"Atbraucu uz darbu pastrādāt, attaisu logu un pēc brīža jau galva sāk sāpēt," portālam irliepaja.lv vakar stāstīja Liepājas O.Kalpaka 15. vidusskolas direktors Gints Ročāns.


Ceturtdien, 3. jūnijā, pulksten deviņos no rīta, aizbraucot uz savu darbavietu Oskara Kalpaka ielā 96, Ročāns sajutis nepatīkamo, bet jau pazīstamo ogļūdeņraža smaku – skolas tuvumā retāk, bet savā dzīvesvietā Kviešu ielā, kas taisnā virzienā no ostas esot apmēram 400 metru attālumā, šāda smaka esot jūtama bieži. Tik bieži, ka Ročāns jau sākot reaģēt uz to alerģiski.


Sajutis smaku, direktors tūdaļ zvanījis uz Valsts vides dienesta (VVD) tālruni, kas paredzēts ziņojumiem par vides pārkāpumiem un avārijām. Apmēram stundas laikā ieradušies VVD inspektori Liene Kaptelija un Ivars Reinis. Smaka vēl bijusi jūtama, un to varot apliecināt gan "UPTK" darbu vadītājs, ar kuru Ročāns runājis, gan vēlēšanu iecirkņa un skolas darbinieki.


"Nebija tā, ka man vienam rādās," uzsver Ročāns. Tomēr VVD inspektori vēlāk atsūtījuši e-pasta vēstuli, ka skolas teritorijā smaku nav konstatējuši.


Tomēr inspektori devušies uz ostu, kur kopā ar Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valdes locekli Juri Burņevski, SIA "DG Termināls" izpilddirektoru Ivo Tikumu un citiem bijuši gan uzņēmumā "DG Termināls", kas agrāk vainots smaku izplatīšanā, gan SEZ attīrīšanas iekārtās ostas 27. piestātnē (iepretī Pulvera ielas un Ventspils ielas krustojumam). Ja "DG Terminālī" smakas nav konstatētas, tad 27. piestātnē gan.


Ivo Tikums, ar kuru portālam irliepaja.lv izdevās sazināties, komentējot situāciju, norādīja, ka šis gadījums ir apliecinājums tam, ka "nedrīkst pārmetumus par smakām "futbolēt" uz privāto sektoru"!


Telefoniski sazinoties ar VVD sabiedrisko attiecību speciālisti Kristīni Kļavenieci, portāls irliepaja.lv noskaidroja, ka VVD inspektori atzinuši: "iespējamais smakas avots" ir vaļējās SEZ attīrīšanas iekārtas 27. piestātnē, kas pēc inspektoru vizītes pārklātas ar plastikāta pārsegu.


Kaspars Poņemeckis, SEZ drošības, aizsardzības un vides daļas vadītājs portālam irliepaja.lv sniedza šādu komentāru:


"Valsts vides dienests nav izsniedzis Liepājas SEZ pārvaldes attīrīšanas iekārtām pārkāpuma aktu.


Liepājas SEZ pārvaldes attīrīšanas iekārtas veic savu darbību atbilstoši A kategorijas piesārņojošai darbības atļaujai, kas paredz smaku veidošanos pārstrādes objektā, kas neizplatās ārpus objekta.


Liepājas SEZ pārvaldes attīrīšanas iekārtās 2020. gada decembrī ir veikta gaisa piesārņojuma modelēšana, ko veica neatkarīgs vides eksperts, kā arī 2021.gada maija beigās gaisa kvalitātes mērījumus ir veikusi Rīgas Stradiņu Universitātes laboratorija, visi mērījumi atbilst piesārņojošās darbības atļaujai.


2021. gada 3. jūnijā vēja ātrums bija 1 m/s, kas nebija vērsts uz Liepājas 15. vidusskolas pusi no objekta, kā arī Liepājas SEZ pārvaldes attīrīšanas iekārtas tehnoloģisko procesu uzsāka pulksten 9, kas liecina, ka pat teorētiski iespējamā smaka no Liepājas SEZ pārvaldes attīrīšanas iekārtām nevarētu nokļūt līdz Liepājas 15. vidusskolai".