Būvvalde devusi zaļo gaismu kārtējās ēkas nojaukšanai pilsētas vēsturiskajā centrā, kas ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis.

Šoreiz runa ir par ēku Toma ielā 51.

Pašvaldības portālā liepaja.lv publiskotā informācija liecināja, ka pagājušā gada 27.decembrī Būvvalde pieņēmusi lēmumu atļaut nojaukt ēku Toma ielā 51 (kadastra Nr.17 00036 02 71). Kā ēkas īpašnieks tika uzrādīts "Swedbank" meitasuzņēmums "Ektornet" (šo informāciju publicējām arī irliepaja.lv).

Taču "Ektornet" pārstāvji portālam kategoriski noliedza jelkādu saistību ar īpašumu Toma ielā.

Sazinoties ar Būvinspekciju, atklājās, ka Būvvaldes sniegtajā informācijā ieviesusies kļūda, un patiesais īpašnieks ir ar citu banku – "Privat Bank" – saistītais nekustāmo īpašumu apsaimniekotājs "Amber Real Estate".

Lēmums atļaut nojaukt kārtējo ēku satraucis portāla lasītājus, kam rūp pilsētas vēsturiskā apbūve. Kā norāda kāds liepājnieks: „ēka nestāv viena, bet papildina kopējo Toma ielas un Rožu ielas krustojuma ainavu, kas konkrētajā pilsētas daļā veidojusies no 20. gadsimta sākumā celtām līdzīgām celtnēm”. Lasītājs arī norāda, ka ēkas zudums būs sevišķi pamanāms tās novietojuma dēļ, jo tiks izjaukts kopējais arhitektoniskais ansamblis.

Būvvaldes pieminekļu aizsardzības inspektore Ilze Bernāte portālam skaidroja, ka atļauja nojaukt namu dota, balstoties uz „Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem”, kas pieļauj demontēt kultūrvēsturiski nozīmīgas celtnes, ja tās ir ļoti sliktā tehniskā stāvoklī. Šajā gadījumā tikusi veikta pilna apsekošana, un to darījis sertificēts būvinženieris (vārds gan tika paturēts noslēpumā), un Būvvaldei nav bijis pamata apšaubīt veiktās ekspertīzes objektivitāti.

Bernāte arī mierināja: nav pamata bažām, ka pēc esošās ēkas demontāžas vietā varētu tikt uzbūvēts objekts, kas izkropļos ainavu. Arī tas jaunajos būvnoteikumos esot atrunāts, un vietā varot tikt būvēta tikai tāda celtne, kas organiski iekļaujas šajā vēsturiskā centra daļā.

Kā pārliecinājās portāls, pēc pērnvasar notikušā ugunsgrēka Toma ielas 51.nama pagalma puses piebūve tiešām izskatās kritiski. Taču vēsturiskā pamatēka ar krāšņām, oriģinālām artdeco stila durvju vērtnēm vērtējama kā stabila un renovējama.

Neatbildēts paliek arī jautājums: kas, kad un vai vispār atradīsies nojauktās ēkas vietā? Kas notiks, ja, saņēmis atļauju nojaukt veco ēku, īpašnieks nevarēs vai negribēs neko celt vietā, lai aizpildītu tukšo laukumu?

Inspektore bija spiesta atzīt, ka Būvvaldes rīcībā nav nekādu mehānismu, lai šādā gadījumā ietekmētu īpašnieku.

To, ka bažām ir pamats, apstiprināja arī saruna ar īpašnieku – "Amber Real E

state" pārstāvi Liepājā Edgaru Laipnieku, kurš uz jautājumu, kāda būs īpašuma nākotne pēc ēkas nojaukšanas, izvairīgi atbildēja: "Laiks rādīs".

Laipnieks atrunājās ar to, ka "komercnoslēpumi nav atklājami", taču pastāstīja, ka projektu Būvvaldē esot iesnieguši – tas bijis nepieciešams, lai saņemtu esošās ēkas demontāžas atļauju. Arī Laipnieks atsaucās uz apbūves noteikumiem, kas nodrošināšot, ka „nekas briesmīgs” ar šo vietu nenotiks.

Taču "Amber Real estate" ir tikai nekustamo īpašumu tirgotājs, nevis projektu attīstītājs vai būvnieks, kā rokās īpašums nonāks un kad tas notiks, viņš, protams, pateikt nevarēja.

Ja arī tuvākajos gados brīnumainā kārtā izdotos atrast pircēju, kas gan šķiet maz ticams, ņemot vērā, ka tas tiek tirgots par neadekvātu cenu (Ls 117 300.00), nav nekādu garantiju, ka pircējs te kaut ko uzbūvēs. Šobrīd Būvvalde uzdevusi vienīgi labiekārtot teritoriju pēc ēku nojaukšanas.

Tas, ka, iespējams, arī pēc gadiem divdesmit Toma ielā būs tukšs, neapbūvēts laukums – robs ielas apbūvē, Laipnieka kungu neuztrauc, jo teritorija taču būšot labiekārtota un iežogota...

Jāteic, žogs kļuvis par universālu risinājumu, kas arvien likumiskāk stājas ierēdņu nemīlētās Liepājas vēsturiskās apbūves vietā.