekšmetu iekļūšanu, par savstarpējās vardarbības iespējamību, klāstīja Spure. Jaunais cietums būs drošs gan pašiem ieslodzītajiem, gan darbiniekiem, gan arī sabiedrībai. "primārais uzdevums ir izskaust jebkādu iespēju sabiedrībai justies nedrošai," uzsvēra Spure.

Apstākļi jaunajā cietumā nebūšot "Luksus", atzina Spure. Tomēr tajā būs atbilstoša izmēra kameras, būs iebūvētas dušas un tualetes.

Liepājas cietums ir pirmā ieslodzījuma vieta, kuru Latvija būvēs pēc valsts neatkarības atgūšanas. Cietuma komplekss atradīsies Liepājā, Alsungas ielā 29. Projekts paredz 1200 ieslodzīto izvietošanu, īstenojot jauna līmeņa resocializācijas programmu ieslodzīto izglītošanai un integrēšanai sabiedrībā. Paredzēts, ka jaunajā cietuma kompleksā strādās vairāk nekā 400 darbinieku.