Lejamkravas ir salīdzinoši neliela kravu grupa Liepājas ostā. Ja vēl pirms vairākiem gadiem tās veidoja vien 6% no kopējā kravu īpatsvara, tad pēdējo gadu laikā to apjomi ir palielinājušies un šā gada deviņos mēnešos ir pārkrauts 473,1 tūkst. tonnas dažādu lejamkravu, kas ir par 18,5 % vairāk nekā gadu iepriekš, veidojot kopējā kravu apgrozījumā 10%, informē Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes (SEZ) Sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Lielākais lejamkravu termināls LSEZ SIA "DG Termināls" strādā par pozitīvu dinamiku un mērķtiecīgi turpina attīstīties, izbūvējot jaunu dzelzceļa posmu, papildinot rezervuāru saimniecību un projektējot jaunu piestātni pie rievsienas Karostas kanālā. Uzņēmuma vadība par savu veiksmes atslēgu sauc kravu diversifikāciju un bitumena parka attīstību.

"DG Termināls" šā gada deviņos mēnešos pārkrāvis 341,43 tūkstoši tonnas. Lielāko daļu kravu uzņēmums saņem pa dzelzceļu vai pa autoceļu, uzglabā un tālāk iekrauj kuģos. Liela nozīme ir uzglabāšanas kapacitātei un produktu dažādošanai, kas ļauj strādāt stabili ar pieaugošu dinamiku. "DG Termināls" valdes loceklis Jānis Millers ir pārliecināts, ka esošā situācija tranzītbiznesa nozarē neļauj atslābināties, prasa inovatīvus risinājumus un ieguldījumus infrastruktūrā. Vēl 2013. gadā uzņēmums, meklējot savu nišu, sapratis, ka pārredzamā apkārtnē Baltijas jūras reģionā nav bitumena uzglabāšanas parks un ka tas ir vajadzīgs. Tad arī tika pieņemts lēmums uzsākt jaunu rezervuāru būvniecību. Bija nepieciešams laiks, lai uzbūvētu, apgūtu sarežģīto tehnoloģisko procesu, bet galvenais pierādītu klientiem, ka var veiksmīgi pārkraut. Šobrīd bitumena uzglabāšanas parks veiksmīgi strādā. Pagājušajā gadā "DG Termināls" pārkrāva vairāk nekā 100 000 t bituma, kas pamudināja šo projektu attīstīt, palielināt bitumena uzglabāšanas apjomus un saglabāt konkurētspēju tirgū. Šobrīd tiek pārbūvēti divi rezervuāri no 1000 m3 uz 1500 m3 un no 1500 m3 uz 3000 m3.

Aktīvi pārkraujot bitumu, rapšu eļļu, melasi un citus produktus, "DG termināls" savus līdzekļus nepārtraukti arī iegulda attīstībā. Šogad pabeigta dzelzceļa izbūve un tā kopējais garums sasniedzis 3 km. Tāpat attīstoties un kāpinot pārkrauto kravu apjomu, "DG Termināls" sapratis, ka ar vienu esošo kuģu piestātni vairs nepietiek, tāpēc nolemts jau nākamgad izbūvēt vēl vienu piestātni pie Karostas kanāla galā esošās rievsienas, kas atkal ļaus palielināt apgrozījumu. Paralēli tam uzņēmums iegādājas jaunas tehnoloģijas, kas saimniecisko darbību padara cilvēkam un videi draudzīgāku.

Kā pastāstīja LSEZ SIA "DG Termināls" izpilddirektors Ivo Tikums, tad nozīmīga loma tehnoloģiskajā procesā ir tvaika savākšanas un dzesēšanas iekārtām, kas savāc tvaikus, kondensē un nogādā atpakaļ produktā vai arī izmantojot īpašu tehnoloģisku procesu tos neitralizē. To, lai pārkrautā prece būtu kvalitatīva un nekaitētu videi, katru dienu pārbauda arī "DG Termināls" sertificētā laboratorija, kas atrodas turpat uz vietas uzņēmumā. Produktiem tiek noteikts blīvums, krāsa, destilācijas parametri un atbilstība produkta dokumentiem.


"DG Termināls" atrodas Karostas kanālam pieguļošajā teritorijā, kur Padomju Savienības laikā atradās Naftas bāze. Diemžēl joprojām piesārņojums atgādina par tā laika saimniekošanas paradumiem. Joprojām ik pa laikam mainoties gruntsūdeņu līmenim tas ir arī redzams un sajūtams. Šobrīd zemes īpašnieks – Aizsardzības ministrija pēc uzņēmuma lūguma ir veikusi izpēti un saņemot gala ziņojumu lems par tālāku rīcību. Protams, tas prasa lielus ieguldījumus, bet ir tehnoloģijas, kas ļauj utilizēt vai vismaz lokalizēt vēsturisko piesārņojumu.

Turpinot domāt par vides jautājumiem, uzņēmums tuvākajā nākotnē plāno arī uzstādīt polimēra tehniskās pārstrādes iekārtas, lai mazinātu atkritumu daudzumu apkārtējā vidē un plāno ieviest modernas tehnoloģijas, lai neradītu izmešu, lai nekas nepaliek pāri, lai viss tiktu sadalīts pa izejvielām, kuras pēc tam var izmantot atkārtoti.
 
"DG Termināls" valdes loceklis Jānis Millers arī norāda, ka uzņēmums ir atvērts sabiedrībai, pēc iespējas biežāk organizē atvērto durvju dienas darbinieku bērniem, dažādām organizācijām, interešu grupām, lai parādītu, ar ko "DG Termināls" nodarbojas, lai būtu izpratne par uzņēmumu, nozari kopumā.

Vēl Liepājas ostā lejamkravas apstrādā LSEZ SIA "GI Termināls" un LSEZ SIA "Transit Termināls", kas šā gada deviņos mēnešos pārkrāvuši attiecīgi 81,01 tūkst. tonnas un 50,76 tūkst. tonnas.