Kad pirms trim nedēļām durvis slēdza apgāda "Valters un Rapa" grāmatnīca Latviešu biedrības namā, aktuāls kļuva jautājums, kas ieņems šo ekskluzīvo telpu?

Netrūka arī dažādu minējumu, kāpēc mantiņas sapakojis iepriekšējais nomnieks, ja līgums bija beidzies tikai apakšnomniekam – kafejnīcai.

Viens no minējumiem – nama saimniece Vita Hartmane gatavojusies paaugstināt nomas maksu, šādi atbrīvojot vietu kādam naudīgākam vai tīkamākam nomniekam.

Baumu izplatīšanos veicina arī "Valtera un Rapas" pārstāvju noslēpumainība, īsti neatklājot aiziešanas iemeslus un piesedzoties ar frāzi: "Visu nosaka ekonomika", tajā pašā laikā apgalvojot, ka tomēr meklēšot iespēju savu darbību Liepājā turpināt.

Liepājas dome, kā SIA "Liepājas latviešu biedrības nams" kapitāldaļu turētāja, strikti noteikusi Biedrības nama stratēģiskos mērķus tā pārraudzībā esošajos objektos (koncertestrāde "Pūt, vējiņi!", ēku komplekss Kungu 24, Latviešu biedrības nams):

nacionālās identitātes saglabāšana un stiprināšana;
kultūras dzīves daudzveidības veicināšana;
jaunrades un radošo izpausmju atbalstīšana;
kultūras pieejamības un indivīdu iespējas līdzdarboties kultūras dzīvē sekmēšana;
augstas kvalitātes kultūras pakalpojumu nodrošināšana telpu nomniekiem.

Ņemot vērā faktu, ka nesenā pagātnē šobrīd vakantajās Biedrības nama telpās tirgoja tualetes podus (un ne jau tāpēc, ka uz tiem bija tautiski ornamenti, bet gan tāpēc, ka šī santehnikas veikala saimnieks Uldis Pīlēns bija autoritāte pilsētas domes deputātiem un bieži bez klauvēšanas vēra vaļā domes amatpersonu durvis), ne bez iemesla Liepājā tagad joko ka bijušās grāmatnīcas telpās būšot Rīgas intīmpreču veikals "Labi" (kas zina, varbūt šāda tipa veikals varētu palīdzēt risināt latviešu demogrāfijas jautājumu pilsētā, un tas pat kaut kādā mērā atbilstu nacionālās identitātes stiprināšanas stratēģiskajam mērķim).

Taču ticamākas varētu būt ļaužu runas par kāda kafejnīcas uzņēmuma interesēm.

Bet, ja var ticēt Hartmanes kundzes runām par kādu valsts iestādi kā potenciālo nomnieku, tad atliek cerēt, ka tas nebūs Probācijas dienests.

Labas pārvaldības prakse un iespēja tikt pie vislabākā nomnieka, neciešot arī makam, būtu pēc iespējas ātrāk atklāti paziņot, ka telpas ir atbrīvojušās, ka tās ir tik un tik kvadrātmetrus lielas un iegūstamas ar šādiem vai tādiem nosacījumiem. Tas arī pieliktu punktu visām baumām.

Cerēsim, ka tas rūp arī Biedrības nama kapitāldaļu turētājam, vicemēram Atim Deksnim (varbūt pat vairāk nekā irliepaja.lv).

Taču, iespējams, mēs kaut ko esam pārpratuši un podi tomēr bija ar ornamentiem.