Skolu direktoru reakcija uz irliepaja.lv uzdotajiem jautājumiem bijusi atšķirīga – vieni bez vārda runas sniedza atbildes, citi nebeidza solīt, kāds izvairījās, bet kāds atzina tos par neatbildamiem.

Mēģinot viest skaidrību, kāpēc Liepājas skolas valsts mēroga reitingos labākajā gadījumā ir kaut kur ap vidu, un vai šie reitingi ir rādītājs kvalitātei, portāls irliepaja.lv, uzdeva jautājumus arī skolu direktoriem.

Uzskatīsim, ka aptauja ir noslēgusies, jo, kopš izsūtījām jautājumus, ir pagājis vairāk nekā mēnesis (vienā gadījumā – vismaz pusotrs) – mūsuprāt, pietiekami ilgs laiks, lai sagatavotu atbildes (par atbilžu saturu kādu citu reizi).

Paldies Puškina 2.vidusskolas direktorei Edītei Plamšei, kura pirmā atsūtīja savas atbildes uz jautājumiem, par atbildēm paldies arī Kalpaka 15.vidusskolas direktoram Gintam Ročānam, 7.vidusskolas direktorei Inesei Fersterei un Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas direktorei Intai Korņējevai, kura tomēr mums atbildēja, lai gan uzskatīja, ka "konkrētie jautājumi sevī ietver portāla viedokli, tāpēc, lai arī ko atbildēšu, tas nozīmēs taisnošanos".

Paldies arī tiem direktoriem, kuri uz jautājumiem neatbildēja, bet pēc atkārtota vaicājuma, vai gaidīt atbildes, sniedza savu skaidrojumu, kāpēc atbilžu nebūs. Tā 12.vidusskolas direktors Valerijs Jepiskoposovs 20.martā atsūtīja šādu atbildi: "Diemžēl šis mēnesis man ir ļoti pārslogots. No 5.marta līdz marta beigām Izglītības kvalitātes valsts dienesta ekspertu komisijas sastāvā piedalos Saldus vidusskolas novērtēšanā sakarā ar iestādes un izglītības programmu akreditāciju. Vienlaikus pētu dokumentus un gatavojos LIZDA ekspertu sanāksmei Rīgā 27.martā. Līdz 23.martam man jānosūta savi priekšlikumi. Portāla uzdotie jautājumi ir ļoti nopietni un prasa iedziļināšanos, analīzi un daudz laika, lai sniegtu pamatotas, argumentētas atbildes. Ir bezjēdzīgi steigā atbildēt uz šāda veida izglītības jomai un sabiedrības nākotnei svarīgiem jautājumiem".

8.vidusskolas direktore Jevgēnija Mickēviča 22.martā portālam irliepaja.lv atbildēja: "Tikai nesen esmu atgriezusies darbā  pēc slimības, un kārtoju aktuālās skolas lietas. Diemžēl šobrīd nevarēšu veltīt laiku atbilžu sagatavošanai uz irliepaja.lv uzdotajiem jautājumiem."

Savukārt vienīgā, kas no Liepājas skolu vadītājiem šobrīd ir akreditēta savā amatā, – 10.vidusskolas direktore Inta Freiberga – raksta tā: "Esmu iepazinusies ar portāla irliepaja.lv iesūtītajiem jautājumiem, direktoru sniegtajām atbildēm. No savas puses gribu tikai piebilst, ka dažos uzdotajos jautājumos, kuros jau izskan viedoklis, kā, piemēram, "Kā novērst to, ka vecāki nereti spiesti algot bērnam privātskolotāju par 10 eiro stundā, jo skolā attiecīgais priekšmets tiek pasniegts nekompetenti, pa roku galam?" – atbildētājam būtu jāpiekrīt vai jāatspēko tas. Taču to iespējams izdarīt, zinot katru konkrēto situāciju. Pretējā gadījumā tās būtu vispārīgas atbildes".

Īpašs "gadījums" manā skatījumā ir Raiņa 6.vidusskolas direktors un "Vienotības" saraksta kandidāts iepriekšējās vēlēšanās Kārlis Strautiņš. Starp citu, lielisks, erudīts orators, cik nu ir gadījies dzirdēt viņa priekšvēlēšanu laika uzrunas. Mūsu sarakstē (gan e-pasta, gan telefona īsziņu) un klātienes sarunā Strautiņa kungs uzvedās tieši tāpat kā tas politiķis, kurš kļuva slavens ar savu nemirstīgo frāzi: "Nu, kā var nesolīt?!". Pēc tam, kad februāra vidū irliepaja.lv aizsūtīja Strautiņam jautājumus, līdz pat 14.martam vairākkārt saņēmām skaidrojumus, kādi kavēkļi (tostarp arī slimība) direktoram lieguši atbildēt, un solījumus gan atzvanīt, gan atbildēt. Uz pēdējo – 20.martā – sūtīto ziņu, ka vēlamies apkopot aptaujas rezultātus, tāpēc mums ir jāzina, vai vēl gaidīt, atbildi neesmu saņēmusi.

Arī Liepājas vienīgās ģimnāzijas direktors Helvijs Valcis pēc jautājumu izsūtīšanas trīs nedēļas klusēja. Atbilde pienāca 21.martā no ģimnāzijas personāla vadītājas Igetas Zikmanes, pēc tam, kad irliepaja.lv mēģināja noskaidrot, vai vērts gaidīt vēl ilgāk:

"Diemžēl Valča k-gs šobrīd atrodas atvaļinājumā, tāpēc nevarēs atbildēt uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem". Pārjautājot, kad tad atvaļinājums varētu beigties, 29.martā saņēmām atbildi: "Valča k-gs atvaļinājumā būs līdz 25.05.2018".

Nu, ko – varens atvaļinājums! Tikai it nemaz nesaskan ar Izglītības pārvaldes vadītājas sacīto par "stingrajām vadlīnijām", viena no kurām attiecas tieši uz skolu direktoriem, kuru prombūtne "nedrīkstētu pārsniegt divas nedēļas mācību gada laikā".

Vai irliepaja.lv jautājumi tiešām bija tik neatbildami? Varbūt provokatīvi un izaicinoši, bet varbūt "nopietni un prasa iedziļināšanos, analīzi un daudz laika", vai arī, kā šķitis Korņējevas kundzei, – "jebkāda atbilde būtu taisnošanās".

Jautājumus katrs var uztvert tā vai citādi, bet tie nav neatbildami. Manuprāt, jo kādam brīvāks un neatkarīgāks prāts, jo vieglāk atbildēt uz jebkuru jautājumu vai izteikt savu personīgo viedokli kādā jautājumā! Bet, ja atbildes nav, tad neviens nevar liegt domāt, kāpēc nav. Vai tāpēc, ka baidās, nav kompetents vai nezina?

Kādu atzīmi saņem skolēns, kurš nevar atbildēt uz jautājumu?