Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) statusu ieguvusī SIA "Baltkom" atpaliek no solītā investīciju veikšanas grafika bijušās Linoleja rūpnīcas teritorijā.

Kā portālam paskaidroja Liepājas SEZ pārvalde, tad SEZ valde 2014. gada 19. septembrī, izskatot SIA "Baltkom" iesniegumu, biznesa plānu un atbilstību noteiktajiem kritērijiem, piešķīra uzņēmumam Liepājas SEZ kapitālsabiedrības statusu un noslēdza līgumu par ieguldījumu veikšanu SEZ teritorijā. Mazliet vēlāk – 13.oktobrī – noslēgts arī līgums par komercdarbības veikšanu Liepājas SEZ teritorijā. Saskaņā ar biznesa plānu uzņēmums bija  iecerējis bijušās Linoleja rūpnīcas teritorijā attīstīt industriālu parku, piedāvājot ražošanas telpas citiem uzņēmumiem.  

"Baltkom" valdes loceklis Aleksandrs Kozlovs pēc ieguldījumu līguma noslēgšanas solīja jau tuvāko divu gadu laikā investēt ražošanas telpu izbūvē, savedot kārtībā arī kultūrvēstures pieminekli bijušo Linoleja rūpnīcas administratīvo ēku Upmales ielā, atzīst SEZ pārvaldē. Taču tas nav noticis. Uzņēmējs to skaidro ar izmaiņām tirgus situācijā, tajā skaitā Krievijas rubļa devalvāciju un sarežģījumiem ģeopolitikā, kuru dēļ plānotie darbi un ieguldījumi nenotiek tik raiti kā sākumā bija plānots.

Kopumā piecu gadu laikā būvniecībā un modernās tehnoloģijās bija plānotas investīcijas 2,4 milj. eiro apmērā. Pērn "Baltkom" veikusi teritorijas attīrīšanu no gruvešiem un kokiem un uzsākusi inženierkomunikāciju izbūvi.

Liepājas SEZ pārvaldes Komercdarbības atbalsta un kvalitātes vadības daļas vadītāja Evita Pērkone norādīja: saņemot atskaites par 2014.gada pēdējo ceturksnis un 2015.gadu, SEZ izpildaparāts konstatējis, ka faktiskie ieguldījumi ir mazāki, nekā plānots.

No 2015.gada notiek sarunas un sarakste par biznesa plāna precizēšanu un grozījumu veikšanu noslēgtajā līgumā. Tā kā investīciju līgums noslēgts uz pieciem gadiem, uzņēmums joprojām saņem nodokļu atlaides, lai arī neievēro grafiku. Taču, kā skaidroja SEZ, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrības saņem nodokļu atlaides tikai tad, kad ir veikti ieguldījumi atbilstoši noslēgtā līguma nosacījumiem. Par šiem veiktajiem ieguldījumiem nodokļu atlaides tiek saņemtas proporcionāli veiktajiem ieguldījumiem. SEZ valde arī "var grozīt ieguldījumu veikšanas plānu (grafiku) pa gadiem, nepārsniedzot šo ieguldījumu maksimālo īstenošanas termiņu, nemainot ieguldījumu objektus pēc būtības un nepalielinot plānoto ieguldījumu apmērus".

2.jūnijā Liepājas SEZ pārvaldes pārstāvji apsekojuši bijušās Linoleja rūpnīcas teritoriju. "Baltkom" pārstāve Irina Barbaša paudusi apņemšanos turpināt uzsākto projektu un izrādīja teritoriju un veiktos ieguldījumus.

Apsekošanas laikā Liepājas SEZ pārvaldes pārstāvji pārliecinājušies, ka ir veikti attīrīšanas darbi, iestiklota daļa logu, uzsākta inženierkomunikāciju izbūve. Teritoriju apsargā sargs.

Ar šo pašu investoru saistīti vēl divi nekustamo īpašumu pirkumi Liepājā – bijušais maizes kombināta komplekss Rīgas ielā 63/65, ko iegādājās SIA "Geokom" moderna tehnoloģiskā parka un ražotnes izveidei, kā arī ēka Celtnieku 12, kurā tika solīts ierīkot viesnīcu. Pēc portāla rīcībā esošās informācijas pagaidām ne vienā, ne otrā objektā nav nekāda progresa.

SIA "Baltkom" dibināts 2014.gada 25.februārī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 30 800 eiro, tā kapitāla daļas pieder Kaļiņingradas uzņēmējam, Krievijas Federācijas pilsonim Aleksejam Kozlovam, liecina Liepājas SEZ un "Firmas.lv" informācija.